Fiús anyák, lányos anyák
A szomszéd néni mindig nagyon szigorú volt. Mélyen, határozottan szólt a fiaira, rendszeresen áthallatszott a kertünkbe erélyes hangja. A ruháját és a haját férfiasnak láttam, a keze szigorúan nagy volt, a szemét összeráncolva hordta akkor is, ha éppen nem a gyerekeit utasította rendre. Ő jelentette számomra a „zord fiús anyukát”, ezért semmiképpen nem akartam a fajtájához tartozni. Én lányos anyuka leszek, ez biztos.
Babáztam, rajzoltam, verseket írtam, matricát gyűjtöttem. A biciklivel óvatosan mentem, nehogy elessek, a ruháimra vigyáztam, hogy tiszták maradjanak, a sarat messziről elkerültem. Sosem ismertem közelről korombeli fiúkat, a családunkban csak lányok éltek. Ezért lepődtem meg nagyon, amikor megszületett Balázs fiam.
Hűha, hiszen én azt sem tudom, mit lehet egy fiúval kezdeni!
Mindig koszos lesz, meg sötétkék-ruhás, kiabálós és durva! És egyáltalán, mi érdekes lehet egy fiúban? Két év múlva aztán megszületett Jakab, majd nem sokkal később Áron. Három fiú – nekem. Naponta hallottam a kérdést: Mind fiú? Ejha! Akkor kell még egy lány is! – Régóta nem tudok mit kezdeni ezzel a felkiáltással. Mit lehet erre válaszolni? Igen, persze hogy szeretnénk lányt… Vagy inkább jó nekünk a három fiú is, mert ők három különálló gyerek, egyik sem olyan, mint a másik, saját nevük van és különböző lelkük. Aztán kaptunk egy negyedik Lelkecskét is, Gellértet. Menthetetlenül – vagy irigylésre méltóan? – fiús anyuka lettem…
Pörgős szoknya és hajcsatok
– Mindegy, hogy fiú- vagy lány, a harmonikus család titka az egyéni bánásmód a gyerekekkel és a jó kapcsolat a férjjel, a folyamatos kommunikáció. – A törékeny, finom, kellemes megjelenésű Harasztiné Tomka Éva (37) hat lányt nevel férjével. – Egy lányos anyuka lelkizősebb, beszélgetősebb, a fiúsnak viszont szerintem nagyobb hangsúlyt kell fektetni a sportra, a mozgásra, így ezeknél az anyukáknál nagyobb dinamizmus szükséges a hétköznapokhoz. Bár azt sem mondanám, hogy nálunk olyan csöndes, nyugodt a légkör, ha mindenki otthon van.
A lányaim – 10, 8 és fél, 7, 5 és 3 évesek, köztük egy ikerpár – együtt elég hangosak, kurjongatnak, énekelnek, balettoznak, persze kizárólag pörgős szoknyában és az alkalomhoz illő frizurában, amit millió hajcsattal, hajpánttal készítenek.
Szeretem, hogy ilyen vidám család vagyunk. Mivel közel lakunk egymáshoz, napi szinten kapcsolatban állunk a fiú unokatestvérekkel, akik mutatják a fiús tempót is. A fúrás-faragásnál a lányaink szívesen segítenek a férjemnek, de valószínűleg más lenne egy vagy két „férfikéz” segítségével. A lányokkal viszont sokféle aprólékos kézműves-dolgot lehet csinálni, rendszerint gyönyörű dolgok születnek.
Kifárasztás és udvarlás
– Nem lennének ilyen jó csapat, ha akár egyikük is lány, sőt, akkor szegény középső fiú örök középső maradt volna – fogad nevetve Mészáros Tímea (38), négy eleven kisfiú (9 és fél, 8, 6 és 3 évesek) anyukája. – A férjem sokat segít, például a gyerekek szállításában, és a sportos vonalat is nagyon erősíti a családban. Hétvégén például a három naggyal elmentek Badacsonyba pár napra biciklizni. Egyszerű ételeket főztek, és kirándultak.
Apának nagyon nagy a tekintélye a fiúk előtt, és vigyáz, hogy velem is tisztelettel viselkedjenek.
Nem mondom, hogy a fiúkkal nehezebb egy anyukának, hiszen eddig még egyetlen lányos barátnőm sem állt elém, hogy „hű, de könnyű a lányokat nevelni!”, de egy fiús család jóval mozgékonyabb, energikusabb kell hogy legyen. A fiúk energiáit levezetni nem könnyű feladat, sokszor életveszélyesen vakmerőek. Ezért gondolom, hogy egy fiús anyuka merészebb, bevállalósabb. Viszont a fiúk mindig tudják, mikor és hogyan kell udvarolni: ahogy például mindegyik a maga nyelvén megjegyzi, hogy szép az új blúzom vagy tetszik neki a hajam, attól elolvadok. Az energiákkal meg elboldogulunk, én is élvezem az aktív órákat.
A lényeg a kifárasztás, ha ez megvan, nem is nagyon kell őket fegyelmezni. Igazi mozgékony család vagyunk.
Vegyes csapatban
– Mindig arról álmodtam, hogy fiam és lányom is lesz, sőt, úgy szerettem volna, ha két nagyobb fiú egy kishúgot „oltalmaz” – kezdi Schreiberné Wisniewski Zita (37). – A 10 és 7 éves fiaim nagyon jó bátyjai a 4 éves kislányomnak, neki sohasem mondanak nemet, folyamatosan figyelnek rá, gyakorlatilag ők a testőrei. Nem tudok elképzelni ennél ideálisabb családi összetételt. – Zita szerint az anyukák mások, ha csak fiaik vannak, kissé merevek, nehezen engedik el a fiaikat, de ha van lány is a csapatban, az már más. Ez gyerekkorban már ugyanúgy meglátszik, mint párválasztáskor, amikor a fiús anyósok szinte rátelepednek a fiaikra. – Sosem gondoltam volna, hogy a fiús játékokban ennyire részt tudok venni, az autópálya-építéstől kezdve a focizásig sokat játszom együtt a fiúkkal. A lányom egészen más világot hozott: a babák, a frizura, a gyönyörű ruhák – bármennyire is odavagyok a fiaimért – nagyon hiányoztak.
De nem hiszem, hogy igaz az, hogy a fiúk után a lányok nyugodtabbak, nálunk a kislány nagyon kihasználja a helyzetét, hisztisebb, izgágább, mint a nagyok valaha is voltak.
Igaz, rendesebb és ügyesebb az öltözködésben, a maga körüli rendtartásban, mint korábban a bátyjai. – Zita szerint a lányos anyukák jobban adnak magukra, ahol fiúk vannak, ott kevesebb az idő ilyesmire, mert folyamatos a pluszmunka. – Talán keményebbek, sarkosabbak is a fiús anyukák, mert jobban kell a szigor, szinte csak fekete-fehér kategória van.
Fiús, lányos vagy vegyes?
Nincs ráírva az anyákra, hogy fiúkat vagy lányokat nevelnek. Látunk vagány, sportos lányos és nőies, finom lelkű fiús mamákat is – kezdi Bánfai Beáta gyermekpszichológus. – A fiúk és a lányok számára is vannak időszakok, amikor inkább az anyjuk vagy inkább az apjuk közelségére van szükségük. Ha a szülők rugalmasan reagálnak ezekre az életkori igényekre, az nemcsak a gyereknek tesz jót, hanem a nőnek is, hogy ne csak anyának érezze magát, és tudja ellensúlyozni a gyerek-hatást, például nehogy „elfiúsodjon”.
Aki mindkét nemű gyermekkel megélheti az anyaságot, az tapasztalja igazán, hogy a fia más érzéseket válthat ki belőle, más feladatokat ad és más készségeket fejleszt ki benne, mint a lánya.
Több egynemű gyerek után nehéz lehet átállni; az addig fiús mama manipulatívnak láthatja kislányát, pedig az csak lányosan „kapcsolatorientált”. A lányos mama agresszívnek érezheti a temperamentumos kisfiút vagy éppen kevésbé okosnak a lányainál, mert nehezebben tanul írni az iskolában.
Nagyon sok rétege van az anya–fia, anya–lánya kapcsolatnak! Mélyebb szinten a gyerek nemcsak a mi gyerekünk, hanem ősök egész sorát képviseli és hívja elő, nemcsak a génjeivel, hanem családi minták, történetek tovább élésével: a fiamban nemcsak az apját, hanem a saját apámat, ükapámat, öcsémet, bátyámat is láthatom. A velem azonos nemű gyermekem pedig minden olyan érzést megmozgat bennem, ami önmagam, mindenekelőtt a saját nemem elfogadásával kapcsolatos. Szerintem jó, ha előre tudjuk születendő gyermekünk nemét, mert sok mindenre felkészülhetünk…
Kopogós cipő és sár
Megmosolyogtat, amikor a kislánybarátok a kerti játékra kopogós cipőben hajlandóak csak kimenni. Ők már kicsi korukban is tagadhatatlanul hölgyek. A fiúk viszont – bár rendetlenek és sokszor reménytelenül harcosak – belebújnak az ember szívébe. A fiús anyukáéba is, aki sokszor nem is olyan kemény, mint ahogy az látszik. Áron fiam egyik pulóverén ez a felirat olvasható: Szeretem a sarat, a rendetlenséget és az anyukámat!
A cikk a Képmás magazin 2013. májusi számában jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt>>
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>