Fedezzük fel a világot örömmel és biztonságban!
Akár külhoni, akár belföldi utazást tervezünk, a túra sikere nagyban függ három tényezőtől. Egy: a megfelelő közlekedési mód és eszköz kiválasztásától. Kettő: az anyagi forrásainkhoz és igényeinkhez mérten az ideális szállás megtalálásától. Három: sose legyen szükségünk orvosi ellátásra, ám ha mégis utolér egy betegség vagy baleset, akkor szakszerű segítség álljon rendelkezésre a helyszínen. Mindezen feltételek előzetes biztosításáért elsősorban mi felelünk, de az illetékes hivatalok segítségét is igénybe vehetjük, hogy a pihenésünk valóban csak a kikapcsolódásról szóljon.
Milyen járművet válasszunk?
Ha kézenfekvőnek tűnik is valahová repülővel érkezni, az már részletesebb kutakodást igényel, hogy az adott környék bejárása tömegközlekedéssel vagy bérelt autóval gazdaságosabb és tartalmasabb-e. Ha az autóbérlés mellett döntünk, a bonyodalmak elkerülése érdekében érdemes időben utánajárni, hogy az autókölcsönző cég nem csak hitelkártyát fogad-e el fizetési eszköznek (ez cégenként változik), továbbá mekkora összeget zárol a számlánkról biztonsági letétként.
Az sem mindegy, hogy – ez pedig különösen online foglalásnál jellemző – egy esetleges káresemény esetére nem olyan biztosítást köt-e velünk, amely szerint a kárt mi álljuk, és csak utólag téríti meg nekünk egy harmadik fél.
Ha tehetjük, ezt a megoldást kerüljük. Kedvezőbb olyan biztosítást kötni, amely közvetlenül mindent fedez. Aki pedig nem vesződne a vezetés izgalmaival és egy rábízott járgány felelősségével, annak sok vidéken felettébb romantikus közlekedési módot kínál a vasút: kötött pályán is lehet kötetlenül élvezni az utat. Csak tájékozódjunk a menetrendről: egyes országokban például vasárnap egyáltalán nem jár vonat!
Mit kínál az autóbuszos kirándulás?
Ha busszal barangolnánk be egy adott vidéket, lélekben készüljünk fel arra, hogy külföldön buszozni mindig élmény. Bár sosem tudhatjuk előre, hogy – az ablakból megcsodálható tájakon túl – pontosan miért lesz az. Az ismeretlen útvonalak számos meglepetést tartogatnak. Mediterrán országokban például a bájos települések romantikus sikátorai és a hegyeket körbekanyargó szerpentinek eleve kihívásokat jelentenek a sofőröknek. Olaszországban előfordul, hogy egy busz teljes utazóközönsége egy emberként szurkol a vezetőnek, hogy elnavigálja a járművet egy, az oldalát szinte súroló, szembejövő teherautó mellett. Ilyenkor a felek egy darabig méregetik egymást, reménykedve, hogy a másik tolat majd vissza addig, ahol kiszélesedik kissé az út.
Az íratlan udvariasság szerint annak kell kezdenie a manővert, aki mögé még nem ért oda másik jármű, ám előfordul, hogy pepecselés közben mindkét sávban felgyűlik egy kisebb sor.
Ilyenkor az előzékenyebb enged – és tolat vissza a mögötte lévő pechesekkel együtt. Ebből a példából is látszik, hogy egy képzett sofőr és egy jó állapotú busz külföldön is főnyeremény! Tóth Sándor, a Pest Vármegyei Kormányhivatal Közlekedésfelügyeleti Főosztályának főosztályvezetője is figyelmeztet erre: „Szervezett utazások során az autóbuszok nagy méretük és össztömegük miatt fokozott veszélyt jelenthetnek a közúton közlekedőkre. Az elmúlt években a fedélzeti kamerák elterjedésének köszönhetően egyre több olyan videót fedezhettünk fel az online felületeken, amelyeken látható, hogy a baleset bekövetkezéséért gyakran a nem megfelelően karbantartott járművek a felelősek. A hatóságok ezért fokozott figyelmet fordítanak az autóbuszok állapotának vizsgálatára. A közutakon végzett rendszeres ellenőrzések célja, hogy kiszűrjék a műszaki hibás járműveket. Egy hibás fékrendszer, egy elhasználódott gumi vagy egy, a kötelező pihenőidőt figyelmen kívül hagyó, fáradt gépjárművezető egy pillanat alatt tragédiát okozhat! Az ellenőrzések révén nemcsak a sofőrök és az autóbuszok biztonságát garantálhatjuk, hanem a személyautók utasainak életét is megvédhetjük” – állapítja meg a szakértő.
A szálláshirdetések két oldala
Az eljutási, közlekedési mód kiválasztása mellett érdemes kiemelt energiát fordítanunk a körültekintő szállásfoglalásra is – mégsem mindegy, mennyire komfortos miliőben töltünk el napokat. Ha hűvösebb hónapban utazunk, külön keressünk vagy kérdezzünk rá a szállásadónál, hogy milyen típusú fűtés van a szálláshelyen.
Gyakori probléma, hogy egy szállás túl zajos, akár éjszaka is – mivel ablaka egy főútvonalra néz, vagy alatta egy késő estig nyitva tartó bár van –, amivel csak a helyszínen szembesülünk.
Hogy ne járjunk így, az interneten fellelhető véleményekből (szimplán a Google által feldobottakból vagy akár a Google Mapsen látható utcaképből) előzetesen jól „körbeszaglászhatunk”. A hivatalos szállásleírások virágnyelve is árulkodó: ami „frekventált helyen” vagy „mindenhez közel” helyezkedik el, az valószínűleg hangos is. Ami „remek tömegközlekedéssel” csábít, onnan jó eséllyel semmit sem fogunk gyalog egykönnyen megközelíteni. Ahonnan pazar kilátás nyílik, ott tisztázzuk, lépcsőznünk kell-e vagy liftezhetünk is az emeletre, ha előbbi gondot okoz. Ami pedig napfényes, ott kérdés, hogy van-e bármilyen sötétítés.
Tájékozódás és biztonság
A fentiek csupán kiragadott példák, amelyekről egy-egy szállás weboldala mellett szállásgyűjtő oldalakon is tájékozódhatunk, ahol a szállásadók leírása mellett korábbi vendégek tapasztalatait is olvashatjuk. Utóbbiak az igazán irányadók, bár ezek közt is akadnak udvariasan finomkodók, ám beszédesek, ha tudunk a sorok közt olvasni. A fent leírtak azonban még csak a szállás jellemzői voltak, miközben az sem mindegy, magát a foglalást – a pénzmozgást is beleértve – kellőképp biztonságosan bonyolítjuk-e le. Jó tudni, hogy a Pest Vármegyei Kormányhivatal fogyasztóvédelmi szakemberei folyamatosan ellenőrzik a vállalkozások, így a szállásadók weboldalait is. Dr. Miklós-Illés Gergely, a Fogyasztóvédelmi Főosztály Kiemelt Fogyasztóvédelmi Ügyek Osztályának osztályvezetője szerint „sokan nem veszik figyelembe, hogy a közvetlen foglalás, azaz amikor a szállásadó weboldalán keresztül foglalunk, sokkal előnyösebb lehet. Egyrészt direkt foglalás esetén nagyobb az esélyünk arra, hogy rugalmasabb feltételekkel találkozzunk. Másrészt a fogyasztóvédelmi jogok tekintetében is nagyobb biztonságot nyújt a közvetítő nélküli kapcsolat a szolgáltatóval.
A vonatkozó jogszabályok világosan meghatározzák a szállásadók kötelességeit és a fogyasztók jogait. A szállásadónál történő foglalás esetén könnyebb érvényesíteni ezeket a jogokat, hiszen nem kell a közvetítővel bajlódni.
Gyakran tapasztalható a gyűjtőoldalak esetében, hogy a problémás helyzetek kezelését bonyolítja a harmadik fél jelenléte, amely gyakran megnehezíti a kommunikációt. Érdemes ilyenkor közvetlenül a szállásadót megkeresni, hiszen így jogi szempontból is biztonságosabb és rendezettebb a helyzet” – hívja fel figyelmünket a szakember.
Utasbiztosítás és Európai Egészségbiztosítási Kártya
Ha van mivel közlekednünk és hol aludnunk, az is lényeges – sőt mindennél fontosabb –, hogy legyen utasbiztosításunk, mert bárkit bármikor érhet váratlan baleset vagy betegség. Ahhoz, hogy megkapjuk a megfelelő orvosi ellátást külföldön, érdemes utazás előtt kiváltanunk az Európai Egészségbiztosítási Kártyát is, amely Pest vármegye harminchárom kormányablakában is térítésmentesen igényelhető. Az Európai Egészségbiztosítási Kártya birtokában igénybe vehetők az Európai Gazdasági Térség államaiban való tartózkodás során felvetődő orvosi alapellátások. A kártyát a magyar egészségügyi szolgáltatásokra jogosult személyek igényelhetik a kormányablakokban személyesen vagy meghatalmazott útján – kiskorúak esetén szükséges a törvényes képviselő közreműködése –, továbbá akár online ügyfélkapun keresztül, illetve postai úton is. Igazán kedvező, hogy kiállításától számítva tíz évig érvényes.
A cikk a Pest Vármegyei Kormányhivatal támogatásával készült
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>