A humor, a bohócok és a mesék, amelyek élni segítenek – Pálfi Kata és Méhes Csaba a Világjobbítók podcastban

2021. 07. 23.

A humornak számtalan fajtája létezik a szóviccektől a helyzetkomikumig, a stand uptól a bohóctréfákig. Charlie Chaplin, Woody Allen, Karinthy Frigyes és a Monthy Python mind a művészet fonákján alkottak. Ha a világunkra képesek vagyunk görbe tükörrel nézni, még a legnehezebb élethelyzetek is könnyebben elfogadhatóak – persze, csak ha rendelkezünk a „fonákon létezés” képességével, vagy legalábbis némi öniróniával. Pálfi Kata színész és Méhes Csaba pantomimművész beszélgetése erre az izgalmas területre visz bennünket. Egy meseterapeuta és egy bohóc találkozása a humor végtelen világában.

Világjobbítók podcast 6.
kepmas.hu

Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:

Pálfi Kata színész, író, meseterapeuta, egy 9 éves kisfiú anyukája. Szereti a lila akác illatát, a szokatlan, ezért nagyon érzékletes szókapcsolatokat, az anyósülésről bámulni a hóesést, keresztülhajtva a karácsonyi kivilágításban fürdő Budapesten. Örömét leli a saját készítésű kimchi (koreai savanyúság) éjszakai elfogyasztásában. Jó érzéssel tölti el, ha valaki betartja, amit ígér, és ha az emberek vállalják az érzelmeiket. Nem szereti a káposztás cvekedlit és az eső után széttaposott csigák látványát. Ellenzi a torna- és rajzórai osztályzatokat, és szomorú, ha a gyerekek szemében félelmet lát. Ki nem állhatja a fanatikus ostobaságot és azt, ha emberek minősítik egymást.

Méhes Csaba pantomimművész, bohóc szereti a rizsfelfújtat, és bármennyit meg tud enni belőle. Szereti a madárcsicsergést, a kertet, az erdőt, a tavat és a folyót. Örömmel tölti el, ha a kávéfőzőgép meg a porszívó hangjára énekelhet. Kedveli a tüzet és a szaunát. Viszont nem kultiválja a cigaretta- és a szivarfüstöt, a rosszindulatot és a következetlenséget.

A hatodik adásunk tartalmából:

Pálfi Kati elmeséli, hogy miért szokta végigröhögni a főpróbaheteket, hogy milyen dolgozatot írt a viccmesélésről, és hogy a főiskolás osztálytársai miért nevették magukat halálra, amikor egy komoly Csehov-jelenetet néztek meg vele. Katiról az is kiderül, miken nem tud nevetni, hogy miért nehéz megnevettetni, és hogy miért érzi rosszul magát, amikor a cirkuszban a bohócokat nézi. Megtudjuk, hogy hogyan talált rá a meseterápiára, hogy miben segítenek a mesehősök és a mesében szereplő szimbólumok, és hogy mindehhez mi köze van a most éppen felújítás alatt álló Corvin áruháznak.

Méhes Csabáról kiderül, hogyan szeret nevettetni, hogy vicceskedik-e a bulikban, és hogy milyen családban nőtt fel. Szó lesz a viccmesélésről, a félresikerült színművészetis felvételijéről, egy farsangi élményéről, amikor bohócnak öltözött, és megtudjuk azt is tőle, hogy milyen egy komikus előadásának fogadtatása Japánban.

Beszélgetünk még a pantomim- és cirkuszművészetről, Latabárról, Kabosról, Marcel Marceau-ról, a mai stand-up stílusról, a becsapott ördögmesékről és egy sokakat megnevettető rózsaszín szappanról is.

Az adásban elhangzó idézetek:
Hankiss Elemér: Az emberi kaland
Hamvas Béla: Arlequin
M. Ende: Tükör a tükörben

Az idézeteket Fehér Dániel színművész tolmácsolásában hallhatjuk.
A zenéket Marton Róbert szerezte.

A Világjobbítók a Képmás magazin közérzetjavító, összművészeti podcastja egyedi aláfestő zenével és elgondolkoztató irodalmi idézetekkel. Környezetünk tele van olyan emberszerelő, lélekfoltozó és világjobbító emberekkel, akik bár közöttünk élnek, inkább cselekszenek, létezésükkel üzennek, mintsem beszélnek. Velük és sokoldalúan színes/színességükben sokoldalú művészekkel próbáljuk meg szavakra váltani a titkuk. A beszélgetést moderálja: Gyulay Eszter szìnháztörténész, dramaturg. Szerkesztőtárs: Fodor Krisztina.
A Világjobbítók podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában, a Facebookon, és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti