Lopott idő ajándékba, avagy hogyan kerülj formába a kisgyermeked mellett?

2025. 01. 27.

Kisgyermekkel már „luxus” az üresjárat, és bizony el kell fogadnunk, hogy a következő 5-6 évben soha nem kapunk időt csak úgy, ajándékba: a napi tizenöt-húsz perceket úgy „lopjuk” majd magunknak, hogy a 24 órából valahogy többet varázsoljunk. De miként fér bele a feszített tempóba a futás, az edzés, az a néhány aktív perc, amit magunkért, a saját egészségünkért teszünk? Fülöp-Wittmann Krisztina hosszútávfutó, kétgyermekes anyuka már átverekedte magát mindezen, következzenek az ő tapasztalatai, tanácsai!

futás gyerekkel
Fotó forrása: Fülöp-Wittmann Krisztina

A Velencei-tónál élő Fülöp-Wittmann Krisztina mindig is imádta a mozgást, első terhessége alatt – orvosi felügyelettel – rendszeresen futott a 30. hétig, majd úszásra váltott át a szülés napjáig. A második baba érkezésekor persze már kevesebb idő jutott minderre, de a 24. hétig így is rendszeresen kocogott, majd szülés után is folytatta a sportolást. Hogyan? Íme a részletek! 

Üresjárat helyett babakocsival, mindenhová 

„Gyorsan rájöttem, nem az lesz a megoldás, hogy mindennap epekedve várjam haza a férjem, hogy el tudjak menni futni, otthagyva a családot és ezzel elvéve a közös időt. Napközben viszont sok üresjáratom volt a gyermekem mellett, és sokat sétáltunk babakocsival. 

Így jött az ötlet, mi lenne, ha a sétákat futásra váltanánk? 

Nagyfiam születése után 7 hónappal vettünk egy profi futóbabakocsit és onnantól kezdve nem volt megállás! Futva közlekedtünk mindenhová, így intéztük az ügyeket, mentünk játszótérre, vásárolni!” – mondja Krisztina, aki annyira „rákattant” erre a mozgásformára, hogy a gyermekével többször körbefutotta a Velencei-tavat. Közben persze megálltak strandolni, játszóterezni, fagyizni, mindkettejük igazán jól érezte magát.

Igazi életforma, tökéletes lengéscsillapítással

Aztán persze a második baba érkezésekor nehezedett a helyzet, komolyabb futásra csak akkor volt lehetősége, amikor a férje hazaért, illetve akkor, amikor elsőszülött fia óvodás lett: „Nagyfiam jött mellettünk biciklivel, közben a picit babakocsiban toltam. Férjem is beleszeretett a babakocsis futásba, életforma lett számunkra, több ezer kilométert raktunk a futóbabakocsiba futva vagy akár kirándulva. Rengeteg élményt és közös kalandot köszönhetünk neki!” – emlékszik vissza Krisztina. 

Szerinte a babakocsis futást leghamarabb hét hónapos kortól szabad elkezdeni, amikor a gyermek már ül. Lehet kapni professzionális futóbabakocsikat, és habár újonnan ezek elég drágák, a virtuális piactereken megfizethető áron is találni jó állapotban lévő, használt példányokat. Ezek lengéscsillapítása tökéletes, alacsonyan van a súlypontjuk, három keréken gurulnak, nem borulnak fel még nagyobb sebességnél sem, és könnyen irányíthatók. 

A futás dinamikája persze megváltozik, ha egy babakocsit kell magunk előtt terelgetni, illetve a pulzus is jócskán megemelkedik: „Egy pici babával lehet akár órákat is futni, de ahogy nőnek, nő a mozgásigényük is. Egy két év körüli gyermek 1-2 óránál többet már nem ül meg benne. Hatalmas élmény a gyermekeddel megélni a mozgást és a legkedvesebb hobbidat. 

„Fantasztikus érzés úgy futni, hogy ez a babának is jó, élvezi, mert levegőn van, alszik vagy nézelődik, és közben te is keményen edzel” – biztat mindenkit a különleges mozgásforma kipróbálására a kétgyermekes édesanya.

Kép
futás babakocsival
Fotó forrása: Fülöp-Wittmann Krisztina

A legfontosabb a fokozatosság

„Szülés után a vágy is bennünk van, hogy erősek legyünk, hogy bírjuk a hétköznapokat, és a környezetünknek is bebizonyítsuk, nem hagytuk el magunkat. Sajnos ilyenkor hajlamosak vagyunk irreális célokat kitűzni, pedig a fokozatosság elve a legfontosabb!” – mondja Krisztina, aki szerint kellő önismerettel és önkritikával kell rendelkezniük az anyáknak ahhoz, hogy fokozatosan és persze magukhoz mérten építsék fel az edzéseket. Szülés után a női szervezet még hónapokig nagyon sérülékeny. És persze nem mindenkinek van sportolói múltja. 

Aki a várandósság előtt sem élt aktív életet, belevághat szülés után a mozgásba, de nagyon óvatosan és fokozatosan felépítve, nem irreális célokat kitűzve tegye ezt. Szükséges lehet egy alapos kivizsgálás és akár egy gyógytornásszal való konzultáció is. Az sem mindegy, hogy szülés után mennyi a pluszsúly. Futást semmiképp nem ajánlott komoly súlyfelesleggel elkezdeni, mert sérülhetnek az ízületek, szakadhat az izom.

Magunknak lopott pillanatok

Nem mindenki szeret futni, de mozogni igen. Vajon lehetséges-e számukra 10-15 perces miniedzéseket beiktatni egy kisbaba mellé? „Amikor a gyerekek nagyon picik voltak, alvásidőben, a házimunka elvégzése után sokszor tornáztam húsz percet. Ehhez érdemes elöl hagyni a tornaszőnyeget, mert ilyenkor minden fél perc számít! Aztán amikor totyogó korba léptek, játékosan erősítéseket, nyújtásokat is végeztem velük. 

Ha finoman a fejünk fölé emelgetjük őket, az erősíti a tricepszünket, hátizmunkat. Gumiszalagot is adhatunk a kezükbe, szívesen követik, amit mi csinálunk a saját szalagjainkkal.

Mindennek persze nincs olyan értéke, mintha konditerembe mennénk, de rengeteget számít húsz perc nyújtás, erősítés is” – tanácsolja az agárdi édesanya. 

Kép
futás babával
Fotó forrása: Fülöp-Wittmann Krisztina

Amikor a játszótér vagy a fürdőszoba konditeremmé lényegül

Néhánypercnyi edzéshez időt nyerhetünk magunknak a kicsik fürdésekor is, van, aki például felüléseket, guggolásokat végez a fürdőszobaszőnyegen, amíg a gyermekek pancsolnak, így közben a felügyelet is biztosított. Ha pedig szabadtéri sétára indulunk, érdemes olyan játszóteret keresni, amely mellett pár méterre kültéri kondipark is van, ahol az apukák – és az anyukák is – fekvőtámaszozhatnak, húzódzkodhatnak. Utóbbihoz olykor egy hinta tartószerkezete is kiváló lehet, és közben gyermekünk a játszóeszközökkel vidáman elfoglalja magát.

Ne azon sopánkodjunk, hogy régen milyen volt

„El kell fogadunk, hogy teljesen megváltozik az életünk a gyermek születése után, ne azon sopánkodjunk, hogy régen milyen volt! Amellett, hogy ez egy csodálatos időszak, már semmi sem lesz ugyanolyan. Sok dologra csak fáradtság, tervezés és kőkemény logisztika árán jut idő. Terhességeim alatt sokszor mondták, innentől kezdve nem lesz ennyi időm edzeni, nem lesz időm a házimunkára vagy akár programokat csinálni a gyerekekkel, a férjemmel. Megpróbáltam ezt felülírni, amennyire csak lehet, és mindig a legtöbbet kihozni az adott helyzetből. Férjemmel nagyon jó csapatot alkotunk, megbeszélünk mindent, kiveszi a részét mindenből, a sportban is igazi társ, és engem is támogat az őrült ötleteimnél” – osztja meg Fülöp-Wittmann Krisztina, aki a kisebbik fia másfél éves kora óta dolgozik.

Elég hamar realizálta, hogy két pici gyerekkel és munkával az edzések kizárólag hajnalban lesznek megoldhatók. Hétköznap 4 óra körül kel, megcsinálja a napi futóedzését, előkészíti a reggeliket, bepakol a gyerekeknek, és 6:30 körül már Budapesten van az irodában.

„Ebben a korban még rendkívül fontos az együtt töltött idő, ezt soha senki nem fogja visszaadni. Futni ráérnék később is, de én az alvás rovására oldom meg az edzéseimet.”

Az idő segít

Ahogy a gyermekek nőnek, sok minden nehezebb lesz, de mégis, okos megoldásokkal egyre több időt nyerhetünk magunknak. Ilyen például, ha a porontyunkat olyan edzésre visszük, ahol nekünk is van lehetőségünk mozogni. Ha például a gyermek atlétikára jár, a futópályán vagy a mellette lévő területen futhatunk, erősíthetünk, amíg az edzés tart. Hasonlóan jó program lehet nagyobb korban az úszás, ahol mi magunk is leúszhatunk néhány hosszt.

Váljon életformává!

Krisztina szerint ahhoz, hogy a testmozgás életformává váljon, legalább heti két-háromszor kell végezni rendszeresen. Fontos olyan mozgásformát találni, amiben valóban örömét leli az ember. Át kell gondolni, mikor és hol lehet időt szakítani rá, hiszen kisgyerekek mellett ez az, amiből rettentő kevés van. Meg kell próbálni a születésüktől kezdve bevonni őket, hogy nekik ez már természetes legyen. 

Jó, ha vannak céljaink, és az is, ha a társunkkal vagy a barátainkkal tudunk edzeni. 

„Fontos a rendszer az életünkben, korán fekvő az egész család, és alapvetően korán kelő is. Minden percem be van osztva, megtanultam priorizálni. Sosem a kifogást keresem, hanem a megoldást. Vannak könnyebb időszakok, amikor többet tudok edzeni, és vannak nehezebbek, amikor elfogadom, hogy kevesebb fér bele, de akkor sem adom fel, kihozom a maximumot az adott körülményből. És persze nagyon büszke vagyok arra, hogy a fiaim már a fogantatás pillanatától kezdve ilyen aktívan élnek!” – vallja Krisztina.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek