Érezd otthon magad – a munkahelyeden!

Gyakran gondoljuk úgy, hogy a munka világában való boldoguláshoz elegendő a szakmai tudás és rátermettség. A mai „lifelong learning”, vagyis az élethosszig tartó tanulást előtérbe helyező szemléletmód mellett nem meglepő, hogy természetesnek gondoljuk, hogy egyre inkább elmélyülünk szakmánk, hivatásunk fortélyaiban, képezzük magunkat, és ha úgy adódik, teljesen új dolgokat is elsajátítunk, hogy megfeleljünk a változó igényeknek. Ugyanakkor kevesen fektetnek hangsúlyt arra, hogy fejlesszék társas és érzelmi képességeiket, gyakran a munkáltatók is idő-, illetve pénzkidobásnak ítélik az effajta kompetenciákat fejlesztő foglalkozásokat, tréningeket. Pedig az érzelmi intelligencia, az EQ nagy szerepet játszik abban, hogy mennyire vagyunk sikeresek a munkahelyünkön, kezdve azzal, hogy egyáltalán sikerül-e a megpályázott állást megszereznünk. A munkahelyi sikerhez feltétlenül szükséges a helyes önértékelés, a boldogság, az optimizmus, az önérvényesítés, hogy szót értsünk a munkatársainkkal, a feletteseinkkel és a beosztottainkkal. 

Kép: Profimedia - Red dot
Kép: Profimedia - Red dot

Kép: Profimedia - Red dot

A közös hang

Természetesen ez nem jelenti azt, hogy minden kollégával baráti viszonyt kellene ápolnunk, hiszen nem lehet és nem is kell mindenkivel egyformán mély, meghitt kapcsolatban lenni. Ugyanakkor barátságaink és intim kapcsolataink általában a formális ismertségeinkből alakulnak ki, így fontos, hogy képesek legyünk iskolatársainkkal vagy munkatársainkkal jó viszonyt kialakítani. A munkavégzés szempontjából is előnyös, ha a munkavállalók beilleszkednek és jól érzik magukat a munkahelyükön, amelyhez elengedhetetlenül szükséges, hogy megtalálják a hangot a kollégákkal. Így könnyebben elkerülhetőek, illetve kezelhetőek lesznek azok az ellentétek, amelyek felesleges feszültséget szülnének. Természetesen valamennyi konfliktus elkerülhetetlen, sőt szükségszerű, de a nyílt, barátságos és empatikus légkör sokat segíthet a céltalan összetűzések megelőzésében.

 

Ki mire alkalmas?

A munkahelyek, valamint az eltérő típusú munkák, illetve pozíciók nagymértékben különbözhetnek egymástól, s így más és más tulajdonságokat, illetve kompetenciákat követelnek meg. Más személyiségvonások szükségesek azoknak, akik emberekkel foglalkoznak, vagy egy irodában a számítógép előtt dolgoznak, esetleg utazgatnak a munkájuk során. Éppen ezért nincs „jó” vagy „rossz” személyiség, hiszen mindenkinek megvan a lehetősége, hogy olyan munkát és munkakört találjon, amiben többé-kevésbé kiteljesedhet és jól érzi magát.

Számtalan személyiségelmélet látott már napvilágot, amelyek segítségével az embereket könnyűszerrel besorolhatjuk egy-egy kategóriába, vagy egy-egy tulajdonság (pl. barátságosság vagy extraverzió) mentén értékelhetjük őket. Természetesen ezek a módszerek pontatlanok, de mégis segítségünkre lehetnek abban, hogy rácsodálkozzunk erősségeinkre és felismerjük a gyengeségeinket, amelyeket így már tudunk fejleszteni.

 

Micimackó és csapata

Az egyik legrégibb személyiségelmélet Hippokratész nevéhez fűződik, aki négyféle típusú embert különböztet meg. Modernebb köntösbe bújtatva a négyféle embertípust, akár híres emberekhez vagy mesefigurákhoz is hasonlíthatjuk, például a Micimackó szereplőire is igen jól illik egy-egy leírás.

Ha Micimackó és baráti társasága munkát vállalna, ilyen teljesítményt várhatnánk tőlük:

  • A mindig vidám, extrovertált és barátságos Tigris könnyen teremtene kapcsolatokat, jól alkalmazkodna az emberekhez és a különböző helyzetekhez. Mivel a jelenben él és nem emésztik a múlt emlékei, illetve a jövő gondjai és bajai, jól tudna az éppen aktuális feladatra koncentrálni, s a felszabadult hangulatról is gondoskodna. 
     
  • A gyakorlatias, határozott és teljesítményorientált Nyuszi született vezető, rendkívül jó megfigyelő képességgel bír, alaposan végiggondolja, és könnyedén átlátja a különböző részleteket, így határozottan és kitartóan küzdene a céljai eléréséért. Mivel a nehéz szituációkat is jól kezeli, így vészhelyzetben is számíthatnánk rá.
     
  • Az összeférhető, kiegyensúlyozott és jóindulatú Micimackó szívósan és aprólékosan dolgozna. Barátságos és nyugodt természete miatt a munkahelyi békéről, valamint a nézeteltérések áthidalásáról is gondoskodna.
     
  • A megbízható, kitartó, érzékeny Füles precízen dolgozna, feladatait komolyan, lelkiismeretesen végezné, s a végeredmény tekintetében is a tökéletességre törekedne. A megkezdett projektet nem hagyná félbe, egészen addig dolgozna, amíg a kitűzött feladatot véghez nem viszi.

Ugyanakkor mindnyájuknak vannak gyenge pontjai is. Az erősségek túlzásba véve gyengeségbe csaphatnak át: Tigris szétszórttá, felületessé és megbízhatatlanná, Nyuszi önfejűvé, önzővé és lekezelővé, Micimackó lustává, lassúvá és álmataggá, Füles pedig túlérzékennyé, önmarcangolóvá és határozatlanná válhat.

Amennyiben magunkra ismertünk valamelyik mesehősben, de nem tölt el elégedettséggel, amit a tükörben látunk, akkor sem érdemes azért küzdeni, hogy alapvető személyiségvonásainkat megváltoztassuk, és olyan köntöst öltsünk magunkra, ami igazából nem ránk való.  Akkor járunk a legjobban, ha megbarátkozunk a saját ruháinkkal, s azokat alakítgatjuk, formáljuk addig, amíg olyanok nem lesznek, mintha ránk öntötték volna. Vagyis, ha nem a személyiségünket akarjuk megváltoztatni, hanem elfogadva azt, feltérképezzük az erősségeinket és a gyengeségeinket, s az előbbieket erősítve, az utóbbiakat pedig legyőzve, önmagunk maradunk.

 

Amit tanulni érdemes

Mindazonáltal vannak olyan általános emberi tulajdonságok, amelyek mindnyájunknak jól jönnek a másokkal való együtt dolgozás során, akár Tigris, Nyuszi, Füles vagy Micimackó szerepében ismertünk magunkra. Ezek olyan jellemvonások, kompetenciák, illetve viselkedési módok, amelyek elsajátíthatóak, tanulhatóak.

  • Lényeges, hogy megtanuljuk saját érzelmi és hangulati állapotunkat gyorsan és könnyedén feltérképezni és felismerni. Jó, ha tudatában vagyunk annak, hogy ezek milyen hatással vannak az ítéletalkotásunkra, a döntéseinkre, a viselkedésünkre, valamint a cselekedeteinkre. A tudatosítás által könnyebben tudjuk, akár stressz helyzetben is, a hangulatainkat kezelni és kézben tartani. Például érdemes tisztában lenni azzal, hogy érzelmeink torzíthatják embertársaink megítélését: míg jó hangulatban pozitívabb, addig rossz hangulatban negatívabb személyiségjellemzőket tulajdonítunk nekik. Ha ötletelésre és kreativitásra van szükségünk, a pozitív hangulat jön jól, míg az aprólékos megtervezésben és a hibák megkeresésében a negatív hangulat van segítségünkre.
     
  • A különböző társas helyzetek, illetve mások érzelmi állapotának felismerése, továbbá az ezekre való megfelelő reagálás feltétlenül szükséges a munkahelyre való beilleszkedéshez, a csapatszellem kialakulásához, végső soron pedig a munkahelyi teljesítmény növeléséhez. A jó kommunikációs képesség nagyon fontos a kollégákkal való kapcsolattartásban és a közös munka során: ha bizonytalanok vagyunk a másik véleményét, érzelmeit, hangulatát illetően, ne féljünk kérdéseket feltenni, s tisztázni a kérdéses helyzetet, mielőtt elhamarkodott ítéletet hoznánk.
     
  • Azok, akik tudják, miként kell célokat kitűzni, s saját magukat motiválni, könnyebben boldogulnak a munka világában is. Hiszen így már nem a külső megerősítésért, illetve mások véleményéért küzdeniük, hanem a teljesítmény utáni igény belülről fakad. Természetesen nem árt azt is megtanulni, hogy az elért kis lépéseket is értékeljük és a részeredményeknek is tudjunk örülni.
     
  • Mindenki szereti, ha kedvesen bánnak vele, még azok is, akik már elsajátították az önmotiválás képességét. A megértő, a másik iránt érdeklődő, illetve a másikat értékelő attitűd tanulható. Ugyanakkor a sablonos udvariasság vagy sztereotip kedvesség gyakran éppen ellentétes hatást vált ki, s bizalmatlanságot, viszolygást kelt a másikban. A hitelességünk megőrzése érdekében érdemes az őszinteséget választani, s ha valamit kifogásolunk a másikkal szemben, akkor azt építő módon fejezzük ki, ahelyett, hogy udvarias álarc mögé bújnánk. Ugyanígy a pozitív véleményünket se rejtsük véka alá, hiszen a dicséret és a pozitív megerősítés a legtöbb emberre serkentőleg hat.

 

Te milyen vagy?

Amelyik állítást igaznak érzed magadra, annak karikázd be a betűjelét! Ne gondolkodj túl sokat a válaszokon, az első gondolatodat jelöld be! 

1.       Könnyen beilleszkedek egy számomra új társaságba. A

2.       Mielőtt belevágnék egy feladatba, mindent alaposan végiggondolok.   B

3.       Általában kerülöm az összetűzéseket, konfliktusokat.         C

4.       A céljaimat szinte mindig véghezviszem.  D

5.       Szeretek mókázni és jókedvre deríteni másokat.         A

6.       Számomra becsületbeli kérdés, hogy az ígéreteimnek eleget tegyek.     B

7.       Fanyar humorral szemlélem a világ dolgait.        C

8.       Határozott és erős akaratú vagyok. D

9.       Akkor érzem igazán jól magam, ha én lehetek a középpontban.    A

10.     Nincs túl sok barátom, de azok nagyon tartós, közeli kapcsolatok.     B

11.     A pihenés és a nyugalom rendkívül fontosak számomra.      C

12.     Könnyen felkapom a vizet.    D

13.     Könnyen fellelkesedem, de nem vagyok túl kitartó.    A

14.     Mások szerint túlérzékeny vagyok és könnyen megsértődöm.     B

15.     Olykor a szememre vetik, hogy közönyös és lusta vagyok. C

16.     Az akadályok nem törnek le, hanem cselekvésre ösztönöznek.     D

17.     Olykor hajlamos vagyok az ígéreteimről megfeledkezni.      A

18.     Olykor a szememre vetítik, hogy határozatlan vagyok.        B

19.     Kiegyensúlyozott vagyok, nehéz kihozni a sodromból.       C

20.     Mások szerint olykor tapintatlanul fejezem ki magam.        D

A kiértékeléshez számold össze, hogy melyik betűből mennyit jelöltél be! (A=Tigris, B=Füles, C=Micimackó, D=Nyuszi) Amelyik meseszereplő betűjele leggyakrabban előfordul, arra hasonlítasz leginkább.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti