A Nagy Testvér valóban figyel, ha bekapcsolod a mobilodat vagy a laptopodat

Az Amnesty International jogvédő szervezet legújabb jelentése lerántja a leplet az internetet uraló mamutcégekről. Tudta például, hogy a Facebook az emberiség egyharmadának láthatja a napi kommunikációját, azaz a barátok csevegését vagy a szerelmesek titkait akár a Messenger-en vagy a WhatsApp-on keresztül? Vagy, hogy a Google, amely még ennél is nagyobb arányban foglalja el az online piacot, a Chrome-on, YouTube-on vagy az Androidon keresztül gyűjt rólunk adatokat?

Kép: Freepik

Ha érdekli őket, megnézhetik, hogy mikor hol vagyunk, kivel beszélünk, milyen filmet nézünk, mit vásároltunk, gyakorlatilag bármit, amit az online térben teszünk. Mindezt annak ürügyén, hogy a legjobb ajánlatokkal kereshessenek meg minket, mert ugye, a reklámokra égető szükségünk van a mindennapokban. Főleg karácsony előtt...

A reklámoknak azonban nemcsak az információ átadása a feladta az adott termékről vagy szolgáltatásról. Egy egész tudományág épül a vágykeltés, a szükséglet kialakításának módszertanára, ami természetesen a cégek profitnövelését célozza. Amíg a jégkrém nem lenne más, csupán csokival leöntött fagyasztott tejszínes krém vagy a kötött pulcsi csak a kihűlés ellen védene, addig senki sem válogatna a csomagoláson feltüntetett márkanevek között. De egy hangzatos felirattal és a boldogság ígéretével máris többet költünk édességre és ruhára, mint amire valójában szükségünk lenne.

A cizellált algoritmusokon keresztül megismert személy nemcsak a legjobb ajánlatok kapja meg, de a róla alkotott profil a politikai preferenciáit is bemutatja.

A 2018-ban elhíresült, 87 millió Facebook-profil adatait begyűjtő, majd ezeket kifinomult kampánycélokra használó Cambridge Analytica csak egy lehet a sok közül a gigantikus cégek gyakorlatában.

Mi lehet a megoldás az emberi jogokat, sőt, az embert veszélyeztető megfigyelésekre? Élhetünk-e internet nélkül? Vajon ha az egyeseknek még idegenül hangzó, másoknak gyomorgörcsöt okozó GDPR-t (az EU adatvédelmi rendelete) megvalósítják és ellenőrzik, megszabadulhatunk-e ezektől a veszélyektől? Biztosan megkapjuk a választ ezekre a kérdésekre is valamikor.

Addig egyet tehetünk: kapcsoljuk ki gyakrabban és felejtsük otthon okos eszközeinket, és ruccanjunk ki a természetbe a családunkkal!

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti