„Irigység, kibeszélés, rosszindulat – értsük meg, hogy ne gyengítsen!” – Dr. Almási Kitti a Spiritusz-podcastban
„Az irigység azt jelenti, hogy haragszom arra, aki eszembe juttatja, hogy mi hiányzik az életemből” – vallja dr. Almási Kitti országos ismertségű klinikai szakpszichológus, aki egyben sikeres író és előadó is. A Spiritusz évadzáró epizódjában Németh Szilvia egy olyan témáról beszélget vele, ami az önbecsüléssel szorosan összefügg: az irigységet, a kibeszélést, az indulatok helytelen kezelését vizsgálják meg közelebbről. Miben különbözik a pletykálkodás a rosszindulatú kibeszéléstől? A pletykálkodás, irigykedés alapvetően női sajátosság? Vajon létezik olyan ember, akiben egy szemernyi kis irigység, rosszindulat sincsen? Többek közt ezekről is szó lesz a jelenlegi adásban.
Az irigység „fáj”: kimutatták, hogy az érzés megjelenése során az agynak ugyanaz a területe aktiválódik, mint amikor fizikai fájdalmat élünk át. Bűntudatot és szégyenérzetet kelt, az egyén frusztrációiból, kisebbségi érzéséből fakad. De vajon mi a helyzet a kárörömmel…?
A pandémia terjedése, a bezárt életforma felkorbácsolta a társadalomban az indulatokat, amelyek elsősorban félelemből táplálkoznak. Voltak, akik tudtak alkalmazkodni, s voltak, akik nem. Többen áthelyezték tevékenységüket az online térbe, ahol szintén komoly sikereket értek el. „Minden krízishelyzet megmozgathatja az erőforrásokat, nem csak negatív előjelű történéseket jelent. Az emberek többsége kreatívabb lett a járvány ideje alatt. Ha mindehhez kitartás és szorgalom is társul, nagyon sok mindent el lehet érni. Sokaknak viszont azért nem sikerült megvalósítani a céljaikat, mert nem önmagukra, hanem mások cselekedeteire fókuszáltak” – összegez a szakember.
A kibeszélésre vajon miért van ekkora szükségünk? Létezik, hogy valaki csak ezzel tudja felhívni magára a figyelmet? A másik becsmérlése helyett miért nem törődik mindenki a saját dolgával? „Nem reális elvárás, hogy az egyén teljesen mentes legyen ettől a működéstől, hisz az összehasonlításnak mindig is lesz szerepe a társadalomban” – véli Almási Kitti. Az összehasonlítás segít eligazodni; érzékenység kérdése, hogy hogyan reagál az egyén arra, hogy a másik „fölötte” helyezkedik el.
Míg a kibeszélés egyértelműen a másik lehúzására, renoméjának lerombolására irányul, a pletykának van egy előnyös oldala: lehet pozitív hírforrás is.
Problémát jelent, hogy gyakran a külsőségekre, hamis illúziókra épülő világunkban olyan fokú a vélt vagy valós külső elvárás, hogy gyakran azokra a dolgokra vágyunk, amik után önmagunktól nem is ácsingóznánk. Ez rengeteg felesleges frusztrációt, irigységet szül bennünk. A szakember szerint az illúzió lényege az, hogy akik e gerjesztett vágyak szerint élnek, azoknak jó. Az emberek többsége valójában az érzésre vágyik, nem magára a vágy tárgyára.
Az irigység, a kibeszélés alapvetően nem megfelelő indulatkezelési módszer. A gyerekek sokkal kevésbé képesek az indulataikat kordában tartani, mint a felnőttek. Kijelenthető egy irigykedő felnőttről, hogy gyerekesen viselkedik? Az érett felnőtt személyiség egyik fokmérője lehet, hogy az illető hogyan viszonyul az irigységhez.
Miről ismerszenek meg a „burkolt irigykedők”? Mit kezdjünk azzal, ha ránk irigykednek? Keressük meg azokat az embereket, akik őszintén tudnak velünk örülni, a többieket pedig engedjük el?
Az „irigységkerülés” ellentéte az „irigység provokálása”, ami alapvetően szeretethiányból fakad, és gyakran önértékelési probléma áll a hátterében.
„Azért vágyik valaki folyton külső pozitív visszajelzésekre, hogy irigykedjenek rá, ezáltal érzi szerethetőnek magát.”
Gyakran emlegetik az önismereti munka fontosságát, amely megspórolhatatlan a boldog, kiegyensúlyozott élethez. Vajon irigység ellen is használható? Hogy álljunk neki? Mi is ez valójában?
Ezekre és sok más fontos kérdésre is választ kaphatunk a Spiritusz első évadjának utolsó adásából. Tartsanak velünk!
Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:
Spiritusz. Bátorító beszélgetések a lelki egészségért. A Képmás magazin pszichológiai podcast-műsora. Vendégeink a lélek bonyolult működését jól ismerő szakemberek és olyan ismert személyiségek, akik bátran beszélnek életük legnehezebb és legörömtelibb időszakairól, küzdelmeikről és felismeréseikről. A boldogsághoz önmagunk és a többi ember viselkedésének megértésén keresztül vezet az út. Tartsanak velünk!
A műsorvezetők, egymást váltva: Németh Szilvia rádiós műsorvezető, a Képmás magazin újságírója és Bóna Judit, a KarcFM műsorvezető-szerkesztője.
A Spiritusz podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>