Egy történelmi kúria, székely wellness, vineta és pityókás kenyér – Irány a festői Dálnok!

Varázslatos vidéken át vezet az út Dálnokra, amely település Sepsiszentgyörgytől néhány kilométerre, a Bodoki-hegység peremén, egy csordogáló patak völgyében terül el. Ebben az ősi székely faluban található a több mint 150 éves múltra visszatekintő Gaál Kúria, ahol a híres festő, Barabás Miklós cseperedett. A birtok kapuja ma nyitva áll a vendégek előtt, hogy finom eleganciájával és páratlan gasztronómiájával elkápráztassa az odalátogatókat.

a Dálnoki Gaál Kúria
Fotó: Gaál Kúria

Ha valaki néhány hete megkérdezte volna tőlem, hol született Dózsa György, és honnan indult a híres parasztfelkelése 1514-ben, csak ráztam volna a fejem, és azt mondtam volna: fogalmam sincs. Nemrég azonban felfedezőútra indultam Erdélybe, hogy székelyföldi csodákkal töltsem fel az élményraktáramat, a bázisomat pedig Dálnokra tettem, ahol a lázadás vezetője 500 éve meglátta a napvilágot.

Ez a bájos, ezerfős ősi székely falu Kovászna megyében, Sepsiszentgyörgytől nem messze található. A település közepén emelkedik egy gyönyörű román kori református templom, amelyet a 15. század első felében gótikus stílusban átépítettek, majd a 18. században tovább alakítottak. A helyi istenházában körülnézve 16-17. századi feliratokat fedezhetünk fel, köztük egy rovásírásos szöveget is láthatunk. 

Utóbbi napvilágra kerülése a ’70-es évek földrengésének köszönhető, a romok takarítása közben találták meg ugyanis a páratlan leletet.

Érdemes tudni, hogy a dálnoki erdőben több kihasználatlan kénes gyógyvízforrás csordogál, amelyeket a múltban reumatikus betegségek gyógyítására meleg fürdőkúra formájában alkalmaztak. A zabolai Mikes birtok 30 km-re, Tusnádfürdő 27 km-re, a Szent Anna tó 35 km-re, Sugásfürdő pedig 35 km-re található a falutól.

A közeli nagyvárosokban, Brassóban, Kézdivásárhelyen vagy Csíkszeredában számtalan szálláslehetőség van, a 19. századi eleganciával, de korszerű felszereltséggel rendelkező, több mint 150 éves múltra visszatekintő Gaál Kúria hangulata semmihez sem fogható. A kúriát a többi épületrésszel együtt néhány éve újítottak fel, a birtok története pedig az egykor benne élő család összetartásáról tanúskodik.

Kép
Dálnok
Fotó: Gaál Kúria

Oltalmat adó nagyszülői ház

Aki magyar nyelvű iskolába járt, annak találkoznia kellett azzal a Petőfi Sándort ábrázoló litográfiával, amelyet az a Barabás Miklós készített, aki abban a házban töltötte kisgyermekkorát, ahol nemrég álomra hajtottam a fejem. Édesanyja, Barabás Jánosné Gaál Terézia bátor döntést hozott, amikor a korszellemmel dacolva elhagyta erőszakos férjét, és ura márkosfalvi házától visszaköltözött a szüleihez Dálnokra, karjában a hathónapos Barabás Miklóssal, aki a 19. század egyik legfontosabb művészévé vált. Reviczky Gyula költő így írt róla Barabás Miklóshoz című versében: „Nem fegyverrel, nem is gyujtó beszéddel/Mégis közöttük álltál ifju hévvel/Együtt küzdöttél az egész hazával/Ecsettel kézben és szivedbe' lánggal/És hogy csodálják késő unokák/Megfestéd korod arczképcsarnokát.”

A nagyszülők háza, amely menedékült szolgált az ifjú édesanyának és gyermekének, már nincs meg, helyén most az a kúria áll, amelyet a nagybátyja építtetett az asszonynak három és fél évtizeddel a pár szétválása után. Az 1844-ben emelt Gaál-kúria jómódot, kényelmet, de székely mértéktartást is tükröz: hivalkodó fényűzés helyett egy család és a hozzá tartozó személyzet számára belakható teret, duruzsoló kandallókkal kifűthető családi otthont építtetett Gaál Miklós.

A szobák hangulata is erről tanúskodik, de még inkább a szalon, ahol ropogó tűz mellett gyönyörködhetünk a faragott bútorokban, vagy a falra helyezett Barabás-műben.

Ma a Gaál Kúria 26 személy ellátására alkalmas 3 épületben, összesen 15 szobával. Családok, munkahelyi közösségek számára is ideális pihenés, szórakozás vagy csapatépítés céljából. A birtokon többféle kikapcsolódás is elérhető: egy kellemes sétával az erdőn keresztül, a patakon át fel lehet jutni a dombtetőre, ahonnan páratlan panorámájával az egész völgy jól belátható. Aki másfajta szórakozásra vágyik, az használhatja a kúriához tartozó finn szaunát, játszhat a foci- és kosárpályán, biliárdozhat, dartsozhat, vagy beülhet a fűthető dézsafürdőbe, amelyet sokan csak „székely jakuzziként” ismernek. A Gaál Kúria igazi családbarát szállás játszótérrel és flekkensütőkkel.

Kép
Dálnoki kúria
Fotó: Gaál Kúria

Ha már szóba került a flekken…

Ahogy a történelmi Magyarország más tájain, úgy Erdélyben is hatottak egymásra az együtt vagy egymás mellett élő népek és kultúrák: magyar, szász, zsidó, örmény és balkáni ízek is megjelennek a tányérokon. Az erdélyi konyha páratlan, és nem csak a híres (egyébként Brassóban született) Horváth Ilona szakácskönyve erre a bizonyíték, amely Pesttől Kiskunlacházáig a legtöbb háztartásban megvan.

A helyi konyha különlegessége a kisközösségek hagyományaiban rejlik: minden asszony generációról generációra vitte tovább, tökéletesítette felmenői vinetáját, zakuszkáját, almás tésztáját, és ebbe a konyhaművészetbe van lehetőségünk belekóstolni Dálnokon.

A kúriában székely háziasszonyok készítenek házias ételeket, különleges fogásokat. A svédasztalos reggeliben megtalálhatjuk a házi padlizsánkrémet, húskrémet, zakuszkát, adalékmentes helyi felvágottakat, kolbászokat és sajtokat. Aki könnyebb reggelire vágyik, zöldségekből, gyümölcsökből, gabonafélékből választhat, az édesszájúak pedig mind a tíz ujjukat megnyalják majd a házilekvár megkóstolása után. A háromfogásos meleg ebéd vagy vacsora hagyományos erdélyi ízeket nyújt a vendégeknek: a húslevest, a szilvásgombócot, a paprikás csirkét, a csülkös babot is volt szerencsém megkóstolni (szigorúan mennyei pityókás kenyérrel!).

Kép
Gaál Kúria
Fotó: Gaál Kúria

Budapestiként úgy érzem, nem fejezhetem be a cikket úgy, hogy nem ejtek néhány szót a csendről. Minden hajnalban felkeltem Dálnokon, kinyitottam az ablakot, és sokáig hallgattam a csendet. Nem is tudtam, hogy mennyire hiányzik az életemből, amíg meg nem éreztem a vidék barátságos, otthonos mozdulatlanságát. A sötétben egyedül a nagy diófát fedeztem fel olyankor, amikor rásütött a hold. Amikor ránéztem, eldöntöttem: tavasszal visszatérek, hogy láthassam milyen, amikor hosszú téli álmából újraéled a táj.

Kép
Gaál Kúria Dálnok
Fotó: Gaál Kúria

A Gaál Kúria YouTube csatornája ITT érhető el.

Támogatott tartalom.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti