Évente ötven könyv? Így sikerülhet neked is többet olvasni!
„Úgy szeretnék többet olvasni, de egyszerűen nincs időm.” Hiszem, hogy sokak számára ismerősen cseng ez a mondat, és valljuk be, nem ok nélkül. Tanulás vagy munka mellett, háztartást vezetve és gyerekeket nevelve az olvasás érthető módon hátraszorul a prioritáslistán. Hogyan tölthetnénk fel mégis a könyvespolcunkat anélkül, hogy az a többi feladatunk rovására menne? Schindler Zsófia tippjei.
Kevés élvezetesebb dolog létezik annál, mint amikor egy jó könyvvel befészkeljük magunkat a kedvenc fotelünkbe, ám ezt nem mindig olyan egyszerű beilleszteni a napirendbe. A véget nem érő teendőlisták világában szinte luxusnak tűnhet a rendszeres olvasás, holott a jelek szerint több fronton is a hasznunkra válna (és nem is biztos, hogy annyi időt venne igénybe, mint gondoljuk).
Egy 2009-es felmérés szerint már csupán 6 perc olvasás is 68 százalékkal csökkenti a stresszt, ezzel megelőzve olyan, szintén jól bevált praktikákat, mint a zenehallgatás, vagy a sétálás.
Egy másik kutatás bebizonyította, hogy aki elalvás előtt könyvet ragad, az jobb alvásminőségre számíthat, mint azok, akik nem betűk társaságában zárják a napot.
A fentieket saját tapasztalatból is alá tudom támasztani. Immár évek óta törekszem arra, hogy minden héten elolvassak egy könyvet, így december végére egy körülbelül 50 kötetből álló stápli gyűlik össze. Mint sok más esetben, itt is igaz: ne egy nagy megoldástól várjuk az áttörést, apró trükkökkel és praktikákkal jóval többre megyünk. Lássuk, mik is ezek!
Időkonfetti – mit értünk alatta, és hogyan tudjuk okosan használni?
Az „időkonfetti” fogalom Brigid Schulte amerikai újságírótól származik, és a nap folyamán elszórt néhány perces, üres időintervallumokat jelöli. Úgy, mint a két munkahelyi megbeszélés közti rövid szünet, vagy az a néhány perc, amíg felforr a teavíz. De említhetnénk az orvosi rendelő váróját is. Ezek mind értékes idők, amelyeket többnyire elpazarolunk, mert például céltalan telefongörgetéssel töltjük őket.
Holott pár szabad perc tökéletesen elég arra is, hogy haladjunk az aktuális olvasmányunkkal!
Tény, hogy amíg a mikró megmelegíti az ebédet, nem fogunk egy egész fejezettel végezni, de ha az időkonfettiket következetesen egy-egy oldal elolvasására szánjuk, a nap végén azt találjuk, hogy akár 10–15 oldalt is haladtunk. Ami heti szinten akár 100 oldalra is rúghat, pusztán azért, mert ezekben a rövid szünetekben nem a telefonunkat bújtuk.
Válasszunk olyan könyvet, amit szívesen is olvasunk!
Evidensnek hangzik, mégis a legfontosabb, hogy élvezzük a könyvet, amit olvasunk. Gyakran ugyanis egyszerűen azért nem haladunk egy kötettel, mert unalmas. Nem csoda hát, ha hiányzik a motiváció a folytatáshoz. Ha fizettünk egy könyvért, bosszantó lehet elfogadni, hogy nem érte meg a pénzt, de nézhetjük úgy is, hogy az időnk még annál is értékesebb, mint amibe az adott kötet került.
Ezenkívül előfordul, hogy nem is a könyvben van a hiba, hanem egyszerűen az életszakaszban, amiben épp vagyunk, nehéz ráhangolódnunk az adott témára. A könyvekben viszont az a jó, hogy megvárnak.
Hónapokkal vagy akár évekkel később azt találhatjuk, hogy az adott mű egészen más hangon szól hozzánk, és már sokkal jobban élvezzük, mint korábban.
Úgyhogy ne féljünk polcra helyezni valamit, ami elsőre csalódást okozott. Még eljöhet az ideje!
A választási lehetőség szépsége – cserélgessük a különböző műfajokat!
Felpörgetheti az olvasási rutint, ha egyszerre két különböző műfajt olvasunk. Talán úgy tűnhet, hogy ezzel csak hátráltatjuk magunkat, hiszen megoszlik a figyelem, az igazság azonban az, hogy még gyorsabban is haladhatunk, mintha csak egy könyvre fókuszálnánk. Amikor ugyanis egymást váltja például a regény és a szakirodalom, könnyebben tudunk igazodni az aktuális szükségleteinkhez, ezáltal motiváltabbak vagyunk.
Értem ez alatt, hogy a nap végén jobban esik egy könnyű olvasmány, ami nem tornáztatja tovább az egyébként is kimerült agyat, a reggeli metrózás során viszont még vagyunk olyan kipihentek, hogy a nehezebben emészthető tartalommal is megbirkózzunk.
Ha nem rendelkeznénk választási lehetőséggel, valószínű, hogy inkább telefont ragadnánk, így azonban mindig kéznél van egy vonzó opció.
Csak egy oldal – reggeli vagy esti olvasmány hosszú távra
Előfordul, hogy egy könyvvel nem az a szándékunk, hogy mielőbb a végére érjünk, hanem hogy lassan, ízlelgetve olvassuk. Különösen igaz ez a verseskötetekre vagy a különböző lelki olvasmányokra, amelyeknek a fő célja, hogy hosszabb időn keresztül – általában a nap kezdetén vagy végén – pár perc gondolkodnivalót nyújtsanak. Egy ilyen kötet kiváló második olvasmány lehet például egy lebilincselő regény mellé, amivel értelemszerűen tempósabban haladunk, mégis két legyet üthetünk egy csapásra.
Spóroljunk a közösségi médiával töltött időn!
Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy az olvasásra szánt idő legnagyobb riválisa a közösségi média. Az időkonfettik kapcsán megállapítottuk, hogy a hirtelen jött szabad perceinket szinte automatikusan telefonozással töltjük, ám a tapasztalat azt mutatja, hogy az internetet bújva akár egy óra is észrevétlenül eltelik. Ezért, ha többet szeretnénk olvasni, érdemes lehet redukálni a social mediára szánt időt. Ebben segítségünkre lehetnek a képernyőidő korlátozását célzó applikációk, úgy, mint a One Sec vagy az AppBlock, így garantáltan nem ragadunk benne a görgetésben.
Hasznos lehet továbbá az aktuális olvasmányunkat magunkkal vinni, vagy ha otthon tartózkodunk, nyitva hagyni egy jól látható helyen a lakásban.
A telefon ugyanis pontosan azért jelent kísértést, mert folyamatosan ott lapul a zsebünkben. Szem előtt van, elérhető, így szinte lehetetlen akár csak egy pillanatra is megfeledkezni róla. Egy könyv méltó rivális lehet, ám ehhez fontos, hogy a közelünkben tudjuk, legyen szó a táskánkról, vagy éppen a home office munkaasztaláról.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>