Az ÁVO meg a Kisgömböc – Deák Kristóf első nagyjátékfilmje a „Foglyok”
„Akinek nincs mit titkolnia, annak nincs mitől félnie” – az ötvenes évek szállóigéjének fonáksága adja Deák Kristóf első televíziós nagyjátékfilmje, a Foglyok abszurd humorát. Ideig-óráig talán még maguk a párttagok is elhitték e sokat hangoztatott mondat igazságát, de valahogy úgy, mint amikor egy szülő azt szajkóztatja csemetéjével, hogy nincs szörny az ágy alatt – még ha százszor felmondja is, a kisgyerek a zsigerei mélyén tudja, hogy van.
Deák Kristóf sztorija talált kincs, igaz történeten alapul. A filmbéli kisfiú valós karaktere, Szüts Miklós festőművész osztotta meg a rendezővel azt a hihetetlen, mégis húsba vágón valószerű történetet, ami az ötvenes években a családjával megesett. E szerint a filmbéli Gaálékhoz 1951 júniusában becsöngetnek az ÁVO emberei, hogy aztán mindenkit, aki csak a lakásba betéved, néhány napra foglyul ejtsenek. Ennél többet nem lehet elárulni a cselekményről anélkül, hogy a poént le ne lőnénk, de talán nem is szükséges.
Elég az, hogy a Foglyok finom humorral átszőtten vetíti elénk az ötvenes évek mindennapjait a jegyrendszertől a csengőfrászig.
Szelíden és szórakoztatóan beszél arról, hogyan fordult fel a világ néhány év alatt fenekestől, hogyan vert éket a családtagok közé a hazugságokon és emberáldozatokon építkező rendszer, hogyan váltak még a legártatlanabb mondatok is duplafenekű üzenetté, és hogyan vált minden hétköznapi pillanat aknamezővé, évekkel a háború hivatalos befejezése után. A film egyik legnagyobb erénye, hogy jól használja a műfaj eszköztárát: a képek, gesztusok legalább annyit mondanak, mint a kiejtett szavak – köszönhető ez részint Gózon Francisco operatőrnek, részint a sok remek színészi alakításnak. A film egyik főszereplője egyébként a Mindenki tanárnőjét alakító Szamosi Zsófia. Ugyanakkor az már önmagában is elég abszurd, hogy ma Budapesten könnyűszerrel lehet olyan forgatási helyszínt, olyan lepukkant bérházat találni, ahol egy ötvenes években játszódó játékfilm leforgatható.
Minden bizonnyal szeretni fogja ezt a filmet a fiatal, retrórajongó korosztály, már csak azért is, mert a film a retró használati tárgyak igazi kincsestára, a motortól a (Szabad Európát a legrosszabbkor sugárzó) faborítású rádión át a ruhadarabokig ezernyi apró szépség felfedezhető benne.
A Foglyok éppolyan szerethető lett, mint az Oscar-díjas Mindenki.
A filmet már láthatta a miskolci Cinefest közönsége, szerepelt a rangos Indiai Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjában, Goában, eljött hát az ideje, hogy a hazai közönség is megismerje. A Corvin moziban tartott díszbemutató azt igazolta, hogy bár televíziós alkotásként készült, mozifilmként is megállja a helyét.
Mozis vetítése csak néhány lesz, tévés premierjét viszont a Duna Televízióban, december 28-án, 19 óra 40 perckor láthatják.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>