Itt van az ősz, itt a nátha – #Családi karikatúra

Náthás napok egy öttagú családban
2015. 10. 19.

Mit jelent az, ha az ember egy öttagú családban az Anya névre hallgat? Például háromszor annyi orrfújást, mint egyéb esetekben. Csak azért nem ötször annyit, mert a családfő, bár férfi lévén nála a betegség korlátozott cselekvőképességet is jelent; ezt az egyet maga is megoldja, az anya pedig; idő hiányában; általában nem betegszik meg.

gyermekorvos
A kép illusztráció − Forrás: Freepik

Ahogy minden másban, a nátha legyőzésében is nehezítő körülmény az egygyerekes szülő, aki még nincs birtokában a megnyugtató tapasztalatnak, hogy van, aki már túlélte gondoskodását. Például nem teljesen biztos abban, hogy nem távozik-e a fölösleges dolgokon kívül valami létfontosságú is a gyerek fejéből, amikor teljes erővel bekapcsolja az orrszívó-porszívót, és alapos kutatómunkával sem tudja felderíteni, hogy a hosszas rábeszélés után egyszer csak eltűnő pirula végül tényleg a gyerek gyomrában, vagy esetleg apa sörében, netán a négylábú házikedvencben fejti ki klinikailag igazolt hatását. Kellő összeszokottság híján még egy egyszerű orrfújás is problémás. Az apróságok ugyanis késleltetve reagálnak utasításainkra, és akkor adnak bele apait-anyait, amikor a hiábavalónak tűnő "fújd erősen" felszólítás után már elvettük a zsebkendőt.

Ha orvoshoz indulunk, szembesülhetünk az Anya evolúciójával: az újdonsült anyuka még a váróterem minden tüsszentő-köhögő-nyáladzó porontyát veszélyforrásnak látja, s igyekszik távol tartani magzatától, attól sem riadva vissza, hogy antiszociálisnak minősítik. A tapasztalt már azzal is megelégszik, ha a gyerekek nem nyalják végig az összes padot, és nem egyszerre akarnak pisilni. 

Az ifjonc hosszasan győzködi csemetéjét, hogy a rendelőben majd nyissa nagyra a száját, a veterán anya már tudja, hogy az sem árt, ha csak akkor csukja be, amikor a doktor néni már kivette a kezét. 

Kép
gyermekorvos rendelő
Illusztráció: Szűcs Édua

Egy gyerekkel a gyógyszertárban csak az hozhat minket zavarba, ha el kell magyaráznunk neki, mi az a hüvelygomba (a patika képernyőjén ugyanis folyamatosan megy a reklám). Hárommal már arra sem árt figyelni, hogy amíg kiszedjük a kicsi kezéből az összecsócsált receptet, felelgetünk a kitartó nagyobbnak, hogy mit miért nem veszünk meg, húgocskája ne öntögesse vissza a kancsóba a félig megivott vizeket.

Ha a szokásos fül- és szembajok miatt felnőtt rendelésre kerülünk, előny is lehet, hogy kisgyerekkel vagyunk. Egyszer a szemészeten soron kívül behívtak, s odabent a kedves doktor néni, hogy elűzze csemetém gyanakvását, először a velünk hurcolt macit vizsgálta meg. A két órája odakint várakozók már gyors bejutásunkat is ferde szemmel nézték (szemészeti panaszaiktól függetlenül), hát még, amikor kijöttünk, és látták, milyen sürgős ügyben hívtak be: Mackó Marci szemén ugyanis, akit kétéves fiam diadalmasan tartott magasra, egy jókora kötés virított.

Szám Kati Családi karikatúra című sorozatának további részei elérhetőek itt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek