Ha a gyerek nem eszik – Ezek lehetnek az étvágytalanság okai és így segíthetünk
Sose erőltessük az ételt, mert csemeténk megundorodhat tőle, és ezzel csak további étkezési zavarokat generálunk.
A kisgyermek tányérján lehet valamilyen mesefigura, így ha megette az ebédjét, a jutalma, hogy felbukkan a kedves motívum. Kicsit nagyobbaknál az ételek díszítésével is próbálkozhatunk.
Amikor egy nagy tányér ételt teszünk a rosszevő gyerek elé, frusztrációt okozhatunk bennük. Kis adagokban kínáljuk!
Gyakran ott követjük el a hibát, hogy hagyjuk az asztalnál játszani vagy tv-t nézni. Ha már hozzászokott, nehéz leszoktatni. Az asztalra helyezhető ilyenkor a kedvenc játéka, de ne játsszon, csak nézegesse, ha megette, újra folytatódhat a játék.
Érdemes a gyermeket bevonni a vásárlásba, közben pedig megbeszélni vele, mit is enne szívesen.
Fontos, hogy sose mutassuk ki, hogy idegesek vagyunk amiatt, hogy nem akar enni. Ezzel csak fokoznánk a problémát, mivel úgy érezné, minden az ő étkezése körül forog.
A rostdús táplálkozás is eredményhez vezethet, főleg ha székrekedés is fennáll.
Csak azután érdemes orvoshoz fordulni, ha már minden trükköt bevetettünk. Egy teljes vérkép felfedheti a valódi problémát. Vitaminhiány esetén általában megoldja az étvágytalanságot, ha napjában többször kínáljuk gyermekünket zöldséggel és gyümölccsel. A C-vitamin, és a B-vitamin család étvágyfokozó hatásúak, de a vashiány megszüntetése is segíthet.
Orvosi javaslatra kipróbálhatók a keserű gyógyteák, melyek hatására az emésztőenzimek működése fokozódik, de ezeket nem szabad hosszú ideig fogyasztani.
Egyre gyakoribb probléma manapság az ételallergia és az ételintolerancia, mindkettő okozhat étvágytalanságot. Kisgyermekkorban a tejfehérje allergia okozza a legtöbb problémát. A lisztérzékenység és a tejcukor érzékenység a táplálék intolerancia csoportba tartozik. Előbbi esetében a glutén a bűnös, utóbbinál pedig egy hiányzó enzim, a tünetek az étvágytalanság mellett leggyakrabban hasfájás és hasmenés. Ilyenkor bőrteszt, hidrogén kilégzési teszt vagy vérvizsgálat segíti a diagnózis felállítását.
Vannak gyermekek, akik lelki okok miatt utasítják vissza az ételt, ilyenkor pszichológus segíthet. A főként kamaszkorban kialakuló anorexia és a bulímia is lelki eredetű.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>