Ferenc pápa megmondja – Elgondolkodtató olvasmány otthonülős napokra

„Az élet derűje sugárzik róla, hiszen, amint ezt is sokszor kifejti, az életnek örülni kell, mert az Isten ajándéka, s akkor bánunk magunkkal és a világgal neki tetszőn, ha boldogok vagyunk” – így ír Ferenc pápáról Király Levente, a Corvina Könyvkiadó szerkesztője, aki a most megjelent könyvben az egyházfő beszédeiből és írásaiból gyűjtött össze egy csokorra valót.

Kép: Pixabay

Ez a derű különösen fontos most, amikor a járványhelyzet mindannyiunkat új kihívások elé állít. Erre a derűre bíztat a Szentírás is: „Az örvendező versek. (…) A Bibliában természetesen nem úgy hívják őket, de papa annak nevezte mindazokat, amelyek azzal kezdődnek, hogy »Örvendezzünk…«, »Boldogok, akik…«. Rengeteg van belőle! Egyszer, amikor papa különösen szomorú hangulatban volt, meg is számolta őket. Nyolcszázat számolt össze! (…) Azt mondta, nagyon segített neki, amikor összeszámolta őket. Mert ha az Úristen nyolcszázszor elismételte, hogy örvendezzünk és legyünk boldogok, akkor bizonyára azért tette, mert úgy kívánja, hogy tényleg azok is legyünk.” (részlet Eleanor H. Porter Az élet játéka című regényéből)

Ezt a derűs lelkületet fedezhette fel a szerkesztő, amikor a pápa szövegeit és beszédeit válogatta, ám ez nem jelenti azt, hogy az érintett témák is derűsek lennének, sokkal inkább arról van szó, hogy az egyházfő reménnyel beszél a súlyos egyéni, családi és társadalmi problémákról, minden esetben tanácsot, útmutatást adva.

Választ ad arra a kérdésre, hogy a fiatalok mit kezdjenek félelmeikkel, szorongásaikkal és azzal az érzéssel, hogy nem szeretik, nem fogadják el őket olyannak, amilyenek.

Leírja, hogy a családok „gyakran betegek a mérhetetlen szorongástól”, beszél a lakáshiánnyal küzdők problémájáról, megemlíti az apa nélkül felnövő gyerekek sérüléseit is. Világosan elutasítja az abortuszt, és megjegyzi, hogy bár sok mindent elértünk már a nők jogainak elismerésében, de még mindig bőven van feladatunk (bizonyos helyeken a női nemi szervek megcsonkítása ma is gyakorlat, és nem feledkezhetünk meg a nők testének áruba bocsátásáról sem).

Kép

A pápa a gyerekneveléssel kapcsolatban is egyértelmű útmutatást ad. A Facebookon időnként felkapják és rengetegen megosztják Kahlil Gibran szavait a gyerekekről („Gyermekeitek nem a ti gyermekeitek. / Ők az Élet önmaga iránti vágyakozásának fiai és leányai. / Általatok érkeznek, de nem belőletek. / És bár véletek vannak, nem birtokaitok.”), ugyanezt azonban idézhetnék az egyházfőtől is, aki a válogatáskötetben így ír: „A gyermekek nem a család tulajdonai, hanem megvan a maguk személyes életútja.” Ezt a hozzáállást pedig megtaláljuk a Biblia gyerekekről szóló részeiben is – idézi fel Ferenc pápa.

Rendkívül fontosnak tartja az újságírók hivatását („Aki informál, az formál. Az emberek életével bánik.”), Ádám és Éva bűnbeesésének történetén keresztül magyarázza a fake news és a csúsztatás fogalmait, illetve leírja, hogy hogyan védekezhetünk az álhírek ellen.

A szerkesztő témák szerint csoportosította az írásokat, egész fejezetnyi elgondolkodnivalót találunk a teremtésvédelemről, a migrációról, a szegénységről, a zaklatási botrányokról és sok minden másról.

A könyvről és Ferenc pápáról Beer Miklós püspökkel beszélget Nyáry Krisztián április 13-án, húsvéthétfőn 16 órakor a Líra Könyv Facebook-oldalon.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti