A hajléktalan, aki megajándékozott engem
„Nem adhatok mást, csak mi lényegem” – mondja Lucifer Madách művében, Az ember tragédiájában. Így vagyunk ezzel mindannyian, akár az anyagi javakról, akár belső adottságainkról van szó. Nem egyforma mértékkel, de mégiscsak adunk valamit egymásnak. De mit adhat egy hajléktalan, akinek semmije sincs?
Nem tudom, miért lett hajléktalan. Valamikor biztosan volt otthona és családja; most a város szélén, a szőlőben, egy elhagyatott kunyhóban lakik. Évek óta senki sem használta, ő pedig beköltözött, hogy legyen fedél a feje fölött.
Egy ideig a hajléktalanszállón élt, de idegen tőle az a világ. Amit ott elenged, az talán soha többé nem lesz az övé. Ami nincs rajta vagy a kezében, az hamar közprédává válik. Ott annyi a tulajdon, amennyit a kabátzseb vagy néhány elnyűtt szatyor elbír. A tisztálkodás is értelmét veszti, pedig milyen jó lenne a bőrbe, ruhába égett utcaszagtól megszabadulni, de egy idő után ezt is meg lehet szokni. Az igényeket könnyen megnyirbálja a közöny, a kilátástalanság, amikor az élet már csak napról napra élést vagy túlélést jelent. Megpihenni sem könnyű ezeken a gyűjtőpontokon; az összekoldult pénzből vett ital nemcsak melegít, hanem nyerssé, bárdolatlanná, állativá vadít. Akit nem szelídítenek a szerettei, abban könnyen elburjánzik a keserűség.
A nyolcvan körüli idős néni egy ideje maga mögött hagyta a közös szállót. A domb tövében, az Isten csöndes ege alatt él, ahol nincs szitok, morgolódás, káromkodás. Ahol szent magányban tölti a sötét órákat a komfort nélküli kalyibában.
Nem árulja el, hol is van pontosan, mert félti, nehogy ezt is elvegyék tőle. Úgyis alig maradt már valamije. De ez a kevés éppen elég neki.
Időnként próbáltam rálelni, keresni egy-egy doboz ebédrevalóval, mert a koldusoknak törzshelyük szokott lenni, amiért ha kell, meg is verekszenek. Az ő törzshelye a templom. Nem a bejárati ajtó, hanem az első padok valamelyike, a szentély közelében. Nem koldusként, hanem hívőként ül a szentmisén. Őt az Isten emelte ki a pálinka- és ammóniaszagú közegből, ahol nem találta a helyét. Egyszer csak feltűnt a papoknak és a híveknek is, hogy ez a töpörödött, tiszta arcú, fehér fürtös jelenség mindig besiet a harangszóra, de el is illan, mielőtt bárki hosszasan szóba elegyedne vele. Így villant fel a város hol egyik, hol másik templomában. Ez lett az ő otthona, az Isten háza. Néhány plébános meg is segítette őt némi templomi szolgálatért, takarításért. Kapott fehér blúzt, szép szoknyát; méltóságot, mint a tékozló fiú atyjától. Télen kabátot, csizmát, bár a nagy hidegben kevesebbszer fordul meg a városban. Mindig van mit felvennie, és megszokott útvonalán a mindennapi betevőt is megkapja.
Talán ezért nem koldul, mert megelégszik ennyivel. Úgy táplálják őt, mint az ég madarait vagy a mező virágait. Nem is aggódik a holnap miatt.
Lakhatott volna az egyik plébánián, mert egy jólelkű atya befogadta volna az emeleti hittanteremből nyíló kis belső szobába. De ő nem mert igent mondani. Félt a rossz nyelvektől, amelyek képesek egész mást mutatni az emberről, mint egy torz tükör. Nem akarta kockáztatni a pap jó hírét, inkább választotta a nehezebb utat.
Sokszor gondoltam rá az idei télen és járványhelyzetben: vajon nem fázik-e, most is van-e mit ennie. Ha beteg, ki ápolja őt? Elboldogul-e gyógyszerek nélkül? Vártam, hogy törékeny, fürge alakja újra felbukkanjon, még ha utolérhetetlenül is, de egészségben. Hosszú ideig nem láttam, és pünkösdkor váratlanul ő toppant elém a Bazilikában, az ünnepi szentmise végén. Egy papírt adott a kezembe, girbegurba betűkkel. Nem kifogástalan helyesírással, de olvasható szeretettel. Fogalmam sincs, honnan sejthette, hogy a fiam bérmálkozik. Lehet, hogy csak észrevette, mi is ott vagyunk. Igaz, korábban anyukámmal többször is beszélgettek, tehát tudott egy s mást a családról. Ünnepi alkalmakra figyelmességből küldött neki a katolikus rádión keresztül dalt és jókívánságot, vagy írt egy verset. Mindig adni akart valamit a hálatelt szívéből.
Most, pünkösdkor az én fiamnak írt, név szerint. Olyan köszöntőt, amely egy bensőséges imádsággá kerekedett. Semmije sem volt, mégis megajándékozott.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>