Miért mondják arra, aki házasságban él, hogy bekötötték a fejét?
A hajviselet az emberiség története során számos változáson esett át. Ma kontyot és fonott frizurát jellemzően a nők viselnek, de a paraszti világban sokáig, sőt még a XX. század elején is előfordult, hogy a férfiak hosszú hajukat fésűvel kontyolták, befonták.

A paraszti társadalomban a hajat mosószappannal, esővízzel mosták, ezeknek textúrája teljesen más volt, mint a ma használt víznek és készítményeknek. Ezért könnyebb volt tartós kontyot vagy fonatot készíteni.
Megfigyeltem, hogy a fésülködés mozdulataiban gyakran jelen van a szertartásosság, a készülődés ünnepélyessége. Egy idős nő tekintetében is meglátni ilyenkor a tetszeni vágyás természetes kívánságát.
A hajhoz a néphagyományban is számos hiedelem tartozott.
Nem volt szabad megcsonkítani, mert azzal az egyén méltósága is sérült. Éppen ezért szerepelt a büntetések között még a múlt században is a hajlevágás, mint az egyik legsúlyosabb megszégyenítés.
A haj megetetése, ezzel a szerelmes megkötése és számos más hiedelem is mind azt mutatja, hogy a parasztság életében fontos szerepet töltött be a haj.
Számos idős asszonyt fényképeztem, akik fejkendőt hordanak, jelezve ezzel társadalmi rangjukat, hogy házasságban élnek, vagyis „bekötötték a fejüket”. A lakodalom éjszakáján a menyecskekendő kikötése hosszú, aprólékos folyamat, egyfajta beavatási szertartás. A kontyvas a vőlegény ajándékaként első kontyoláskor került az asszony hajába, akit végül ezzel is temettek el.
Ez a cikk eredetileg a Képmás magazinban jelent meg. A magazinra előfizethet itt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>