Az alkalmi szex megfoszt egy olyan dologtól, amire nem is gondolnánk
Egyéjszakás kalandok sok ember életében előfordulnak. Talán nem is szándékosan tervezik így, hanem egy első randi után esik meg, amit aztán nem követ folytatás. Vagy épp nagyon is szándékosan történik, mert a szórakozóhelyen megismert partner vonzó, főleg három rövidital után, és „egyszer élünk” – úgyis használnak óvszert, mi baj történhet? Baj nem is feltétlenül történik, de egyéb nem várt következményei lehetnek az együttlétnek.
A minap először mentem véradásra, ahol egy kérdőívet kell kitöltenie minden leendő véradónak. Alapfeltétel, hogy a véradó legyen 18 és 65 év közötti, a testsúlya minimum ötven kiló, a lázas betegség, vírusfertőzés pedig kizáró ok. A regisztráció után kapott lapon azonban egy sor olyan dologra is rákérdeznek, amikről kevesen gondolnák, hogy problémát jelenthetnek: például, hogy fél éven belül történt-e füllyukasztás vagy tetoválás, az illető tartózkodott-e külföldön, szedett-e az elmúlt két hétben bizonyos láz- és fájdalomcsillapítókat, gyulladáscsökkentőket – ez utóbbiak ugyan nem akadályozzák a véradást, ám a levett vér nem használható fel egyes betegek gyógyítására.
Ezután következik a kritikus kérdés, amely belegondolva teljesen evidens, mégis megtorpanásra késztethet jó néhány segíteni vágyót:
„Volt-e az elmúlt fél évben kapcsolata kockázatos szexuális partnerrel?”
A legtöbben erre biztosan rávágják, hogy „Dehogy is!”, anélkül, hogy elolvasnák a magyarázatot.
De ki is számít kockázatos szexuális partnernek?
Az Országos Vérellátó Szolgálat tájékoztatója szerint az a személy jelent fertőzésátvitel szempontjából kockázatot, aki:
• prostituált, • injekciós kábítószert használó személy, • szexuálisan kicsapongó életformát folytató személy, • ismeretlen személy, • alkalmi szórakozóhelyi ismerős, • kiközvetített partner; • ismert vagy gyanított hepatitis B-pozitív (HBV), hepatitis C-pozitív (HCV), HIV-pozitív személy; • nemi beteg személy; • fertőző májgyulladásban szenvedő beteg; • vérzékeny beteg, dializált beteg; • szexuális erőszak áldozata.
A leendő véradó arca elvörösödhet, amikor az „alkalmi szórakozóhelyi ismerős” ponthoz ér, majd legyinthet egyet: „Használtunk óvszert, akkor olyan, mintha semmi sem történt volna.” A véradás azonban még így sem lehetséges. Az Országos Vérellátó Szolgálat magyarázata az, hogy az óvszer (vagy a gyógyszeres védekezés), bár csökkenti a szexuális együttlét alatt a fertőzés kockázatát, nem ad százszázalékos védelmet. Emellett szexuális kapcsolatnak minősül a vaginális mellett az orális és anális szex is, függetlenül attól, hogy a felek használtak-e óvszert vagy más védelmet.
Bár remélhetőleg prostituáltakkal nem sok véradónak volt dolga, korábbi alkalmi partnere egészségi állapotában senki sem lehet biztos. Hiszen maguk az érintettek sem feltétlen tudnak róla, hogy nemi betegséget hordoznak-e. De egy egyéjszakás kalandot megelőzően a felek azt sem gyakran osztják meg egymással, voltak-e szexuális erőszak elszenvedői.
Ha az alkalmi partnerekre a fentebb felsoroltak valamelyike igaz, az eseményt követő fél évre – 180 napra – kizárják a véradásból a jelentkezőt.
A szexuális életvitelre vonatkozó véradási feltételek ennél is szigorúbbak!
Nem adhat vért, akinek szexuális életvitele, szokásai miatt nagyobb a kockázata annak, hogy fertőző betegséget kap, például szexuális kapcsolatot folytat bármilyen anyagi ellenszolgáltatásért; rendszeresen szexuális kapcsolatot létesít ismeretlenekkel, alkalmi ismerősökkel, prostituáltakkal; vagy a házastársa, élettársa, rendszeres szexuális partnere jelent kockázatot a fertőzés átvitele szempontjából. A véradástól „eltiltás” időtartama ezekben az esetekben a kockázatos életmód megszűnését követő egy év.
A részletes tájékoztató a további kizáró okokkal itt (a Tájékoztató a véradásra való alkalmasság feltételeiről címre kattintva) olvasható.
A véradásra jelentkező a kérdőívet kitöltve mérlegelheti, hogy hallgat egyéjszakás kalandjáról, mert feltételezi, hogy „csak nem nemi beteg” a másik – vagy pedig eláll véradási szándékától, és jelentkezik fél év múlva. Nagy felelősség és egyben kudarcélmény is lehet meghozni e döntést, különösen, ha irányított véradás volt a terv, és egyébként minden szempontból alkalmas lenne az illető a véradásra. Ám ezzel ugyanúgy életeket menthet.
Véleménycikk
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>