Háborúban bújtatnak a múzsák

Ha Fellini kezébe kerül, alighanem filmet forgat ebből a naplóból. Színhely: a pesti Operaház pincelabirintusa. Idő: 1944 karácsonya és az ostrom hónapjai. Főszereplők: a magyar operaélet kiválóságai. A kisebb szerepekben: az Ybl-palota dolgos hétköznapjainak kisemberei. Díszítők, jelmezfestők, balettmesterek, liftesnők. Az Opera nagy családja.

A nevesebb főszereplők Birkás Lilián, Budanovits Mária, Sergio Failoni, Harangozó Gyula, Lakatos Gabriella, Maleczky Oszkár, Nádasdy Kálmán, Németh Anna, Orosz Júlia, Palló Imre, Palócz László, Rösler Endre, Sárdy János, Sennyei Vera, Solymossy Margit, Szabó Miklós, Székely Mihály, Tiszay Magda, Tompa Pufi – a magyar művészi élet elitje lelt menedékre a múzsák oltalmában e vészterhes időkben.

Az élet dramaturgiája persze nem tesz különbséget hírességek és névtelen mellékszereplők közt: az otthonaikból számkivetett operaházi alkalmazottak valóságos kommunát szerveznek a szebb napokat látott intézmény rejtekében – a túlélés reményében még az óvóhelyen összeszorult gyerekek iskolázását is megszervezik.

A változatos seregletben Fellini is megtalálná a maga jellegzetes karaktereit: a kényeskedő szubrettet és az omladékok közt is elegáns sztártenort, nem is szólva a művészet elefántcsonttornyának háborítatlanságát e kies helyen is kivívó Kodály Zoltánról, aki átszellemült prófétaarccal parancsolja átmeneti lakótársaira a félisteneknek kijáró távolságtartást.

Mindehhez a sebtében hétköznapi alkalmazásba vett, a Manon Lescaut-ból és az Aidából ismert, túlcicomázott színpadi kellékek biztosítják a hátteret, szürreális díszlet módjára.

E könyvecske persze nem Fellini-forgatókönyv, a magyar Anna Frank Naplójának is túlzás volna neveznünk. Ám minden sora a gyermekként átélt világégés, a minden képzeletet fölülmúló személyes tragédiák és a szárnyaszegett remény eleven élményét tolmácsolja. A szerző, Erdélyi Hajnal, az Operaház gyermekbalett-karának akkor kilencesztendős reménysége a bombázások elől menekültében elveszti édesanyját. Ehhez fogható kontrasztot kevés forgatókönyvíró merne vászonra vinni: míg lángokba borul a világ, a féltő gonddal felöltöztetett kislány tenyeréből egy fatális közlekedési baleset szakítja ki az óvó anyai kezet. Karácsony napja van. Az operaházi díszletfestő kislánya félárván érkezik meg a művészek menhelyére. Mire aztán a gyermekként átélt pokoljárás a végére ér, odafönt semmivé foszlik az otthon, de a nagyszülői ház is.

Mégis: Budán még ágyúk dörögnek, de az Andrássy úton már színpadra kerül a Bánk bán. Az operaházi óvóhely lakói beénekelve várják az apokalipszis végét… 

Erdélyi Hajnal: Emlékkönyv az Operaház óvóhelyéről. Corvina 2012

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti