Fogantatás, várandósság – miként küzdjük le a lelki gátakat? – Andrek Andrea pszichológus a Spiritusz podcastban
A meddőség világszerte egyre több párt érint, amelynek hátterében közel fele-fele arányban állnak a nők, illetve a férfiak részéről fennálló okok. Sokaknál bár szervi, egészségügyi problémák nem nehezítik a fogantatást, a vágyott gyermekáldásra mégis hosszú évekig hiába várnak. Milyen képet ápoltak korábban a szülők a várandósság, a gyermekvállalás kapcsán? Mennyiben befolyásoló tényező a stressz? Mi jelenthet igazi „otthonosságot” egy magzat és egy újszülött számára? A Spiritusz podcast különkiadásának első epizódjában Andrek Andrea pszichológussal, a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság alelnökével Németh Szilvia beszélget testbe ágyazott emlékekről, transzgenerációs kérdésekről, a vetélés traumájáról és a feldolgozás fontosságáról, emellett az anya/apa-magzat kommunikáció jelentőségéről is szó esik.
Az elmúlt években egyre intenzívebb tudományos érdeklődés övezi az élet kezdeti szakaszát. A fogantatással, a születéssel és a méhen kívüli élet első pár hónapjával kapcsolatosan ugyanis olyan kiemelt fontosságú lelki folyamatok zajlanak, melyek bizonyítottan kihatnak az egész életünkre.
A Spiritusz háromrészes különkiadásában ennek a meghatározó időszaknak a pszichológiai sajátosságait vizsgáljuk.
Van-e később jelentősége annak, hogy kamaszkorban hogyan vélekedünk a gyermekáldásról? Mik azok a testbeágyazott emlékek? Milyen lelki tényezők akadályoztathatják a fogantatást? Mi az, ami segíthet, ami jót tesz?
„Nagyon sokszínű a paletta, számos konstelláció lehetséges annak kapcsán, hogy egy párnak miért nem fogan meg a gyermeke. A ráhagyatkozás, egymásra hagyatkozás, elfogadása a történéseknek pozitívan hathat a folyamatokra. Fontos, hogy a szülő a tudatos akaratlagosságból megérkezzen az igazi vágyba.” – vallja Andrek Andrea pszichológus.
Ezen esetek jelentős részében a lelki, pszichés folyamatok feltárása, a transzgenerációsan öröklött negatív beidegződések oldása komoly önismereti munkát igényel, de gyakran segíteni szokott.
Mi az igazán otthonos egy csecsemő számára? Mennyi az az „ideális idő”, amit a magzatunk számára meg kell adjunk napi szinten? Életünk során testünk többnyire hozzászokik azokhoz az ingerekhez, amelyeknek nincs komoly jelentősége, de az anyaméh soha nem habituálódik! A méh izomzatának ugyanis van egy olyan csodálatos tulajdonsága, hogy a kisbaba minden rezdülésére válaszol. Ezáltal az édesanya akkor is „beszélget” a pocakjában fejlődő gyermekével, amikor nem is tud róla.
Vajon kell-e kímélni a magzatot a külső zajoktól, jó ötlet-e pl. rockkoncertre menni várandósan? Mi az a stresszmennyiség, ami már károsan hathat a baba fejlődésére?
„Célszerű azt a környezetet megteremteni a magzat számára, ami életszerű lesz a születését követő időszakban is.” – javasolja a szakember.
Könnyebb dolga lesz a szülőknek a csecsemővel, ha már a fogantatástól próbálnak ráhangolódni a kis jövevényre? Mindezekről, a szexualitás és a bizalom fontos kérdéseiről is szó lesz a Spiritusz jelenlegi adásában. Tartsanak velünk!
Az adás meghallgatásához kattintson a lejátszóra:
Spiritusz. Bátorító beszélgetések a lelki egészségért. A Képmás magazin pszichológiai podcast-műsora. Vendégeink a lélek bonyolult működését jól ismerő szakemberek és olyan ismert személyiségek, akik bátran beszélnek életük legnehezebb és legörömtelibb időszakairól, küzdelmeikről és felismeréseikről. A boldogsághoz önmagunk és a többi ember viselkedésének megértésén keresztül vezet az út. Tartsanak velünk!
A műsorvezetők, egymást váltva: Németh Szilvia rádiós műsorvezető, a Képmás magazin újságírója és Bóna Judit, a KarcFM műsorvezető-szerkesztője.
A Spiritusz podcastot megtalálja a Spotify-on, a népszerű podcast applikációkban, a Képmás.hu podcast rovatában és a Képmás magazin Youtube-csatornáján. Bárhol is hallgatja ezt a podcastet, kérjük, iratkozzon fel rá, hogy értesülhessen az új adások megjelenéséről.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>