Hegmesék: mit raktároz a császáros heg, és miért fontos azt kiengedni?

2020. 03. 05.

Minden heg egy történet, mindenkinek mást jelent. A császárral szülő anyukáknál akár traumát is magába zárhat, olyan testi problémákat is okozhat, amelyeket eszünkbe sem jutna egy hasi heghez kötni. Miért nem jó, ha csak várjuk, hogy begyógyul, és minden magától olyan lesz, mint régen?

Magyarországon a babák 40 százaléka császármetszéssel jön világra, erről sokat beszélünk, arról viszont kevés szó esik, hogy szülés után milyen kihívásokkal néznek szembe ezek az anyukák. Sebük begyógyul, de ha nem kapnak támogatást, a műtéttel kapcsolatos esetleges traumájuk megmaradhat, hegük pedig akkor is problémát okozhat a későbbiekben, ha felszíne szép és alig látszik. Ez nem véletlen, hiszen a császármetszés nem egyszerű szülés, hanem egy komoly hasi műtét. A beavatkozás során a hasat megnyitják: először a bőrt, aztán a zsírszövetet, majd a hasizmok széthúzását követően a hasüreget is. A következő lépcső a méh megnyitása, majd abból a baba kiemelése. Ezt követően elvágják a köldökzsinórt, kiveszik a méhlepényt, majd visszazárják a has rétegeit. A kismamának a beavatkozás után 6 órán át feküdnie kell, majd 72 órát át kórházban is bent tartják. Varratszedésre 10 nappal később kerülhet sor, de a sebre, majd a hegre ezt követően is figyelni kell.

„Császármetszést követően az átvágott rétegek összeforrnak, de egymáson már nem csúszik el ugyanúgy, mint a műtét előtt. Leginkább úgy lehet ezt elképzelni, mint egy rakott palacsintát, amelynek rétegei elmozdulnak egymáson, de ha elmetszik őket, már nem illeszthetők ugyanúgy össze. Emiatt van az, hogy amikor a császáros kismama elkezd mozogni, hegének környéke feszülni kezd. Valahogy úgy, mint ahogyan a kéz felemelésekor felszülni kezd a nadrágba betűrt póló” – magyarázza Rákosi Dóra gyógytornász, aki maga is négyszeres császáros anyuka.

A feszülés hatással van a keringésre, a nyirokutak működésére, az idegekre, összességében mindenre. Nem véletlen, hogy a műtét után az első cél a keringés javítása.

Mobilizálni, mobilizálni és mobilizálni

„Minden, amit csinálunk műtét után, azt ezért csináljuk. A légzőtornát, a mozgást, a különböző gyakorlatokat, hosszabb távon a viszcerális kezelést, hegmasszázst (ez leegyszerűsítve a has finom érintéssel történő masszírozását jelenti). Ezek mind azt segítik, hogy a műtéti területen a keringés jobb legyen, a korábban egymáson csúszó felszínek újra rugalmasak lehessenek” – mondja a gyógytornász. Az semmiképp nem szerencsés, ha valaki folyamatosan görnyed és óvja a hegét, ez hosszabb távon nem vezet jóra.

Maga a légzőtorna már nem sokkal a műtét után megkezdhető, a rekeszizmok már azzal átmozgathatók. Ennek aktivitása kihat a hasűri szervek mozgására is, támogatja a gyógyulást. A feladatok innentől kezdve nehezíthetők, komplexebbé tehetők, a lényeg, hogy a kismama mindig figyeljen arra, hogy hege mennyire gyógyult össze, mennyire terhelhető. Edzőterembe nem is kell járnia, hosszabb távon már az egyszerű gyaloglás is remek hegmobilizáló, keringésjavító. Nem kerül pénzbe az sem, hogy valaki otthon az ajtófélfában megnyújtózzon. Megtanulható a hegmasszázs is, amit jellemzően hat hét után lehet megkezdeni. A pontos időzítés persze mindig attól függ, ki mennyire mer hozzányúlni a hegéhez, mennyire jelentett számára esetleg traumát a császármetszés.

A hegkezelés nemcsak a műtét utáni évben, hanem hosszabb távon is fontos. Mindez nemcsak azt segíti, hogy a felületes rétegek jól elcsússzanak egymáson, hanem hat mélységében is, javítja az érintett szervek keringését. Jót tesz a hashártyának, a méhnek, a vékonybeleknek is.

Ezeket a teendőket azért sem szabad hanyagolni, mert valamilyen szintű összetapadás még a legjobban sikerült műtétek után is előfordulhat. Sokan nem is tudnak arról, hogy egyéb panaszaik mögött korábbi császármetszésük áll.

A császár még a bokára is hathat

A leggyakrabban érzészavarok és túlérzékenységek alakulnak ki akár a heg körül, akár távolabbi területeken. Ilyen lehet például a comb belső része, vagy éppen a nagyajkak. A túlérzékenység mellett jelentkezhet érzéketlenség is, hosszabb távon pedig kialakulhat térdfájdalom is. Meddőségi problémákat, menstruációs zavarokat is eredményezhetnek a heg miatti feszülések, de felléphet vizelési probléma, inkontinencia és székrekedés is. Rákosi Dórának volt például olyan császáros kismamája, akinek a belső combja volt érzéketlen, a hegkezelés után pedig megszűnt ez a panasz.

Olyan hosszútávfutó anyuka is volt, akinek hét évvel a szülés után jelentkezett fájdalom a külső lábszárán. Ilyen panaszoknál a manuális terápiákban, hegkezelésben is jártas gyógytornászok mindig elsőként teszik fel azt a kérdést, volt-e az érintettnek műtétje, van-e valamilyen hege. Kiderült, hogy a hölgynek sok évvel korábban császármetszése volt, és annak hege okozott olyan feszülést, amely sok áttéten keresztül ehhez a problémához vezettek. Elkezdték kezelni, és a helyzet a masszázs és a torna után egyből javulni kezdett. Viszont ilyen esetekben a gyógytornászoknak nehéz dolga van, hiszen a heg a császáros anyukáknál végképp intim és személyes terület, nehezen fogadják el, ha egy szakember abban keresi egy lábfájdalom – adott esetben akár egy bokafájdalom – okát, és hozzá akar nyúlni.

Persze a félelem érthető, hiszen minden heg mögött történet van. Benne van minden élmény, ami szülés közben érte a kismamát, benne van az egész személyiség. A hegek őrzik a műtét hangulatát, azt, hogy a kismamát mennyire viselte meg a beavatkozás.

Például van kismama, akiben a szülésélménye annyira negatívan él, hogy nyolc hónap után jut el oda, hogy egyáltalán képes legyen segítséget kérni, képes legyen hagyni, hogy valaki hozzáérjen a hasához. Vannak anyukák, akik a hegükre még hónapokkal a szülés után sem tudnak ránézni. Másoknak viszont természetes lehet, hogy ápolni, kezelni kell a hosszú távú panaszmentesség érdekében, ha erről megfelelő információkkal rendelkeznek.

Minden heg egy történet
Rákosi Dóra nemcsak gyógytornászként segít kismamának, hanem tagja a Császárvonal csapatának is, amely az édesanyák támogatásán túl igyekszik a szülés körüli segítőket is képezni: tartanak előadásokat olyan védőnőknek, dúláknak és edzőknek is, akik munkájuk során császárral szült édesanyákkal is találkoznak. Készült ingyenes mobilapplikációjuk is, amely császáros kismamáknak ad segítséget. Legújabb projektjük a Hegmesék, amivel a Richter Anna Díj egészségügyi szakdolgozó kategóriájában is pályáztak. Ennek célja, hogy bemutassák a császármetszés sokféle arcát, megélését, a hasi műtét hatásait, méghozzá húsz, nem túlidealizáltan fotózott császárhegen és a hozzájuk tartozó szüléstörténteken keresztül. Míg egyikük császármetszése után meg tudta tapasztalni a háborítatlan szülést, addig másikuk épp a borzasztó élményt jelentő hüvelyi szülés után választott programozott császárt. Ő nem is bánta meg, szinte lelki gyógyírt jelentett neki az első szülés okozta lelki traumára. Olyan anyuka is van, aki végig reménykedett benne, hogy valahogy mégis csoda történik, hogy hüvelyi úton szülheti meg farfekvéses babáját. Nála a császáros heg végképp komoly traumát hordoz, mert komplikációk miatt még császármetszését is altatásban kellett végezni. Az ő császárheges fotóikból, illetve szüléstörténetükből készülhet majd kiállítás. A tárlat köré előadásokat is szerveznek, ahol a közönség fel tudja tenni regenerációval, a császár utóhatásaival kapcsolatos kérdéseit. Ez lehet az első lépése annak, hogy a témáról szélesebb körben is beszélni lehessen.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek