Egyszer meg akarunk szabadulni tőle, máskor panaszkodunk, hogy nincs belőle elég

2025. 03. 14.

Talán nem bántuk februárban, hogy nem kellett latyakban gázolnunk, nem tocsogott minden, ahogy ilyenkor szokott. De van-e okunk nyugodtnak lenni, ha a dolgok nem úgy történnek, ahogy szoktak? Nem fog ez a víz hiányozni valahonnan? Csupán három év telt el a 2022-es pusztító aszály óta, de úgy látszik, ennyi elég volt ahhoz, hogy túllépjünk rajta. Pedig az idei év sem ígér több jót. Évről évre kritikusabbá válik a vízhiány Magyarországon is, mégis csak az óvatos tanakodásnál tartunk, hogy mit kéne tenni. Tudósok, professzorok, mérnökök, gazdálkodók állítják, hogy nem kell semmit feltalálni, mert a helyes módszert ismerjük, csak az elmúlt kétszáz évben háttérbe szorult. Bogos Zsuzsanna járt utána a megoldási lehetőségeknek.

Duna alacsony vízállása
Fotó forrása: Zöld Gerilla Mozgalom

Sárgulva lehulló falevelek júliusban, kiégett fű, derékig érő kukorica. A marhákat már nyáron szénáztatni kell a kiszáradt, sovány legelők miatt, holott a nyári többletből kellene betárazni a téli szénatartalékot. Mindez ráadásul Homokhátságon történik, ahol évszázadok óta jellemző a legeltetés. Itt gazdálkodik Kulcsár László, aki a saját bőrén érzi, hogy minket is elért a sivatagosodás. Őt kérdezem arról, hogy miért nincs víz. 

Hova lett a víz?

„A közvélemény úgy tudja, hogy a mai állapotot a Vadvízország állapot előzte meg, amikor tele volt a Kárpát-medence zegzugos vízfolyásokkal, mocsarakkal, és emiatt nem volt jól művelhető a föld, nem lehetett rendesen gazdálkodni – kezdi a választ Kulcsár, a gazdálkodók, ökológusok, tájgazdálkodással foglalkozó agrár- és vízügyi szakemberek és városi civilek alkotta Zöld Gerilla Mozgalom vezetője. 

– Ez amúgy igaz, csakhogy ez a török háborúk pusztításának a következménye volt, hiszen meghaltak és/vagy elmenekültek az emberek, így folyamatos emberi jelenlét nélkül visszavadult a táj. 

Ezt viszont a középkorban megelőzte a Szelídvízország, amikor a vizeket nem eltüntettük, hanem okosan használtuk. A Vadvízországot tényleg kellett szabályozni, ott követték el a hibát, hogy a Szelídvízország helyett Kárpát-sivataggá szabályozták le” – magyarázza.

Mindez Mária Terézia idején kezdődött az első mocsarak lecsapolásával, például a Fertő tó mellett, a Hanságban, majd a 19. században már a folyók szabályozásával folytatták (Vasvári-terv), tudjuk meg. Az akkoriban indokoltnak látszó elvről mára kiderült, hogy alapjaiban téves, a messze legsúlyosabb károkat viszont később, a kommunizmus idején okozták a folyamat betetőzéseként. A folyókat kiegyenesítették, lebetonoztak, amit csak lehetett, itt is eluralkodott a végtelen iparosítási mánia.

„Az áradások és belvíz formájában érkező vizet ellenségként kezelték, amit el kell tüntetni, ezért az egész rendszert, az egész csatornahálózatot úgy építették ki, hogy levezesse a többletvizet a Duna és a Tisza kőfalak közé szorított medrébe, és így ki az országból. Egészen megdöbbentő, hogy még ma is ilyen ipari fejjel gondolkodunk a természet szabályozásáról, miközben 35 év eltelt a kommunizmus bukása óta. 

Amikor sok víz jön, gyorsan el akarjuk tüntetni, amikor meg nyáron aszalódunk, akkor nézünk, hogy miért nincs víz. Az ország így évente elveszít öt köbkilométer vizet – ez a Balaton térfogatának két és félszerese. 

És mindez évtizedek óta így megy. Amikor nyomozzuk, hogy az Alföldön miért süllyedt a talajvíz tizenmétereket, akkor itt a válasz. Ennek az önsorsrontó üzemmódnak az eredménye az is, amit most látunk: akkor sem jön a víz, amikor jönnie kellene. Ennek a következményeivel idén nyáron fogunk úgy szembesülni, ahogy eddig még nem” – teszi hozzá a mozgalom vezetője.

Kép
aszály Magyarország
A kép illusztráció − Forrás: Freepik

Honnan lesz akkor víz?

Öntözni kell, és minden rendben lesz – olvasható a cikkek alatti hozzászólások sokaságában a pofonegyszerűnek hangzó megoldás. Miért nem öntözünk akkor ott, ahol vízhiány van?

„Mivel öntözzünk? – kérdez vissza Kulcsár. – Ha meg is építjük csilliárdokból az öntözési infrastruktúrát, csöveket, szivattyúkat és még elégethető benzinünk is van a működtetésére, akkor is ott a kínzó kérdés: ha nincs elég víz, mi fog folyni a csövekben? Jó szándék? Remény? Ideig-óráig lehet erre pazarolni a föld alatti vizeket, de ez nem megoldás, hanem a pusztulás felgyorsítása.”

Kiderült, hogy a számokat illetően sem jön ki sehogy ez a dolog. Magyarországon jelenleg 4 millió hektárt szántanak. Ha megvalósulna a jelenlegi rendkívül ambiciózus terv, akkor 2030-ra 400 ezer hektáron állna rendelkezésre öntözési infrastruktúra. Ez tehát az összes művelt föld egytizede, miközben a 2022-es aszály legalább négy-ötször ekkora területen tette tönkre a termést. Józanul végiggondolva nyilvánvaló, hogy ezt a bajt nem öntözéssel fogjuk elhárítani. 

„Amikor a melegben öntözünk, a víz kis hatékonysággal szivárog be a talajba, de ez azért nem baj, mert jobbára le sem érkezik a talajig, ugyanis még a levegőben elpárolog. Amióta világ a világ, a kerteket, zöldségeseket szokás öntözni, nem a gabonatáblákat” – hívja fel a figyelmet a szakember. 

Kép
mezőgazdaság aszály
Kulcsár László − forrás: Zöld Gerilla Mozgalom

De akkor honnan juthatunk vízhez? Hogyan tudjuk hasznos vízzé változtatni a vízfölösleget, ha az nem akkor jön, amikor szükségünk van rá? Építsünk tározókat? 

„A kommunizmus építésfétise meg a mindent gépekkel megoldani akarás okozta a bajt, úgyhogy nem ez lesz a jó válasz. Másrészt hogyan építenénk annyi tározókapacitást, amennyiről itt beszélünk? Építünk még pár Balatont az országba? Hova? Miből?” – teszi fel a kérdést. 

„A szükséges tározókat megépítette a természet” – a meglepő állítás már Balogh Péter gazdálkodó geográfustól, a Vízválasztó mozgalom vezetőjétől jön. Mint elmondja, az Alföldet behálózzák azok a mélyfekvésű területek, amelyeket a túlzásba vitt szabályozás előtt, áradások idején időszakosan elborított a víz. Ezek az árterek.

Természet és ember egyezsége: oldalirányú, szabályozott, gravitációs vízkivezetés

Mint azt Baloghtól megtudjuk, a folyók kiegyenesítése és bemélyítése miatt a folyóink ma mély, egyenes csatornára hasonlítanak, amik levezetik a vizeket, és pont ez a baj. Egy jó állapotú folyó lényege a szerves kapcsolata az árterével. Kanyargós vízhálózat oldalágakkal, amelyeken bejut a tájba az áradó-éltető víz. Az áradás a táj pulzáló szívverése: ez által jut a szervezetbe a folyadék és a tápanyag. A modern szabályozás leamputálta a tájat a folyóról, így egyik sem működik rendesen. Emiatt vannak a veszélyes árvizek, és a még veszélyesebb kiszáradás. 

A problémák megoldásaként meg kell teremteni az áradó víz szabályozott kivezetését, az árterek reaktiválását. 

Csakis így juthatunk a szükséges vízmennyiséghez, magyarázza Balogh. 

„Ha nagy területen terül szét a víz, akkor lefelé és felfelé is nagyobb hatásfokkal jut el, beszivárgással táplálja a talajvizet, illetve párolgással a csapadékképződést – működni tud a víz körforgása, amely nem csak nagy, földi léptékben működik, hanem kicsiben, a helyi tájainkban is.”

A párolgás ráadásul hűti a környezetet, a mikroklíma szintjén mérsékelve a felmelegedést. Különösen szerencsés lenne, ha a téli és tavaszi nagyvizek tájba vezetésével úgy mennénk bele a nyári kánikulába, hogy a mélyárterekben még viszonylag sokfelé áll az akár sekély víz. Árvíz idején nem a recsegő-ropogó mobilgát mögül kellene izgulnunk, hogy kibírja-e a nyomást, hanem a víz kifolyna oda, ahol elfér, és nem veszélyeztetne semmilyen emberi építményt.

„Az oldalirányú, szabályozott, gravitációs vízkivezetés azt jelenti, hogy nem megerőszakoljuk, hanem alakítjuk a táj működését, és ilyenkor a táj is hajlandó alkalmazkodni hozzánk. Mára a modern tudomány is alátámasztotta, hogy az évezredes elv és módszer a fenntartható” – foglalja össze Balogh.

„A helyes vízgazdálkodás a vizes helygazdálkodás”

De vajon a sok állóvízben nem szaporodnának el a mindenféle betegségeket terjesztő, de még enélkül is utálatos szúnyogok?

„Egy egészséges tájban az alkotórészek egymást szabályozzák. Egy-egy faj túlszaporodása az egyensúly megbomlásának a jele. Megoldás: a hiányzó alkotórészek rehabilitációja. Ugyanis létezik egy ősi szerkezet – folytatja Kulcsár László –, amelyik beszívja a vizet, kiszűri belőle a szúnyoglárvákat, és átalakítja értékes kacsahússá.” 

„Ahol sok szúnyog van, ott sok szúnyogevő állat is lesz: kacsák, békák, szitakötők, denevérek, fecskék. Ha lesz béka, lesz gólya is, és a lánc végén lesznek őzek, szarvasok, vaddisznók, sakálok, kivirágzik a korábban beszántott ökosivatag, élni kezd a táj.” 

Balogh Péter szerint a gazdaság jelenleg a profit maximalizálására törekszik, míg a természet az élet maximalizálására. „A gazdaságot kell olyanná alakítanunk, hogy ne elhasználja a természet eredményeit, hanem segítse a természetes folyamatokat. A szántók felélték a létfeltételeiket, és az emberekét is. A túlzott szántás miatt víztelenítették az országot, és a hűtővíz eltüntetésének következménye a túlmelegedés. De nem csak ez érinti közvetlenül a városi embereket is, hanem az élelmezésbiztonság megroggyanása is. Muszáj változtatni a mezőgazdasági elveken és gyakorlaton. Mindezt a jogi szabályzók és pénzbeli támogatások megfelelő változtatásával lehetne elérni. A helyes vízgazdálkodás a vizes helygazdálkodás. A természet nem buta, tudja, hogyan kell működnie, és ha ezt engedjük, vagy még inkább segítjük, akkor meg fogja oldani, és mi is jobban járunk” – vázolja a megoldás koncepcióját Balogh Péter. 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek