Bébiszitter helyett is megoldás a Dunakeszi Rapid Bölcsőde – A hírének terjedése gyorsabb volt, mint a neve

Dunakeszi számomra a harminc kilométeres bicikliútjáról, a most felépült diáknegyedéről és a Dunakeszi Mindmegeszi fesztiválról híres. Szeretek a Duna-partunkon kávézgatni, szeretem, ahogy sajátos kisvárosi stílusban tudunk változatos helyekre parkolni, szeretem, hogy egy békés közösség tagja lehetek. Magaménak éreztem a városomat akkor is, amikor a városatyáink megkérdeztek minket, hogy mi legyen a neve az önkormányzat által biztosított időszakos gyermekfelügyeletnek. A Rapid Bölcsőde elnevezés hamar elterjedt a helyi köztudatban, hiszen mi magunk választottuk. Sok reklám ezután már nem is kellett neki.

Dunakeszi Rapid Bölcsőde

Dunakeszi Rapid Bölcsőde - Kép forrása: https://dunakeszipost.hu/

Sosem voltam bölcsődés, de amikor Kovácsné Szaladják Gabriellával leülünk beszélgetni az új szolgáltatásról, egy aprócska székbe próbálok bepréselődni a Százszorszép Bölcsőde csoportszobájában. Már majdnem teljesen átérzem a bölcsődeélményt, amikor Gabriella vízszintesbe fordítja a faalkotmányt, amin így már kényelmesen elférek.

Volt más ötlet is az elnevezésre, mint a Rapid Bölcsőde?

A szülők szavazták meg ezt a nevet, de felvetődött a Bölcsi light és a Random Bölcsi elnevezés is, sőt volt egy szavazat az OdaTeszi KesziBölcsi névre is. A választott név arra utal, hogy azoknak a kisgyerekes családoknak nyújtunk segítséget, amelyekben a gyermek nem állandó bölcsődés, de hetente néhány órára felvetődik a szülőkben az igény, hogy a kisgyermeküket biztonságos helyen tudhassák. Valós szükséglet, hogy ha nem áll rendelkezésre családi segítség, a fiatal anya vagy apa el tudjon menni a kisgyerek nélkül is ügyeket intézni, eljusson egyedül az orvosához, el tudja vinni a nagyobb gyereket fejlesztésre, vagy egyszerűen beülhessen a kozmetikushoz, fodrászhoz, illetve inni egyedül egy kávét. Lehetséges, hogy a szülő tanfolyamot végez a kisgyermek nevelése mellett, vagy esetenként állásinterjúra kell mennie.  

Mi itt nem firtatjuk, mire kell az a pár óra, egyszeri alkalommal vagy akár heti rendszerességgel is vigyázunk a kisgyermekekre.  

Azokra az anyákra is gondolunk, akik napi pár óra keresőtevékenységet folytatnak, ehhez is szívesen nyújtunk segítséget.

Mit szóltak a szülők az „időszakos gyerekfelügyelet” ötletéhez?

Mindenkitől pozitív visszajelzést kapott a felvetés. Júliusban döntött az önkormányzat, hogy elindítja a szolgáltatást, és már az első héten jelentkezett öt család, majd folyamatosan érkeztek az érdeklődők, és még mindig vannak új igények. Jönnek hozzánk olyanok, akiknek a testvére ebbe a bölcsődébe jár, ikrek, kistesók… Azok, akik eddig megpróbálták, többnyire rögtön foglalták is a következő időpontot az online foglalási rendszerünkben. Nyitott szívvel és szobával várunk minden helyi kisgyermeket egyéves kortól három és félévesig. Nemcsak biztonságos, szeretetteljes háttér fogadja őket, de a bölcsődei programnak egy rugalmasabb változata és a napszaknak megfelelő étkezés is.  

Nagyjából ugyanazok a szülők veszik igénybe a szolgáltatást, tehát egy „rapid közösség” alakult ki a csoportban?

Hamar létrejött a felhasználók köre, akik Dunakeszi egész területéről jönnek, nem csak a környező utcákból. A szülők mostanra megismerkedtek egymással, és sok esetben összehangolják a bölcsődei programjukat. Ez biztonságosabb érzelmileg a gyermekeknek is, így ők is ismerősökkel vannak körülvéve. Leginkább a délelőtti időszakra van szüksége a szülőknek, kilenctől délig akár teljes létszámmal, 14 gyermekkel működünk. Kevesen alszanak itt, de néha előfordul, hogy olyan gyermek is érkezik, aki még délelőtt is alszik, és mellette olyan is, aki csak délután, tehát folyamatos váltás és változás van a napirendben, ami ugyanakkor igyekszik stabil is maradni.

Kép
Dunakeszi Rapid Bölcsőde

Dunakeszi Rapid Bölcsőde - Kép forrása: https://dunakeszipost.hu/

Kisgyermeknevelői oldalról nagy kihívás egy random csoportot vinni, ahová bármikor érkezhet egy gyerek, vagy bármikor elvihetnek egy gyereket, ezért kizökkenhet a ritmus?

Valóban nehéz műfaj ez. A hagyományos bölcsődében például fokozatos beszoktatás van egy jól bevált protokollal. Itt a beszoktatás is rapid: esetenként egy-egy óra adódik rá.  

Itt a találkozások között sokszor egy-két hét is eltelik, tehát a beszoktatás kreatív és rugalmas módszereket kíván. 

Helyi módszerként azt alakítottuk ki, hogy az udvaron töltött időt választjuk beszoktatáshoz, ott sokkal könnyebb a kisgyermekeknek bekapcsolódni a tevékenységbe. Szoktuk kérni, hogy beszoktatás idején legyen három bölcsis nap egymás után, amikor időpontot foglalnak a rendszerünkbe.

Lányom a lelkemre kötötte, hogy kérdezzem meg, nem szoktak-e sírni a kicsik.

De szoktak, ami ebben az esetben az egészséges kötődés jele. Ha nem sírna egy ilyen korú kisgyerek az elváláskor, azon el kellene gondolkodnunk. De mi azt valljuk minden dunakeszi bölcsődében, hogy semmi sem lehet előrébb való, mint hogy egy síró kisgyermeket megvigasztaljunk. Ehhez szeretetteljes, elfogadó, biztonságos légkört teremtünk a kicsik számára, hiszen minden szülő a legdrágább kincsét bízza ránk. Nem egyszerű a dolga annak a kolléganőnknek, aki ezt vállalta közülünk, és nem is volt sok ideje gondolkodni a döntésen. Júliusban kaptuk a feladatot, hogy hozzunk létre egy külön csoportszobát a rapid bölcsiseknek, akik szeptemberben már birtokba is vették a teret. A fiatal kolléganő, aki jelentkezett a feladatra, vágyott a kihívásra, türelmes és kreatív kisgyermeknevelő, nyitott személyiség. Neki teljesen más időbeosztása és ritmusa van, mint a többi kisgyermeknevelőnek, és miközben ellátja a feladatát, ki is kell találnia azt. A napirendet mindennap meg kell teremtenie a változó csapattal.  

Például szembesülhet azzal a kihívással, hogy a délelőtti levegőztetés meghiúsul amiatt, hogy az egyéves gyerek még a kiságyba kívánkozik, amikor a többiek már indulnának robogózni.  

A program állandóan borulhat, egy rugalmas rutint lehet kialakítani, ami jól kezeli a változásokat, ugyanakkor biztonságos is. Nem könnyű a gyermekek számára az sem, hogy bármikor felbukkanhat egy szülő, aki hazaviszi a társukat, miközben értük később jön a felnőtt. A rapid bölcsis kisgyermeknevelő munkaideje is más, ő nem jár két műszakba, hiszen a rapid bölcsőde 8-tól 16 óráig tart.

Kép
Dunakeszi Rapid Bölcsőde

Kép: Kovácsné Szaladják Gabriella, Dunakeszi Rapid Bölcsőde

Gondolom, nem éritek be azzal, hogy csak vigyáztok a gyerekekre.

Ugyanazokat a lehetőségeket adjuk meg nekik, mint a bölcsődéseknek. Ők is részt vesznek kézműves foglalkozásokon, kreatív tevékenységeket folytatnak, mondókázunk velük, énekelünk, mesét mondunk nekik. Ez egy változó, de mégis ismerős csapat, mint egy laza játszótéri közösség esetében. Mivel a csoportban mindig ugyanaz a képzett kisgyermeknevelő fogadja a gyereket, nekik annyiban könnyebb a dolguk, hogy egy személyhez kell beszokniuk, és később az ismert személyhez és ismert tárgyakhoz tudnak már kapcsolódni.

Ez egy komoly segítség a szülői kiégés megelőzésére is, ám nyilván van anyagi vonzata.  

Igen, de jóval kevesebbe kerül, mint például egy bébiszitter.  

A dunakeszi lakosok számára ez egy megfizethető és stabil szolgáltatás, amire állandóan lehet számítani. A szülőknek nem kell munkáltatói igazolást bemutatniuk vagy bármilyen módon megindokolni, hogy miért veszik igénybe a bölcsődét. Sokan költöztek ide, Dunakeszire az utóbbi években, és sok helyen maradt másik településen a nagyszülő, a kisgyerekesek így jobban magukra lettek utalva, mint eddig bármikor. Ha beteg az egyik gyerek, nehéz a másikkal is foglalkozni. Már nem laknak együtt a generációk, mint régen ezen a vidéken. Megpróbáltunk a változó világgal együtt változni mi is.  

Jól látom, hogy egy bölcsőde és egy játszóház keveréke a Rapid Bölcsi?

Igen, egy kissé új műfaj ez, ami működése közben alakítja is a struktúráját. Ebben az esetben egy megfogalmazott városi igény valósult meg, tehát a szükséglet életre tudta hívni a valódi megoldását.  

Ettől is jó ebben a közösségben élni – gondolom, amikor visszafordítom a szűkös gyermekszéket, és kifelé menet nem felejtem el rátolni a riglit a kapura.  

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti