Egy gyermek születése az élet legtitokzatosabb csodája
2018 a Családok éve volt, de egy ilyen év nem érhet véget a naptár fordultával. Az eredményekről és a tervekről, valamint a politikus családjának ünnepi készülődéséről Novák Katalin család- és ifjúságügyi államtitkárral, háromgyermekes édesanyával beszélgettünk.
– A Fidesz-KDNP‑kormányok mindig prioritásként kezelték a családok és a gyermekvállalás támogatását. Összefügg ez azzal, hogy a pártszövetség vezetésében sok a családos, nagycsaládos politikus?
– Inkább úgy fogalmaznék, hogy a hitelességet növeli, hogy a döntéshozók között többen vagyunk olyanok, akik magunk is ismerjük a családos létformát. Sokan vagyunk nagycsaládosok, de a politikai közösségünkben van olyan is, aki tartósan beteg gyerekekről vagy a szüleiről gondoskodik, esetleg egyedül neveli a gyermekét. Sokféle élethelyzetet megtapasztalunk, de tény, hogy többségben vannak közöttünk azok, akik stabil kapcsolatban élnek és több gyermekről is gondoskodnak.
– Mivel egészítette ki a családtámogatások „portfólióját” az idei Családok éve?
– Jó alkalmat teremtett arra, hogy a nyilvánosság előtt többet beszélgessünk a családokról, és azt hiszem, erre szükség is volt: időről időre ki kell mondanunk evidenciának tűnő dolgokat, mert nagy a világ zaja körülöttünk. Örülök, mert sikerült átmozgatnunk a társadalmat, nem is számítottam arra, hogy ilyen sok embert megszólít a kezdeményezés. Nemcsak a családokkal foglalkozó civil szervezetek kapcsolódtak be a tematikus év eseményeibe, hanem sok más szereplő is. Ez is volt a cél, hogy minél többen, minél több megközelítésből foglalkozzunk a családok szerteágazó témájával. Sok kezdeményezés született a civilek, az önkormányzatok, a vállalati szféra és az egyházak körében is. Több mint ezer rendezvény valósult meg országszerte, ez a résztvevők számát tekintve több százezres nagyságrendet jelent. És persze idén indultak új támogatásformák is. Nőtt a családi adókedvezmény, a diplomás gyed időtartama, bevezettük a nagycsaládosok hitelelengedését, a Diákhitelek elengedését, a kétgyermekesek CSOK-hoz kapcsolódó lakáshitelét, és még hosszan folytathatnám a sort.
– Mit tudhatunk, hogyan épül tovább a családbarát Magyarország?
– Természetesen a családok iránti figyelem nem szűnik meg a tematikus év zárásával. A most zajló nemzeti konzultáció felvet témákat, érdemes a kérdések előtti bevezetőt is elolvasni, abból lehet sejteni, hogy milyen irányokban gondolkodunk. Megerősítést kérünk többek között abban, hogy fokozottabban támogassuk-e a fiatalok családalapítását, hogy a legalább három gyermeket nevelő édesanyák kapjanak-e valamilyen élethosszig tartó juttatást. Szeretnénk a gyermekek védelmét tovább erősíteni, például a digitális térben. Ma már természetes, hogy a közlekedésben gyermeküléssel óvjuk a kicsiket, de a legalább ennyi veszéllyel járó internetes világban nincsenek eszközeink. Feltesszük azt a kérdést is, hogy a gyermeknek joga van-e családban, lehetőség szerint az anya és az apa szerető gondoskodása mellett felnőni, és véleményt várunk a főállású anyaság kérdésével kapcsolatban is.
– Vannak politikai erők, amelyek képviselői szerint Európa és hazánk demográfiai helyzetével már nincs mit tenni, legalábbis belső erőforrásból…
– Tragédiának gondolom, ha egy ország vezetésével megbízott vagy arra aspiráló politikai erő így tekint bármilyen társadalmi problémára. Ez maga az önfeladás. Sosem lehet feltenni a kezünket, ráadásul a demográfiai játszma nincs lejátszva, sokféle szcenárió létezik és nagyon nem mindegy, hogy melyik válik valósággá! Egy biztos, amíg Magyarországnak polgári kormánya van, minden erejével és eszközével azon dolgozik, hogy Magyarország megmaradjon, és magyar országnak maradjon meg.
– A családpolitika érzékeny terület, az emberek életének esetleges kudarcai miatt ellenérzést válthat ki. Miért közös ügyünk, – családi állapottól függetlenül –, hogy több gyermek szülessen?
– Közgazdászként a képlet egyszerű: ha nem születnek gyerekek, akkor egyszerűen elfogy és egyre gyengül a magyar nemzet, eltűnünk, de ha ettől rövidebb távlatban is gondolkodunk, akkor nem lesz elég állampolgár, aki eltartsa az időseket..
– Aki ma Magyarországon gyermeket nevel, komoly anyagi segítséget kap, de tudjuk, a gyermekvállalás nem csak anyagi megfontolások függvénye. Lehet-e segíteni ezeken a ráción túli elakadásokon?
– A kormány feladata ebben elsősorban az, hogy lebontsa az akadályokat a fiatalok előtt, és minden családban annyi gyermek szülessen, ahányat szeretnének. Ezért támogatjuk a fiatal házasokat, a gyermekvállalás előtt állókat, az egy‑, a két‑, a többgyermekeseket, az otthonteremtőket a gyermek mellett munkavállalókat. Minden élethelyzetet, amely a családalapítás és a gyermeknevelés során előfordul. A pártalálás eleve nem egyszerű, ebben a politika direkt módon nem tud segíteni, csak áttételesen, azzal például, hogy támogatjuk a közösségek erősödését. A családbarát értékrend átadása szintén feladatunk, ebben a köznevelésnek is szerepet kell vállalnia, az egymás iránti tisztelet, a megfelelő konfliktuskezelés hosszú távon mind hozzájárulhatnak, hogy tartósabb párkapcsolatok, egészségesebb családok szülessenek. A kampányfilmünk is újszerű eszköz, a családalapítás előtt állókban felmerülő dilemmákat nevesíti és oldja a velük kapcsolatos – sokszor túlzott – szorongást. A gyermekvállalás jár lemondással, de sokkal többet ad is, mint amit veszítünk.
– Az idősebb generációk családi szerepvállalása miképp támogatható?
– A családbarát Magyarország nem csak a kisgyerekesek országa, ugyanúgy beletartoznak az előttünk járó generációk. Különleges kapcsolat a nagyszülő-unoka viszony, ha van ilyen élő kapocs, óriási kincs! A Nők 40 programmal közel 240 ezer nagymamát „adtunk vissza” a családoknak, akik alig várták, hogy végre az unokáik mellett lehessenek. És persze vannak idősek, akik szívesen dolgoznak nyugdíj után is, a közelmúltban bevezetett jogszabályi változtatásoknak köszönhetően erre lehetőségük nyílik, akár rugalmas munkavégzéssel is.
– Édesanyaként mi okozza önnek a legnagyobb fejtörést a nevelés terén?
– A gyermekeink 10, 12 és 15 évesek, szuper gyerekek! A nagyfiunk gimnazista lett, ez jóval több tanulást kíván, és gyakran nekünk is be kell segítenünk. Szép időszak ez a mostani, izgalmas a személyiségük alakulását figyelni, a hajviselettől a hobbi kiválasztásáig egyre önállóbbak, a mi feladatunk, hogy jó irányba orientáljuk őket. Nem szólunk bele, hogy milyen hangszeren játsszanak, vagy mit sportoljanak, de mindhárman zenélnek, járnak edzésre. A férjem nem „besegít” a nevelésbe, hanem a kezdetektől csereszabatosan látjuk el a szülői feladatainkat, talán csak az „Anyu, bújj ide mellém!” az a pont, ahol nem tud helyettesíteni.
– A gyermekeikben van közéleti érdeklődés?
– Követik a munkámat, de ami ennél is fontosabb, hogy érzékenyek a társadalmi problémák iránt. A kislányunknál fokozottan igaz ez: a saját környezetében felmerülő gondokat észleli és igyekszik is megoldást keresni rájuk.
– A politikai szezon zakatol, az adventi időszak is sok családanyai teendővel jár…
– Számomra igazi örömünnep a karácsony, és nem izgatom magam, ha nem tökéletes a terítés! A tágabb családunkban most sok gyermek van, pici babák is, öröm végignézni ilyenkor rajtuk! Szeretek készülődni, a szaloncukrot is én készítem, a tavalyi év kihívása volt, hogy glutén- és cukormentes változatot csináltam. Az ajándékokat igyekszem előre beszerezni, és szeretek apróságokat is készíteni. Tavaly mindhárom gyereknek párnát subáztam, sok éjszakám ráment, de a mai napig nagyobb megbecsülésnek örvendenek, mint bármely boltban megvehető tárgy. Ahogy az előző évben kötött sapkát és sálat is szívesen hordják a gyerekek.
– Karácsony a nagybetűs Születés-nap, a kisded eljövetelével megváltozik a világ. Egy picit igaz ez minden születésre. Mit tehetünk, hogy erre a változásra ne félelemmel tekintsenek azok, akik még előtte állnak?
– Fontos, hogy ne tévesszen meg senkit az, hogy milyen volt, amikor fogott egy rokon kisbabát a kezében vagy vigyázott a szomszéd kisgyerekre. Ne ez alapján próbálják meg elképzelni, hogy milyen lesz a saját kisbabájukat kézbe venni, mert ez egészen más, és ezt csak személyesen lehet átélni. Egy gyermek születése az élet talán legtitokzatosabb csodája, érdemes megtapasztalni!
Ez a cikk a Képmás magazin 2018. decemberi számában jelent meg. A Képmás magazinra előfizethet itt>>
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>