„Hisszük, hogy mindenkinek van hivatása” – beszélgetés Katona Miklóssal, a Piarista Kilátó Központ igazgatójával

Kreatív és termékeny időszakot tudhat maga mögött a váci székhelyű Piarista Kilátó Központ, amely a különös személyes figyelmet igénylő fiatalok életút-építését és munkaerőpiaci elhelyezkedését segíti. Az intézmény igazgatójával, Katona Miklóssal az elmúlt időszak örömeiről, sikereiről és kihívásairól beszélgettünk.

Piarista Kilátó Központ
Kép: Piarista Kilátó Központ

Vácott a Duna-parti sétányon bandukolva messziről feltűnik a Barátok temploma hófehér barokk tornya és a gyönyörűen felújított ferences kolostor – a Piarista Kilátó Központ épülete.

„Nagyon szeretem ezt a helyet! – kezdi Katona Miklós, a Piarista Kilátó Központ igazgatója. – Aki hozzánk jön, szinte azonnal érzékeli a falakat átható különleges atmoszférát. Nekünk és az ide fejlődni érkező fiataloknak is nagyon inspiráló itt lenni. Azt gondolom, a kolostornak ez a különleges adottsága abból is fakad, hogy Vác egy történelmi részén található. Egyszerre van itt jelen a múlt és a jövő: a tradíció, a klasszikus értékek és a modern találkozásával megszületik valami teljesen egyedi, motiváló, érzékelhető közeg.”

A Piarista Kilátó Központ a háromszáz éves ferences kolostor felújításával lelt otthonra. Az akadálymentes épület tereiben az eredeti, évszázados lépcsőkön lépkedhet a látogató, miközben a legkorszerűbb 21. századi technika segítségével streamelik a szakmai konferenciát a nagyteremben, vagy fejlesztéssel egybekötött robotika foglalkozás zajlik az alkotóműhelyben. A sajátos nevelési igényű fiatalok életpálya-tanácsadásban részesülnek a komfortossá, barátságossá alakított egykori szerzetesi cellák ódon ajtói mögött. Jelenleg elsősorban a digitális térben zajlanak a foglalkozások, a járványidőszakra való tekintettel.

„Akik itt, a Kilátóban dolgozunk, mindannyian hisszük és valljuk, hogy minden embernek van hivatása.”

Az intézmény alapvetése, hogy mindenkiben van érték, erősség, fejleszthető alap, amelyet felismerve, amelyen dolgozva meg tudja találni a boldogulását az életben, akkor is, ha fogyatékos, vagy ha az élete adott pontján nehézséggel, elakadással küzdő fiatal. „Hiszünk abban, hogy van továbblépési lehetőség, van kilátás ezekből a sokszor nagyon szűk és beszorult helyzetekből” – teszi hozzá Katona Miklós.

Személyesen a fiatalok és a családok mellett

A piarista intézmény egyik fő szolgáltatása a fiatalok életpálya-építésének támogatása, a pályaorientációs tanácsadás.

„A 10–33 éves fiatalok életút-tervezését támogató tanácsadási folyamataink az esetek zömében szülői megkereséssel indulnak. Emellett, széleskörű partnerhálózatunk révén iskolákból, de például családsegítő központokból is érkeznek hozzánk kliensek.”

A kapcsolatfelvétel után a Kilátó munkatársai kérdőívvel és egyéb munkadiagnosztikai eszközökkel felmérik a fiatal igényeit, kompetenciáit, azt, hogy mely területeken vannak kihívásai, mivel kapcsolatban van szüksége fejlesztésre. Megállapítják, hogy az egyéni vagy a csoportos tanácsadási folyamat ideálisabb-e a számára, megvizsgálják, hogy a tanácsadó-pszichológus mellett szükséges-e bevonni további szakembereket (például gyógypedagógust), majd összeállítják a személyre szabott egyéni fejlődési tervét.

„Van, hogy egy évet foglalkoznunk egy fiatallal, s van, hogy korábban lezárul a közös munka. Ilyenkor kiértékeljük az eltelt időszakot. A folyamatnak akkor van vége, amikor elértük a kezdetben kitűzött célt, például megtaláltuk a fiatalnak a megfelelő képző intézményt, ahol tanulhat, szakmát szerezhet, vagy éppen azt a munkahelyet, amely hozzásegíti az önálló élethez, boldoguláshoz. A személyes életpálya-tanácsadást kiegészítő nagyon fontos szolgálatunk a kísérés.”

A kísérés egy piarista identitáselem. Ez a fajta különleges személyes odafigyelés a fiatalokra fontos értéke a rendnek, amelyet a piarista nevelésben alkalmaznak a gyermekek fejlődése érdekében.

„A kísérés során azt látjuk, hogy ebben a folyamatban a szülőkkel is érdemes foglalkozni, hiszen öröm látni, hogy ők is érzik: jó kézben van a gyerekük. Ebben folyamatosan megerősítést is kapunk a családoktól. Nemrég mesélte el a kísérést végző kollégánknak egy autista kliensünk édesanyja, hogy mennyit segített neki is ez a fajta figyelem abban, hogy megnyugodva, magát és gyermekét is biztonságban tudva, tisztábban lássa fia jövőjét. A folyamatot figyelemmel kísérve sokkal hatékonyabban támogathatta őt személyes útján” – avat be az igazgató.

Kép
Katona Miklós
Katona Miklós

A 2019-es felkészülési évben a Kilátó huszonhat szakembere megközelítőleg ötven fiatallal foglalkozott több alkalommal, személyes fejlesztés keretében. Az életpálya-tervezési csoportos programokon megközelítőleg száznyolcvan fiatallal foglalkoztak heti rendszerességgel. A 2020-as év pedig a koronavírus-járvány miatt nagy kihívást jelentett az eredetileg személyes jelenléttel zajló tanácsadási folyamatokra építő központnak.

„Minden programunkat, óránkat, tanácsadási alkalmunkat újra kellett terveznünk, és át kellett helyeznünk a virtuális térbe. Nagyon jó élmény volt, hogy intézetünk folyamatosan fejlődő, tanuló jellegét megtapasztalhattuk a gyakorlatban is a járványügyi korlátozások bevezetése kapcsán. A koronavírus első hulláma alatti időszak a kreativitás jegyében telt: rugalmasan tudtunk lépni, megtalálni a válaszokat, kitágítani a szervezeti és a személyes határainkat is, és tovább vinni – ha a digitális térben is, de a személyes figyelmet megtartva – a kliensekkel zajló folyamatokat, a közös munkát. Nem csak a magunk fejlődése kapcsán éltünk meg sikertörténeteket: például az egyik csoportos folyamatunkban külön örömet, egyfajta diadalt jelentett, hogy az online térben olyan diákunk is megmozdult és megalkotott egy képregényt, akit korábban csak nehezen tudtunk motiválni a foglalkozásokon. Őt itt értük el hatásosabban” – számol be a szakember a digitális világban megélt pozitív élményeiről.

Katona Miklós történész, mentálhigiénés szakember, karriertanácsadó. A Szegedi Tudományegyetem Életvezetési Tanácsadó irodájának vezetőjeként, diáktanácsadóként dolgozott: a hallgatók életpálya-tervezésével, mentálhigiénés tanácsadással, fogyatékos fiatalok egyetemi beilleszkedésével, egyéni fejlesztésükkel foglalkozott. A szegedi évek után a Nemzeti Munkaügyi Hivatal európai uniós pályaorientációs programjának projektvezetője, majd a képzési és foglalkoztatási tapasztalatokra építve, a hazai szakképzés fejlesztésében vett részt. 2018 szeptemberétől a Piarista Kilátó Központ igazgatója.

Látva, hogy a koronavírus következményeként többen elveszítették munkájukat, egy új szolgáltatást indítottak el az álláskeresők megsegítésére.

„A másik kilátós jellemző, amit szintén szívesen említünk, hogy folyamatos reflexióban vagyunk önmagunkkal, folyamatainkkal és a körülményekkel” – vallja Katona Miklós.

A korlátozások miatt még nehezebb helyzetbe kerültek az iskolaválasztás előtt álló nyolcadikos gyerekek és családjaik, mert elmaradtak a pályaorientációs események, pályaválasztási kiállítások, nyílt napok. Ezért a Kilátó elindított egy kifejezetten az ő támogatásukat célzó, új szolgáltatáscsomagot, azon belül pedig egy unikális, szülő-diák online konzultációt.

„Nehéz ez az időszak mindenkinek, de közben azt vallom, hogy ebből is épülnünk kell. Minden eszközt meg kell találnunk ahhoz, hogy a fiatalokkal ne veszítsük el a kapcsolatot, hiszen az a célunk, hogy minden hozzánk fordulónak megtaláljuk a megfelelő életpályát, azt a hivatást, amellyel kiteljesedhet személyes életútja, és amely hozzásegíti őt a boldogulásához.”

A Piarista Kilátó Központ kutató-fejlesztő intézetként is működik. A különféle szolgáltatások során nyert adatokat elemzik, feldolgozzák a központ még hatékonyabb működése érdekében. Szolgáltatásaik az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatása révén térítésmentesen vehetők igénybe.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti