Etikus algoritmusok: hiú remény?

A mesterséges intelligencia (MI) gyors fejlődése súlyos etikai kérdéseket vet fel, világszerte egyre több felhasználó és döntéshozó kérdezi például: hogyan tudjuk biztosítani, hogy a gépek „jól és igazságosan” hozzanak döntéseket? Gondoljunk csak az önvezető autókra, a közösségi média algoritmusaira vagy akár az egészségügyben használt MI-rendszerekre. Ezek a technológiák gyakran hoznak olyan döntéseket, amelyek emberek életét közvetlenül befolyásolják. Itt jön képbe az algoretika, azaz az algoritmusok etikája, amely az ilyen kérdésekre próbál választ találni.

algoritmus figyelése mesterséges intelligencia alkotta képen
Illusztráció forrása: Freepik

Mi az az algoretika?

Az algoretika fogalmát először Luigi Lombardi Vallauri olasz filozófus használta 2017-ben. Az ötlet lényege,hogy alkossunk egy etikai keretrendszert az algoritmusok és a mesterséges intelligencia működésének szabályozására. Például: hogyan biztosíthatjuk, hogy egy MI-alapú állásinterjú során az algoritmus ne legyen elfogult? Hogyan tudunk etikus döntéseket hozni, ha egy algoritmusnak egy önvezető autót kell irányítania veszélyhelyzetben? Az algoretika pontosan ilyen kérdésekkel foglalkozik.

Mára a Szentszék körül formálódott ki az egyik legfontosabb szellemi műhely, ahol az MI etikai problémáival foglalkoznak. Vincenzo Paglia érsek, a Pápai Életvédő Akadémia elnöke azzal magyarázta, hogy miért fontos az egyháznak az MI etikája, hogy a fejlesztés sokkal gyorsabban halad, mint a politikai folyamatok és a szabályozás. Ebben a témában Paolo Benanti ferences szerzetes és bioteka-szakértő írásaira érdemes figyelni. Benanti a Vatikán és az olasz kormány befolyásos tanácsadója, TED konferenciák népszerű előadója. Az algoretika fogalmát Benanti népszerűsítette és emelte át a Vatikán MI témájú állásfoglalásaiba. Szerinte az MI fejlesztése során alapvetően fontos az emberi méltóság, az igazságosság és a méltányosság biztosítása. Az algoretika tehát abban segít, hogy a fejlesztők olyan algoritmusokat építsenek, amik figyelembe veszik az emberi értékeket és erkölcsi szempontokat is.

Kép
Paolo Benanti
Paolo Benanti – Forrás: Wikipedia

Mégis miért kell ezzel foglalkozni?

Az algoretika nemes elvárásait a mesterséges intelligencia fejlesztői nem tudták lefordítani a gyakorlat nyelvére. Ezt fogalmazta meg a minap a jeles vizionárius, Raul Gabriel, az Avvenire című olasz katolikus újságban. Szenvedélyes cikkében azt állítja, hogy az algoretika csupán egy jól hangzó bonmot, ami hét évvel ezelőtt még izgalmasnak tűnt, de ma már használhatatlan. Miért gondolja így? 

Gabriel szerint az algoritmusok, amiket a mesterséges intelligencia használ, nem működnek úgy, mint az emberek. Ők nem „érzik” az erkölcsöt; pusztán matematikai képletek alapján hoznak döntéseket. Az algoretika szép gondolat, de Gabriel úgy látja, az MI világa túlságosan bonyolult ahhoz, hogy egyszerű etikai szabályokkal irányítható legyen.

Az algoretika korlátai

Raul Gabriel az algoretikát egyfajta „etikai közlekedési lámpának” látja, ami a digitális világ hatalmas autópályáján próbál rendet tartani. Szerinte az algoritmusok már most is rendkívül összetettek, és folyamatosan változnak, így szinte lehetetlen egyetlen etikai szabályrendszerrel kordában tartani őket. 

A digitális világ tele van apró részletekkel – a közösségi média hírfolyamaitól a tőzsdei tranzakciókig –, és ezeket a részleteket nem lehet néhány egyszerű etikai szabállyal irányítani.

Ráadásul az algoritmusokban folyamatosan változtathatók a paraméterek, ezért Gabriel úgy véli, az algoretika inkább hangzatos elmélet, mint valódi megoldás. Mindez olyan, mintha megpróbálnánk egy hatalmas homokvihart néhány szélvédővel megállítani.

Ha nem algoretika, akkor mi?

Felvetődik a kérdés, hogy ha az algoretika csak szép illúzió, akkor mi lehet a valódi megoldás? Gabriel szerint a mesterséges intelligencia és az algoritmusok etikai kérdéseire nem az elméleti fogalmak adnak választ. Inkább konkrét lépésekre, technológiai fejlesztésekre és szigorú jogi szabályozásokra van szükség. Az MI világában az átláthatóság, a felelősségvállalás és az emberi értékek biztosítása a kulcs, ezekhez azonban olyan szabályok és törvények kellenek, amelyek alkalmazkodnak a valósághoz, és nem csak az etikáról szóló általános beszélgetéseket ismétlik.

Ferenc pápa számos alkalommal foglalkozott a mesterséges intelligencia etikai kérdéseivel, és többször hangsúlyozta, hogy az MI-nek az emberi méltóságot és közjót kell szolgálnia. 

A pápa álláspontja ebben a vitában az emberközpontú megközelítést támogatja, amely összhangban áll az algoretika elveivel. 

Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy az MI fejlesztésének mindig tiszteletben kell tartania az emberi jogokat és értékeket.

Ferenc pápa szerint az MI fejlesztésében az etikus viselkedés azt jelenti, hogy az algoritmusok, adatelemzések és az MI által vezérelt döntések nem sérthetik az emberek méltóságát vagy szabadságát. A pápa úgy véli, hogy az MI-nél is szükség van egy etikai keretrendszerre, amely figyelembe veszi a társadalmi, gazdasági és környezeti hatásokat. A Vatikán támogatja az ilyen etikai alapelvek kidolgozását, és több fórumon is szót emel azért, hogy az MI-t a közjó szolgálatába állítsák.

A pápa állásfoglalásai tehát olyan elvekhez kapcsolódnak, amelyek a algoretika szellemiségéhez illeszkednek. Azonban a Ferenc pápa által hangoztatott gyakorlati megközelítés és a felelősségteljes fejlesztés hangsúlyozása egybecseng Raul Gabriel kritikájával is, miszerint az etikai szabályoknak tényleges hatást kell gyakorolniuk a technológiai fejlesztésekre, és nem csak elméleti kereteket kell alkotniuk.

Gyorsan változnak az idők

Az algoretika hét éve még izgalmas, új megközelítésnek tűnt a mesterséges intelligencia etikai kérdéseinek kezelésére. Ma azonban egyre többen érzik úgy, hogy az MI világa túlnőtt ezen a fogalmon. 

Gabriel szerint ideje, hogy elengedjük a hangzatos kifejezéseket és a valódi cselekvésre koncentráljunk. A mesterséges intelligencia megállíthatatlanul fejlődik, és az etikai kérdések megoldásához hatékonyabb eszközökre van szükségünk, mint egy hangzatos bonmot.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti