Édes otthon – Szeressük a sakkot, kerüljük a mattot a lakberendezés során is!
Tapasztalatom szerint az a jó, ha a lakberendezés kezdetekor már minden lépés szemünk előtt lebeg, így a soron következő lépés mellett már a következő utáni lépést és a végeredményt is látni kell egyszerre. A gondos stratégiaalkotás – előretervezés és a menet közbeni újratervezés – elengedhetetlen a végső győzelemhez. De mégis, konkrétan mit és hogyan kell tervezni? Íme, egy lakberendezői válasz.
1. Igények, szükségletek felmérése listába rendezve: hány felnőtt, gyermek él a háztartásban, otthonról dolgozás/home office, főzünk-e rendszeresen, van-e valakinek helyigényes hobbija, mosás-szárítás, életmódunk hétköznap és hétvégén, háziállat, gondozásra szoruló családtag, milyen sűrűn fogadunk vendégeket, stb.
2. Tárolás: az alaprajzon meg kell terveznünk a tárolást. Először is fel kell mérni, hogy mennyi cuccunk van, majd azt, hogy azokat hova lehet ízlésesen elrejteni. A legjobb, ha külön tároló helyiségeink vannak (gardrób, kamra, mosókonyha), de jó megoldás még a beépített szekrény is. A nagy szekrénysorokat azonban felejtsük el bátran (a tárolásról bővebben lásd a korábbi cikket).
3. Helyiségek bútorozásának megtervezése: a nagy bútorokkal sakkozás során vegyük figyelembe a lakás tájolását és a fényviszonyokat is. A naposabb részre tervezzük az ülő részeket (kanapé, étkező, íróasztal), míg a sötétebb részeken oldjuk meg a közlekedést és a tárolást. Fontos a méretezés is, azaz hogy a bútorok mennyisége és mérete arányos legyen a helyiségek nagyságával és a belmagassággal.
4. Alapok kiválasztása: szaniterek, burkolatok, nyílászárók, nagy bútorok, lámpatestek kinézése, illetve beszerzése. Az alapelemek stílusukat tekintve passzoljanak egymáshoz, mert ezek már nagyban hozzájárulnak a lakás hangulatához.
5. Színek, formák, anyagok, hangulat kidolgozása: ezt sem lehet elég korán elkezdeni, jó, ha van egy stíluskép a fejünkben, amit el szeretnék érni. A legapróbb részletek azonban ráérnek később is, úgyis a beköltözés után fogjuk igazán látni, hogy hova kellene még valami a falra, hol mutatna jól egy virág.
Talán már innen is látszik, hogy minden mindennel összefügg, és nincs az az időmennyiség, ami elég lenne ilyenkor az alapos tervezéshez, válogatáshoz.
Az igényeink összegyűjtésén és az alaprajz áttanulmányozásán túl rengeteg ötletet és inspirációs képet is gyűjteni kell, hogy legyen mihez nyúlni akkor is, ha egy ötletről kiderül, hogy mégsem kivitelezhető.
Inspiráció szerzésére lehet magazinokat lapozgatni, az interneten kutakodni, és persze érdemes nyitott szemmel járni. Annak idején a www.houzz.com oldalt nézegettük, mert rá lehetett keresni a helyiség típusára, stílusra, a szoba méretére vagy akár valamelyik helyiség bizonyos „problémájára” is. Ezen kívül jártamban-keltemben fotókat is készítettem azokról a megoldásokról, amelyek megtetszettek valahol. Kifaggathatunk ismerősöket is, akik a közelmúltban felújítottak, nagyobb horderejű átalakításnál pedig érdemes belsőépítésszel is konzultálni. Nekünk egy középiskolás osztálytársam segített terveket készíteni, és a mai napig hálás vagyok neki a széles közlekedőért (ettől lett tágas az egész lakás), és hogy ellentmondást nem tűrően közölte, hogy nem tud engem egy kis konyhában elképzelni…
Mivel egy felújítás rengeteg ember közös koprodukciója, igyekezzünk a „mesterembereket” alaposan kikérdezni, hogy a műszaki megoldásokat ne a közízléshez, hanem a mi igényeinkhez igazítsák.
Sajnos nem elég a fotókon látni valamit, azt meg is kell találni. Az egyes darabok kiválasztása hosszú órákat igényelhet! Emlékszem, hogy minden este tanácskozást tartottunk a férjemmel, hogy aznap ki mit látott, intézett. A sok információt kockás füzetben és a számítógépen is vezettük, és még így sem kizárt, hogy egy idő után elveszünk a részletekben. Minden nagy és fontos dolgot közösen választottunk rengeteg szempont figyelembevételével, de megérte, mert hét év után is elégedettek vagyunk a végeredménnyel.
Mivel menet közben számtalan váratlan „sakk-helyzet” áll elő, és a rengeteg megterhelő döntéshelyzetben szépen lassan fogynak a „tisztjeink” (pénzünk, türelmünk, kitartásunk), így az igazi aprólékos részletekre sokszor már nem marad kellő energia. Ezeken általában még néhány évet elrágódunk, ami nem is baj, mert addigra forrja ki magát a lakás, és kerül minden a helyére.
A lakásfelújítás, otthonteremtés nagy küzdelem, fő ellenfelünk az idő, az alaprajz, a túl bő vagy szűk kínálat, a kivitelezést végzők profizmusának hiánya és persze a korlátozott anyagi források.
A folyamatos tervezés és odafigyelés azonban gyorsítja a folyamatokat, csökkenti a költségeket, és hozzásegít álmaink otthonának megvalósulásához, így maximum a parkettánk fog matt fényt kapni.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>