Arachnofóbiától a pókmániáig – Egy zoológus, aki szereti a pókokat

Aki sokféle állattal osztja meg az otthonát, arra általában furcsán néz a külvilág. Vannak, akik bolondnak tartják, mások titokban irigylik. Egy azonban bizonyos: a „bogaras” ember sohasem unatkozik, és mindig van mit mesélnie…
Madárpók Maria Sibylla Merian festményén
Madárpók Maria Sibylla Merian festményén

Pókja alighanem mindenkinek volt már otthon, akár akarta, akár nem. Más kérdés, hogy nem mindenki örül neki. Én már gyerekkoromban is szívesen láttam őket, mint ahogy minden állatot. Emlékszem, a bátyám pátyolgatott egyszer egy kövér keresztespókot a szobájában: a pók a mennyezet alatt lakott a szegletben, és ő legyeket fogdosott neki. Később egy közeli kis utcában sétálva nyűgöztek le a nyolclábú vadászok: a soklépcsős kis sikátort bozóttal benőtt hegyoldal szegélyezte, valóságos paradicsoma a pókoknak. Órákig el tudtam nézni, ahogy hálóikat készítik, vagy utaznak az őszi szélben, ökörnyálnak nevezett láthatatlan fonalukon.

 

Nyolclábú vadász a lakatlan szigeten

Aztán ráakadtam egy természetbarát gyerekeknek szóló, régi könyvecskére, amelyben ötletet adtak ahhoz, hogyan gondozzunk otthon pókot. El is készítettem lécekből a kis keretet, amelybe a hálót szőheti, s ezt vízzel telt, lapos tálba kellett állítani, úgy, hogy a pók mindenütt vízbe ereszkedjék, ezáltal ne tudjon távozni a saját kis szigetéről. A pókok ugyanis nem szeretik a vizet, legalábbis általában.

Van persze kivétel: ilyen a búvárpók, a „Vízipók, csodapók” című zseniális rajzfilmsorozat főszereplője, amely valóban leköltözött a víz alá, és feltalálta a búvárharangot.

Ám a legtöbb pók, ha vizet ér a lába, inkább visszakozik, és marad ott, ahol volt. Miért is menne messzire? Hiszen aki volt már olyan bátor vagy lusta, hogy nem távolította el a szoba sarkából a pókhálót és lakóját, az tapasztalhatta, hogy a pók remekül elvan egy helyben akár fél éven át is, úgy, hogy mozdulni is alig látjuk. Takarékoskodik az energiával, felesleges ugrabugrálásra nem pazarolja a kalóriákat, hiszen ki tudja, mikor repül végre legyecske a hálójába. Persze éppen ezért a megfigyelésük is a türelmes emberek hobbija…

 

Sokfélék a pókok

A felületes szemlélő számára egyik pók olyan, mint a másik (és mindegyik félelmetes), pedig hihetetlen, hogy milyen sokfélék! A kedvenceim persze a kövér, gömbölyű potrohú keresztespókok voltak, amelyek bámulatos precizitással szerkesztik meg kerek hálójukat. Ahol egy-egy fészekaljra való kis pók szétszéled és cseperedni kezd, tucatnyi apró hálót is megfigyelhetünk a reggeli napfényben, mint titokzatos módon lebegő, áttetsző CD-lemezeket két örökzöld bokor ágai közt felfüggesztve. És ha ezeken a kétdimenziós korongokon még a harmatcseppek is fennakadnak, az aztán maga a csoda!

Jóval nagyobb ritkaságnak számított még két-három évtizeddel ezelőtt a darázspók: egészen meghökkentem, amikor először rábukkantam a lekaszálatlan fű között. Fekete-sárga csíkos riasztó színezete tökéletesen működik: felhívja a figyelmet a veszélyre. Mert hát az tény, hogy minden pók mérges, akkor is, ha valójában békés természetű, és ha rajta múlik, akkor mérgét csak zsákmányszerzésre használja. Megható ugyanakkor, ahogy a szongáriai cselőpók cipeli a hátán kicsinyeit: ha megijesztik, szélnek ereszti, de ha elmúlt a veszély, újra összeszedi őket.

 

Aranka, a házipók

A leglátványosabb pókok azonban kétségkívül a trópusi madárpókok.

Ötödik házassági évfordulónkra kaptunk egy madárpókot a barátainktól – nászajándékba óriáskígyót ajándékoztak nekünk, nyilván úgy gondolták, így meglesz átlagban a négy láb (a pókoknak ugyanis nyolcat osztott ebből a végtagból az Úristen).

A termetes nőstény példányt Arankának neveztük el, utalva a pókok rendszertani nevére (Araneae), amelyben a görög-római mitológia alakja, Arachné köszön vissza, akit a sértett Pallas Athéné pókká változtatott, mivel szebb vásznat tudott szőni nála. Hálószövésben a madárpók jócskán lemarad a keresztespók mögött: fogóhálót nem is készít, csak lakóhálót. Nem igényel nagy helyet, keveset fogyaszt, és a nyugodtabb példányokat kellő óvatossággal az ember akár a kezén is engedheti végigmászni: amíg ő markol minket, és nem mi őt, semmi oka nincs bevetni hatalmas csáprágóit. Ezzel együtt azért a madárpókok nem kimondottan babusgatni valók, és ha valaki szőrös kis kedvencre vágyik, mi tagadás, általában nem rájuk gondol…

 

- A pókok mérge nem csupán a zsákmány elpusztítására szolgál, hanem emésztőnedvként is működik. A selyemburokba csomagolt táplálékot feloldja, és a pók így szürcsöli fel.

 

- Madárpókok sokfelé élnek a világban, de az igazi paradicsomuk Dél-Amerika. Életmódjuk szerint három csoportba sorolhatók: vannak fán élő, talajon lakó és üregekben rejtőzködő fajok. Természetesen ezt a terráriumuk megépítésekor és berendezésekor figyelembe kell venni.

 

- Növekedésük során a pókok rendszeresen vedlenek. Ilyenkor nagyon sérülékenyek, ezért nem szabad háborgatni vagy élelemmel kínálni őket.

 

- A nőstény madárpókok jóval nagyobbra nőnek, és sokkal tovább is élnek a hímeknél. Párzáskor a hím igen óvatosan közelíti meg a nőstényt, mert ha nem vigyáz, belőle is könnyen vacsora válhat.

 

Megtévesztő elnevezések

A madárpók (angolul bird-eating spider, vagyis „madárevő pók”) neve onnan ered, hogy a XVI. században élt, sokoldalú és tehetséges kutatónő, Maria Sibylla Merian, aki Dél-Amerikában növényeket és rovarokat tanulmányozott, és megfigyeléseit élethű festményekkel illusztrálta, megfestett egy ilyen pókot, amint éppen egy kolibrit zsákmányol. Valójában az ábrázolt jelenet inkább a pók méretét igyekszik szemléltetni, bár az valóban megtörténhet, hogy a hatalmas pók madárfiókát ragad el a fészekből vagy kisebb hüllőket, pl. gyíkokat fog meg, és terráriumban újszülött egérrel is etethető. Mindazonáltal a madárpókok nem elsősorban madarakkal vagy egyéb gerinces állatokkal, hanem főként rovarokkal táplálkoznak. Ezt a pókcsaládot főként Amerikában, de amerikai hatásra újabban Európában is szokták tarantulaként is emlegetni, bár e név eredeti viselője egy Dél-Európában honos farkaspók.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti