Hogyan segítsük beteg hozzátartozónkat?

A daganatos betegség felismerése olyan érzelmi terhet jelent, amelyet nem lehet egyedül hordozni, amelynek egy része akarva-akaratlanul a környezetre hárul.

Egy nő beteg hozzátartozójának kezét fogja
Kép: Unsplash

Dr. Egri László orvos-lelkigondozó arról beszélt nekünk, hogy hogyan segíthetjük a beteg hozzátartozóinkat.„Mindenki másképp éli meg a szenvedést, meg kell találnunk, a másiknak mi a legjobb. A hibát ott követjük el, hogy ösztönösen magunkból indulunk ki, és sokszor a legjobb szándékkal erőltetünk másra olyasmit, ami igazából a saját igényünk lenne. Valaki egyedül szeretne lenni, míg más arra vágyik, hogy látogassák, hogy eltereljék a figyelmét.”

Egri doktor szerint komoly probléma, hogy amikor a daganatos betegek szóbahozzák a betegségüket, a hozzátartozók rövidre zárják a diskurzust: majd meggyógyulsz, nem lesz baj.

Nagy előrelépés, ha valaki eljut odáig, hogy beszéljen a betegségéről, szorongásairól. Fontos, hogy a hozzátartozó meghallgassa – akkor is, ha nagyon nehéz.

„Lehet arról is beszélgetni, hogyan képzeli élete végét, mi volt fontos az életében. Ugyanakkor fontos a fizikális támogatás is, az, hogy együtt menjünk vizsgálatokra. Sok házastárs elkíséri párját a kemoterápiára, így a beteg nincs egyedül. Sokak számára a puszta jelenlét is azt jelzi, hogy a betegség ellenére továbbra is fontos, értékes tagja marad a családnak” – mondja Egri László. 

A terhek viselésének megkönnyítése érdekében sok betegcsoport alkot valamilyen közösséget. Van, akinek sokat segít, ha ilyen csoportba járhat, mások azt mondják, elég nekik a maguk baja, miért hallgatnának még másokat is? Egri doktor éppen ezért nem tanácsolja, hogy rábeszéljük hozzátartozónkat a közösségbe járásra.

Ahhoz, hogy szerettünkön segíthessünk, szükség van arra is, hogy ő el tudja fogadni a támogatást.

Ezt nem teherré válásként kell megélni, hanem be kell látni, hogy ezzel részesévé válunk annak a szépnek, ami az ajándékozással jön létre.

Sokszor a kapcsolatokban is új fejezet kezdődik a betegség felismerésével. Sok dolog átértékelődhet ilyenkor. Rengeteget segít, ha megszervezzük, hogy hozzátartozónk ne magányosan, kórházban nézzen szembe sorsával, hanem ha mód van rá, otthon, szeretett és ismerős arcok között lehessen. Így a beteget neki szóló személyes szeretet veszi körül. Az itt maradóknak is könnyebb a teher, ha tudják, hogy aki elment, megkapott mindent…

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti