A párkapcsolat élő rendszer, amire vigyáznunk kell!
Párkapcsolat-gazdagító műhely indul a KétIgen Alapítvány szervezésében, a II. kerületi Önkormányzat támogatásával. A külföldi kutatásokra és magyar sajátosságokra épülő, önkéntes munkával kidolgozott programot pár- és családterapeuta szakemberek, illetve párok segítésében jártas házaspárok hozták létre a kapcsolatok mélyítése, erősítése céljából. Elsősorban komoly párkapcsolatban élőknek, házasságkötés előtt állóknak és néhány éve házasoknak ajánlják, de minden olyan „kezdő” párnak is, akik „csak” ápolni szeretnék a kapcsolatukat. Kigyóssy Örs munkacsoport-vezetővel és Börzsei Borka szakmai koordinátorral beszélgettünk a részletekről.
Örs már csak külsős tanácsadóként dolgozik az ingatlanpiacon, vagyis korábbi munkáját részben feladta. Feleségével, Andival – aki ugyancsak a program egyik alkotója – idejük nagy részében immár párokkal foglalkoznak és családterápiát tanulnak. Amikor a személyes motivációiról kérdezem, elmondja: sok évig vezető beosztásban dolgozott.
A multicégek világát jól ismeri, és megtapasztalta azok párkapcsolatot próbára tevő kihívásait, valamint hogy az ott dolgozó fiatalok sokszor nemhogy házasságban, de még tartós párkapcsolatban sem gondolkodnak.
„Sokgyermekes családapaként feladatomnak tekintettem mesélni munkatársaimnak arról, miért fontos a párkapcsolat tudatos ápolása. Sajnos sokan nem jutnak el arra a felismerésre, hogy a kapcsolatukkal is foglalkozniuk kellene. Eleinte sokat beszélgetettem velük gyerekkorról, házasságról, gyerekekről, később viszont kifejezetten arra törekedtem, hogy saját tapasztalataimat úgy osszam meg velük, hogy közben rámutassak töredékességemre, házasságunk nehézségeire és mélypontjaira, és az onnan kivezető útra.”
Örsöt ma egyre többen keresik meg és beszélgetnek vele nemcsak üzletről, hanem párkapcsolatról, önismeretről is.
Borka közel 15 éve kezdett érdeklődni a családterápia iránt. Alapítványi keretek közt a mai napig visz eseteket párban, és vezeti a babavárás időszakára készülő párok csoportját, a Gólyavárót. Munkája során többször előfordult, hogy fiatal párok olyan nehézségekkel keresték fel, amelyek odafigyeléssel, több tudatossággal elkerülhetőek lettek volna. Ha a pár tagjai oda tudnak figyelni arra, ki mit hozott a saját családjából, és ebből az örökségből hogyan lehet valami közöset kialakítani, az segíti őket a sűrűbb és megterhelőbb időszakokban is az egyensúlyuk megőrzésében.
„A pár tagjai számára egy problémás helyzetet kezelni sokszor megterhelőbb, mint az alapokat a kapcsolat kezdetén közösen kijelölni és lefektetni.”
„A gondok egy része megelőzhető tudatos odafigyeléssel, minőségi idővel, örömöt szerző egyéni és közös tevékenységekkel, humorral.”
Borka számára a KétIgen prevenciós szerepe mellett a rendszerszemlélet legalább ennyire fontos. Ez a megközelítés segítheti a család vagy a pár kapcsolódásainak megértését, viszonyaik tisztázását. Meghatározónak tekinti az egyének közötti kölcsönhatásokat. Ami valakivel történik a családban, az mindenkire kihat. A megértést segíti, ha felismerjük és megértjük a minket körülvevő rendszereket.
Elmesélik, hogy a KétIgen Alapítvány létrejöttéhez vezető közös gondolkodás egy éve indult, miután több szakemberben és párok segítésében jártas házaspárban is felmerült egy párkapcsolat-gazdagító képzés gondolata. Sok házasságra készülő pár érzi magát elveszve ezen a területen, életüknek épp az egyik legfontosabb döntésekor, és szeretnének ugyan dolgozni a kapcsolatukon, de nem tudják, hová forduljanak. Az alapítók az előkészítő munka során több külföldi kutatás eredményét feldolgozták, sőt saját kutatást is végeztek.
Az egyik kutatás a ma már számos országban zajló ún. boldogságkutatások „úttörője”, amelyben több évtizeden át követték egymástól egészen eltérő életkörülmények között élő emberek sorsát: volt, aki egyetemre járt, később magas beosztásban dolgozott, mások szerény körülmények között nevelkedtek.
A szakemberek azt találták, hogy elsősorban nem az anyagi körülményeken, hanem a kapcsolatok minőségén múlik a tartós boldogság.
A másik: a 2000-es években tíz amerikai államban rendeleti szinten hoztak létre olyan intézményi hálózatot, amellyel a párok házasság előtti felkészülését kívánták segíteni. A válások száma 0,5 és 1,5 közötti százalékkal csökkent évente azokban az államokban, amelyekben végeztek jegyeskísérést. Ráadásul az arány az összes házasság arányában értendő, vagyis sokkal kedvezőbb lenne, ha csak a szabályozás bevezetése óta megkötött házasságok számára vetítenénk, sőt: még jobb számokat látnánk, ha csak azokat vennénk be a mintába, akik részt is vettek jegyeskísérésen. 2016-ban nagyságrendileg 15.000 házasságot mentettek meg (és ezzel megspóroltak 266 millió dollárt). A siker kulcsa a hatékony alkalmazás, a folyamatos felülvizsgálat, a tervezhetőség, a hosszú távú finanszírozás, a képzés, a figyelemfelkeltés és a népszerűsítés.
„Elsődleges célunk alapozó tudást adni a pároknak, hogy a valósághoz tudják közelíteni a várakozásaikat és elvárásaikat. Emellett szeretnénk nekik lehetőséget adni, hogy olyan készségeket és gyakorlatokat ismerhessenek meg, amelyek a későbbi nehézségeikben kapaszkodót jelenthetnek”
– mondja Örs. Borka hozzáteszi: a képzés célja a párkapcsolatok stabilitása, mélyítése, gazdagítása. Mindannyian vágyunk a boldogságra, és arra, hogy a párunkat is boldoggá tegyük. Sok pár érzi ugyan magában a lendületet, de az iránytű hiányát is. A hét alkalom ebben tud segíteni gyakorlatokkal, beszélgetésekkel, fórumok létrehozásával. „Az elkötelezett párkapcsolat megteremtése és megőrzése kincs és erőforrás a pár mindkét tagja és a környezetük számára is, ennek finomhangolásában nyújtunk támaszt.”
A képzés hét, két és fél órás, egységes felépítésű alkalomból áll: harmincperces előadás tekinti át a fő témát, fogalmaz meg kérdéseket, amelyeket a párok megbeszélnek. Az előadások és a beszélgetések során a párok új szempontokat ismerhetnek meg, amelyek segítik őket a saját útjuk kijelölésében.
A témakörök, amelyen mentén körüljárják a párkapcsolat fontosabb területeit:
- A család, ahonnan jövünk: a hozott családi minták
- Személyiségek
- Kommunikáció és a konfliktuskezelés
- Intimitás: fontos közös szavakat, kifejezéseket, közös nyelvet találni
- Pénzkezelés
- Célok, elköteleződés: a tudatosság felé tett lépések
További tudnivalók a KétIgen honlapon és a közösségi oldalon.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>