Fedetlen fővel sakkozott, hazájában letartóztatnák ezért

Amikor az iráni Sarasadat Khademalsharieh (Sara Khadem) hidzsáb nélkül játszott tavaly Kazahsztánban egy gyorssakk-világbajnokságon, pontosan tudta, hogy mire vállalkozik. 

Kép: Wikipedia/Fars Media Corporation
Kép: Wikipedia/Fars Media Corporation

A helyi törvények szerint az iráni nőknek akkor is hidzsábot kell viselniük, amikor külföldön tartózkodnak. Azzal, hogy Sara levette a fejkendőt, kivívta az iráni kormány haragját. Tavaly elfogatóparancsot adtak ki ellene, de a korábbi eseteket látva, akár valami még rosszabb is várhat rá, ha átlépi az országhatárt – emlékeztet cikkében a Time magazin, amely nemrég a következő generáció vezető személyiségeinek idei listájára is feltette a 26 éves sakkcsillagot. 

A lap felhívja a figyelmet arra, hogy a sportoló így fejezte ki szolidaritását azzal a mozgalommal, amely Másza Amini (róla korábban itt írtunk) halálát követően robbant ki Iránban. A 22 éves nő tavaly szeptemberben halt meg rendőrségi őrizetben, miután az erkölcsrendészet a hidzsáb helytelen viselésével vádolta, és letartóztatta. Sara hazájában eddig legalább 16 nőt ítéltek halálra, és négyet ki is végeztek, amiért nem viseltek hidzsábot.

„Ez nem egy gyors döntés volt, gondolkodtam rajta. De tudtam, hogy így helyes, és ezért nem bántam meg" – nyilatkozta a fiatal sakkmester. Az iráni retorziótól tartva Sara most férjével, az iráni-kanadai kettős állampolgár Ardeshi Ahmadival és kisfiúkkal Spanyolországban él, ahol idén nyáron állampolgárságot is kapott, így a helyi sakkszövetség támogatásával indulhat a versenyeken. 

Khadem nyolcévesen kezdett sakkozni, és tisztán emlékszik arra a pillanatra, amikor gyerekként aranyérmet nyert, és bár abban reménykedett, hogy az osztályban tapssal fogadják majd, az üdvrivalgás elmaradt: tanára úgy vélte, hogy a lány csak az idejét vesztegeti. Szerencsére Sara nem hallgatott rá, és mára ő lett a 15. legjobb női sakkozó a világranglistán.

A mester arról is beszélt az interjúban, hogy a sakk nagyon hasznos dolog a gyerekek életében. „Azt tervezem, hogy beépítem a fiam oktatásába, akár játékos akar lenni, akár nem. A sakkot mindig férfi játéknak titulálták, és ezen muszáj változtatni, hogy a lányok is normálisnak tekintsék, hogy játszanak. Nagyon fontos, hogy már az óvodában oktatási eszközként használják a sakkot, és a tanárokat képezzék. Ezzel elkerülhetők lennének azok a frusztrációk, amelyeket 12 éves koromban én is megtapasztaltam, és a sztereotípiák is megszűnnének. Úgy gondolom, hogy ezen a Vezércsel című sorozat globális sikere is sokat fog segíteni” – tette hozzá. 

Sara eredményeivel és gondolataival ma számtalan nőt inspirál hazájában és azon kívül is.

(Via Times, El Páis)

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti