Be+ Be positive! – egy különleges könyv a szexről
Beck Andrea író, a Titoktündér-gyermekkönyvek szerzője új irodalmi műfajt teremtett Magyarországon: a szexuális felvilágosító lányregényt. Világsikerű amerikai romantikus lányregények mintájára írta meg kamaszoknak szóló művét, tudatában annak, hogy a mai olvasó fiatal lányok falják ezeket a könyveket. A regény szereplői is angol nevet viselnek, a cselekmény színhelye pedig egy elit iskola és az ott tanuló diákok otthonai, bulihelyei.
Többen talán fintorognak most: minek egy magyar író magyar tinédzsereknek szánt könyvébe angol neveket rakni? A helytelenítésben azonban már benne van a válasz: éppen azért kell, mert magyar tinédzsereknek szól, akiknek a fantáziája otthonosabban mozog ebben a képzeletbeli külföldi miliőben, mint saját budapesti vagy vidéki életterükben. Sokkal szívesebben olvasnak egy bestseller-sémákhoz igazodó felvilágosító tanmesét, mint hogy ugyanezt a mondanivalót megértsék egy tantermi előadás keretében.
A regény főszereplője, pontosabban a cselekményt elénk táró két napló szerzője két 17 éves lány: a jómódú családból származó Laura és a jóval szegényebb Arlene. Helyzetüket bonyolítja, hogy Arlene édesanyja Laura gazdag szüleinek háztartási alkalmazottja, ráadásul a két lány egy iskolai osztályba kerül. Kezdeti erős ellenszenvüket csak nagyon lassan váltja fel az őszinte érdeklődés, majd elfogadás.
De hol van ebben a történetben a szexuális felvilágosítás?
Naplóikkal párhuzamosan fut egy iskolai, belső levelezés, a Write!, ahol inkognitóban tehetnek fel a kamaszok bármilyen intim kérdést egy titokzatos DrC-nek. A doktor nyílt, kendőzetlenül szókimondó válaszaiból és a lányok – időnként nagyon kemény – életeseményeiből kerekednek ki a könyv tulajdonképpeni fő mondanivalói: légy óvatos és megfontolt a nagy döntéseidnél; „a szex akkor a legjobb, ha mindkét fél örömét szolgálja, szabad akaratból történik, és senki nem csinál semmi olyat, ami neki negatív érzést, élményt okoz”; a védekezés (kamaszok számára elsősorban gumióvszerrel) pedig nem opció, hanem kötelesség.
Emellett olyan fontos kérdések is terítékre kerülnek teljes nyíltsággal, mint a gyerekek elleni családon belüli erőszak, vagy hogy mi van akkor, ha egyik melled kisebb, mint a másik; hogyan éld túl a szakítást vagy a szüleid válását; szó esik a plasztikai beavatkozásokról és más olyan, látszólag kisebb horderejű kérdésekről, amelyek nagyon is jelentősek. A hasznos tanácsok mellett pedig Arlene és Laura jellemfejlődése mutat irányt a történetüket olvasó kamaszoknak.
A szülők persze szintén okulhatnak: megtanulhatják a könyvből azt a nyelvezetet, azt az (ál)szemérem nélküli nyílt kommunikációt, ahogyan serdülő gyermekükkel a szexualitás kérdéseiről beszélgethetnek, „ódivatú” allűrök nélkül. Sőt, már annak a felnőttnek is érdemes elolvasnia, aki csak ismereteket szeretne gyűjteni a fiatalok világáról a megértés szándékával.
Persze a szülők kiegészíthetik gyermekük számára a könyv szexuális etikáját a saját világlátásuknak megfelelően.
Mert lássuk be: Beck Andrea könyve nem említi, csak utal rá, hogy a szexuális kapcsolat jelképesen, sőt, fizikailag is önmagam odaajándékozása a páromnak, tehát szinte a lehető legtöbb, amit magamból adhatok; nem hangsúlyozza eléggé, hogy a nemi közösülés még védekezéssel sem választható el teljesen a gyermek foganásának lehetőségétől – ezt figyelembe véve viszont a szex biztonságát csak az a fajta párkapcsolati elköteleződés adhatja meg, amelyet leginkább a házasság fejez ki.
A fiatalok számára oly otthonos digitális világot is megidézi a könyv: a regényt tulajdonképpen három párhuzamosan futó elektronikus napló szövegei alkotják. Nagyra értékelem ezt az írói bravúrt: Beck Andrea egy hagyományos adathordozóval, a nyomtatott könyvvel „játszatja el” a számítógép- és internetalapú modern blogok és más applikációk szerepét. Ez is igazolja, hogy a már sokszor eltemetett könyvforma mindig képes megújulni, alkalmazkodni, és még meglepetéseket is okozhat.
Örülök e könyv megjelenésének, mert hasznos, fontos és élvezetes olvasmány kamaszoknak és szüleiknek!
(Andrea Beck: B+ Be positive! A felvilágosító könyv. Konkrét válaszok kényes kérdésekre, és egy hihetetlen sztori, ami veled is megtörténhet. Beck M. Menedzsment Kft., Veszprém, 2016.)
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>