Babák és anyák együtt a tornateremben – A kenguru, aki példát mutat az anyukáknak a hordozós tornára

A kanga szó hallatán szinte mindenkinek A. A. Milne örök klasszikus Micimackó meséjéből a kedvességet és gyengédséget sugárzó, anyaszerepet megtestesítő kenguru jut eszébe. Nem is járunk messze az igazságtól, hiszen amikor magunkra csatolva hordozzuk kisbabánkat, gyakorlatilag hasonlóan működünk, mint az erszényesek. Miért jó ez? Hogyan tudunk kisbabánkra koncentrálva, mégis a saját testi, lelki és hormonális változásainkat figyelembe véve egy kis énidőt kicsikarni? Elmeséli Tőkés Renáta, a Kangatraining országos vezetője.

Kangatraining
Kangatraining

– A Kangatraining kifejezés sokat sejtető, mégis idegen szó. Mit takar ez a mozgásforma pontosan?
– Gyakorlatilag Európa első olyan szülés utáni regenerációs tornája, amely a pre- és posztnatális változásokat is figyelembe véve, a kisbabánkkal együtt végezhető.

– Ha jól értem, egyszerűen megfogalmazva hordozós torna.
– Igen, pontosan. Amikor egy baba az anyukája pocakjában tölti a mindennapjait, akkor az mindenki számára természetes állapot. A magzat minden igényére automatikusan választ kap. Akkor és úgy eszik, amikor ő szeretne, és egyfolytában meleget, ölelést és ringató mozgást kap. Mindene megvan, ami ahhoz kell, hogy a fejlődése folyamatos és akadálymentes legyen. Amikor megszületik, akkor ez az igénye nem változik meg, ugyanezt szeretné újra a magáénak tudni, azt a biztonságot, azt a folyamatosságot, amit ott bent, anyukája pocakjában megkapott. Így a nők szülést követően nehezített pályán mozognak, hiszen a kisbabájuk nem bír ki 45–50 percet a közelségük nélkül, szülés utáni mozgásformára viszont szükségük van, hiszen a testük rengeteg változáson megy keresztül.

Ezt figyelembe véve alakult ki ez az alakformáló és állóképesség-erősítő edzés, ahol az első 15–20 percben a talajon hasizom-regeneráló, hát- és gátizom erősítő gyakorlatokat végezve dolgozunk. Amikor a babák elfáradnak, és újra igénylik, hogy velük foglalkozzunk, hordozóval felkerülnek az édesanyákra, ahol szinte kivétel nélkül pár perc alatt elalszanak a lágy ringatózó mozgásnak és a testközelségnek köszönhetően.

Mi pedig tovább tudunk dolgozni a fokozatosság elvét betartva, hiszen ahogyan növekszik a baba és ezzel a súlya, úgy kapja a test is a fokozottabb terhelést.

– Milyen testi változásokkal kell szembenéznie egy újdonsült anyukának?
– A leggyakoribb problémák közé sorolható a gátizomgyengeség, illetve gátizomsérülés és a rectus diastasis, ami a hosszanti hasizmok minimum két cm széles eltávolodását jelenti. Ezen felül ritkább, de egy tíz fős csoportban biztosan előfordul ízületi probléma, erős csuklófájdalom, carpalis alagút-szindróma, térd- és derékfájás, szeméremcsonti összeköttetés fájdalma, farokcsont sérülése, illetve a túlsúly, ami által még nagyobb terhelés esik az esetleg amúgy is gyenge medencefenék izmaira.

Kép
Kangatraining
Kangatraining

– Rengeteg problémát felsoroltál. Honnan tudja egy anyuka, hogy ezzel bizony foglalkoznia kell, illetve hogyan kezdjen hozzá a regenerációhoz?
– Amit nagyon sajnálok, hogy szinte tabutémának számítanak. Kevesen tudják, hogy a hormonális változások szülés után legalább fél évig fennállnak, illetve aki szoptat, annak elhagyásáig. Ezek a tomboló hormonok gyengébbé teszik az ízületeinket, szalagjainkat. Ilyenkor akár egy helytelen testedzés, futás, idő előtt elkezdett szökdelő torna maradandó károkat tud okozni. Akár olyan egyszerű dolgokra is gondolhatunk, minthogy jobban megnyúlik a mell. A mellfüggesztő szalagot már nem tudjuk visszatornázni, akármennyit is próbálkozunk vele.

Tízből nyolc nő hasi problémáktól biztosan szenved, ami valljuk be, igen nagy arány. Az orvosok és védőnők sajnos csak említés szintén tanulják és főként esztétikai problémaként néznek rá. És igen, az elején valóban így van, hosszú távon lesz ebből funkcióvesztés. Mondok egy példát: ha valaki szülés után négy-öt-hat cm széles hosszanti hasizom-eltávolodástól szenved, de esetleg kívülről nem is olyan problémás az a pocak, így együtt él vele, elkezd edzeni, akkor azt veszi észre, hogy a hasa egyre csúnyább. Ezen felül sokkal nagyobb teher helyeződik a gát- és medencefenék izmaira, a gerincre. A tartása romlik, kialakulhatnak sérvek a köldök, has és medencefenék környékén, és akár gerincsérv is.

– Van jó hír is?
– Igen, hogyne! Egyrészt egyre több olyan oktatást végzünk, amin védőnők és egészségügyi dolgozók vesznek részt. Egyre több nőgyógyász kezd foglalkozni a témával, így talán több és több nőhöz eljut, hogy a tapasztalt tüneteivel nincsen egyedül, és lehet rajta segíteni. Első körben tornával. Elegendő kitartással és elhivatottsággal akár egy teljes hosszúságában tizenkét cm-es hosszanti hasizom-eltávolodást is vissza lehet tornázni két centiméterre. Persze van olyan eset, amikor már én is azt mondom, hogy a megoldás sajnos a műtét. De!

Mielőtt műtétre megy valaki, ugyanúgy meg kell erősítenie a kötőszöveteit, a hasizmát és a gátizomzatát ahhoz, hogy nagyobb valószínűséggel legyen sikeres a beavatkozás, és gyorsabban felépüljön utána.

Nagy célunk az, hogy a kismamák már a várandósság alatt megtanulják ezt, ugyanis a Kangatrainingnek több fajtája is van, többek között várandós tornája is, amelyet az RTM – Rectus Training Módszer gyakorlataival egészítünk ki, ahogy a Kangát is. Preventíven sok minden megelőzhető. Ha már kismamaként a megfelelő rehabilitációs gyakorlatokat végezzük, hasizomra, gátizomra és hátizomra, akkor jó esetben ki sem alakul a probléma, vagy sokkal kisebb mértékben.

– Említetted, hogy ennek a tornának több fajtája is van. Mik tartoznak még a „kanga családba”?
– Prekanga (kismama torna), időben utána jön a szülés utáni regenerációs tornának a babakocsis és a hordozós változata. Csak itt Magyarországon létezik a KangaMom - Anyatorna, a következő lépés pedig a KangaBurn, amely már gyermek nélkül végzendő, magas intenzitású intervallum-edzés, és a szülői létre kialakított gyakorlatokat tartalmaz. Ezek mellet végezhető a Power House, amely kifejezetten a medencefenék izmait veszi célba. Szabadtéri edzéseink a Kangamix, Kangatrail és a NordicKanga.

Kép
Kangatraining
Kangatraining

– Gyakorlatilag végigkísérheti ez a tornamódszer a nőt a várandósságtól kezdve egészen a gyermek idősebb koráig.
– Igen, mindig büszkén mesélem, hogy vannak olyan vendégeim, akik a kezdetek óta velem tartanak, csak éppen mindig más edzésen. A Kangatraining végigkíséri a nő életét, mert már a várandósságra felkészülésben is segít.  

– Ezek szerint az edzések nem csak funkcionális feladatokról szólnak?
– Az anyává válás, mint minden nagy változás az életünkben gyakorlatilag egy normatív krízis. Tízből kilenc nő úgy érzi, hogy egyedül marad a problémáival. Sokszor nem alszik éjszaka, kicsit be van zárva, egy teljesen új élethelyzetbe kerül. Nem is meri kimondani, de sokszor érzi azt, hogy türelmetlen, esetleg rossz anya.

Így nálunk nemcsak edzés van, hanem közös beszélgetések is. Sokszor a trénerek előre készülnek témával, máskor az adott helyzet hozza magával, mire van szükség.

Megnyílnak az anyukák, rájönnek, hogy nincsenek egyedül!

A szülés utáni szomorúság/depresszió efajta kezelése legalább annyira fontos, mint a testi változások rehabilitációja. Sokszor hosszú távú barátságok alakulnak ki az anyukák, de a gyermekek között is. Nem szabad elkeseredni, a kitartás és az odafigyelés meghozza a gyümölcsét. Viccesen szoktam mondani, hogy akinek szélesebb lesz a csípője, na az az egy dolog, amin nem tudunk segíteni.

– Hol lehet titeket megtalálni?
– A Kangatraining és az az RTM – Rectus Training Módszer tornái (amit dr. Kerekes Tímeával együtt dolgoztunk ki) elterjedtek az országban. Nagyjából ötven–hatvan trénerrel vagyunk jelen. A vírus okozta korlátozások alatt pedig online konzultációkat és csoportos órákat is biztosítottunk a virtuális térben. A honlapjainkon mindenki megtalálhatja a hozzá legközelebb eső órák helyszínét és oktatóink elérhetőségét.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti