Amikor a képernyőzés a gyerek hasznára válik – Guggolással irányítják a kicsik a hajót a robotterápián

2025. 07. 08.

A számítógépes játékok világa a legtöbb gyermek számára vonzó és motiváló, ezt az ösztönzőhatást használja ki a Bethesda Gyermekkórház Robotterápiás Centruma is. Itt a gyerekek saját mozdulataikkal irányítják a különböző játékokat, miközben szinte észrevétlenül végzik el azokat a gyakorlatokat, amelyeket a hagyományos torna során kevésbé szívesen csinálnának.

Kép forrása: Robotterápiás Centrum
Kép forrása: Robotterápiás Centrum

„Robotozás” örömmel

Az ötéves Emma, a Bethesda Gyermekkórház 1%-os kampányának gyermeknagykövete nagy örömmel jár a kórház Robotterápiás Centrumába, ahol ő maga csak „robotozásnak” nevezi a foglalkozásokat. Emma méhen belüli agyvérzés következtében központi idegrendszeri sérüléssel született, ami a mozgásközpontját érintette. Ennek következtében bal oldalának a mozgásképessége jelentősen gyengébb, mint a jobb oldaláé. Fél éve heti egy-két alkalommal robotterápiás foglalkozásokon vesz részt, amelyek a többi terápia mellett jelentős szerepet játszanak a rehabilitációjában. 

Édesanyja, Joó-Gyuricza Kata tapasztalatai szerint ezek a foglalkozások nemcsak rendkívül motiválóak Emma számára, hanem látványosan hatékonyak is. 

A kislány ma már sokkal aktívabban használja a bal kezét – poharat fog vele, játékért nyúl –, míg korábban szinte kizárólag a jobb kezét használta. 

„A robotterápia olyan, mintha videójátékkal játszana a gyerek, csak itt nem joysticket vagy kormányt irányít, hanem a saját testrészeit használja. Így Emmának egyáltalán nem unalmas a torna, fel sem tűnik neki, hogy húsz percen át helyesen emelgeti a karját vagy hajlítgatja a kezét” – meséli az édesanya.

A robotterápia motiválóerővel bír

A Bethesda Gyermekkórház Robotterápiás Centruma 2023-ban kezdte meg működését, és azóta Magyarország egyik legkorszerűbb, gyermekek rehabilitációját segítő központjává vált. Olyan gyermekek mozgásszervi fejlesztését támogatják itt, akik központi idegrendszeri sérüléssel, súlyos traumával, égési sérüléssel vagy neurológiai betegséggel élnek. 

„A robotterápia nem helyettesíti a hagyományos mozgásterápiákat, mint például a gyógytornát vagy a konduktív terápiát, hanem kiegészíti azokat, és ezáltal jelentősen növeli a rehabilitáció hatékonyságát” – hangsúlyozza Dr. Kiss Fanni mozgásszervi rehabilitációs szakorvos, a Centrum vezetője. A módszer egyik legnagyobb előnye, hogy a gyermekek a mozgásokat játékos, számítógépes környezetben végzik, így sokkal többször és szívesebben hajtják végre a feladatokat, mint a hagyományos tornagyakorlatok során. 

Kép
Bethesda Robotterápia
Dr. Kiss Fanni, a Bethesda Robotterápiás Centrum vezetője – Fotó forrása: Bethesda Gyermekkórház

„Ha tornán azt kérem egy gyerektől, hogy csináljon harminc guggolást, a huszadik után már elveszti lelkesedését, viszont a robotterápia során a játékok motiválóereje miatt észrevétlenül végez el sok ismétlést” – mondja Pankotay Anna konduktor, a Centrum vezető terapeutája. 

A szakemberek örömmel tapasztalják, hogy a modern technológia beépítése a terápiába jelentősen növeli a gyermekek motivációját, ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a képernyőidő jól meghatározott és tudatosan szabályozott maradjon még a terápiás foglalkozásokon is.

Azonnali visszajelzést adnak a gépek

A robotterápia további nagy előnye, hogy valós idejű visszajelzést ad. Ez azt jelenti, hogy a gyermek mozgását számítógépes játékokkal kötik össze. „A gyermek kezére vagy lábára szenzort rögzítünk, amely valós időben rögzíti a mozgásokat, és átviszi a jeleket a számítógépre. Így a gyermek mozgása közvetlenül irányítja a játékot – például oldalirányú karfelemeléssel liftet vezethet fel-le, almát szedhet, vagy guggolással hajót irányíthat” – magyarázza a konduktor, akit minden apró előrelépés, fejlődés, amit a gyerekeknél tapasztal, nagy örömmel tölt el. 

 

A gyerekek mozgásának rögtön látható eredménye van a képernyőn, ugyanakkor a módszer a terapeutáknak is visszajelzést ad: milyen aktivitással dolgozik a gyermek, mely izomcsoportokat használ, milyen mozgásokat végez, például nyújtott vagy hajlított helyzetben mely ujjai aktívak, hol vannak elmaradások, és ezek milyen mértékűek. 

A robotterápia gépesített jellege lehetővé teszi azt is, hogy olyan testhelyzetekbe – például álló helyzetbe – hozzák a gyermeket, amelyekre másként nem lenne lehetőség. Speciális hevederrendszerrel támogatni tudják a testtömegét, vagy meg tudják emelni a karját is úgy, hogy 5-5 kilóval tehermentesítik a felső végtagokat. Az alsó végtagok mozgatásához sincsen szükség a terapeuta fizikai erejére, a gépek dolgoznak helyette. 

„Ez nem azt jelenti, hogy a robotterápiával ki lehet váltani a terapeuta munkáját. 

Ő irányítja a folyamatot a rehabilitációs terv alapján, a robot csak kiegészíti a munkáját, illetve lehetőséget ad olyan testhelyzetek, mozgástartományok és ismétlésszámok elérésére, amelyek a hagyományos terápiával nem, vagy csak korlátozottan lennének megvalósíthatók. 

Például teljes alsó végtagi bénulás esetén a gyermek felállítása és álló helyzetben való járatása is lehetővé válik, ami gép nélkül fizikailag szinte kivitelezhetetlen lenne” – mondja a doktornő. Felhívja a figyelmet arra is, hogy tovább szeretnék bővíteni eszközparkjukat, az idei 1%-os felajánlásokból többek között egy egyensúlyfejlesztő gépet terveznek beszerezni.

Pozitív visszajelzések és gyorsabb fejlődés

A központ megnyitása óta közel 1000 kezelés során 120 gyermeken segítettek a különböző alsó és felső végtagi robotikus eszközökkel. „Folyamatosan gyűjtjük az adatokat, funkcionális tesztekkel mérjük a gyerekek állapotát a terápia elején és végén. Bár egy év még rövid idő ahhoz, hogy átfogó kutatási eredmények vagy szilárd tudományos következtetések szülessenek, a szülők és gyerekek visszajelzései már most rendkívül pozitívak, megerősítenek minket abban, hogy jó úton járunk” – magyarázza a doktornő, aki gyakran tapasztalja, mennyire hálásak a szülők már az első rehabilitációs vizsgálat után. 

„Örülnek, hogy valaki meghallgatja, megérti őket, és az ő bevonásukkal személyre szabott segítséget kínál, anélkül, hogy bármit is rájuk erőltetne.” A doktornő kollégáival úgy véli, hogy azoknál a gyerekeknél, akiknél a komplex rehabilitációt robotterápiával egészítik ki, gyakran nagyobb és gyorsabb funkcionális javulás érhető el, illetve a szakmai csapat, a szülők és a gyermek által kitűzött reális rehabilitációs célok is hamarabb teljesülnek. Bíznak benne, hogy a jövőben még több gyermek kaphat esélyt a robotterápia által támogatott élményszerű gyógyulásra.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek