A gyermekvállalási kedvet a helyi közösségek és a jó szomszédok is növelik
Az elmúlt tíz évben nőtt a fiatalok gyermekvállalási kedve, ennek ellenére még mindig nem annyi gyerek jön világra, amennyi a kezdeti tervekben szerepel. A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom célja, hogy minél több tervezett gyerek megszülethessen. A mozgalom elnöke szerint kiemelt szerepe van ebben a helyi közösségeknek, valamint a jó szomszédoknak, akik rengetegszer tudják tehermentesíteni a fáradt szülőket.
A Három Királyfi Három Királylány Mozgalom 10 évvel ezelőtt jött létre azzal a céllal, hogy minél több tervezet gyerek megszülethessen. Skrabski Fruzsinával, a mozgalom kuratóriumának elnökével arról beszélgettünk, milyen eredményeket tud felmutatni a szervezet.
Mennyire vált ismertté a mozgalom az elmúlt 10 évben?
A védőnőkön keresztül minden kismama megkapja az Apa- és a Nagyszülő-füzeteinket. Rengeteg rendezvényünk, előadásunk van. Több száz önkéntes segíti a munkánkat és közel 20 helyi szervezetünk van. A médián keresztül a tavalyi, első világrekord kísérletünkről, amikor egyszerre magasba emeltük a gyerekeket, több millió embert értesült. Egy friss felmérés szerint minden 5. ember hallott már a mozgalomról. Vagyis a számok azt mutatják, hogy nagy az ismertségünk.
A mozgalom célja, hogy megszülethessenek a tervezett gyerekek. Mi szolgálja legjobban ezt a célt?
Leginkább akkor tudnak megszületni a tervezett gyerekek, ha vannak támogató helyi közösségek. A lényeg, hogy megszűnjön a magány, párra leljenek a fiatalok, és világra jöjjenek azok a gyerekek, akiket várnak. Ha a fiatalok azt látják maguk körül, hogy családjuk, ismerőseik körében sorra születnek a gyerekek, akkor ők is jobban kedvet kapnak a gyerekvállaláshoz, hiszen sokkal jobb, ha egy adott közösségen belül sok hasonló korú kicsi van. Vannak olyan vallási közösségek is, ahol például már az 5 gyerek is kevésnek számít, és családonként 6-7 utódot nevelnek, de nyilván nem ez a jellemző.
Szüleim kutatásából is az derül ki, hogy a tervezett második, harmadik gyerek akkor tud megszületni, ha az első világra jötte után a kismama elegendő segítséget, támogatást kapott. A segítő lehet a férj, a család, de kevesen gondolnák, milyen nagy szerepe van ilyenkor egy jó szomszédnak is, aki néha átvisz egy kis ételt vagy vigyáz a gyerekre, amíg az anyuka a fodrászhoz megy.
Az általunk megkérdezett fiatalok félelmei között első helyen állt a megbízható társ hiánya, pedig szerintük ez a legfontosabb a gyerekvállaláshoz. Sokan panaszkodtak arra, hogy manapság nincs hol ismerkedni. Második helyen állt a szülői szereptől, felelősségtől való félelem, illetve sokan tartanak attól, hogy tovább viszik-e a saját szüleiknél tapasztalt rossz mintákat. Csak a harmadik helyen szerepelt az, hogy egy gyerek mellett hogyan tud egy nő karriert építeni. A mi célunk az, hogy ezek a félelmek csökkenjenek.
Hogyan csökkenthetők a félelmek?
Például, ha tudatában vagyunk a rossz szülői mintának, azt le lehet győzni. Volt olyan ismerősöm, akinek az édesapja csélcsap volt. A fia tudatosan vigyázott arra, hogy tisztelje a nőket és lovagként viselkedjen velük. Megházasodott, gyerekeik születtek és haláláig kitartott a párja mellett, pedig korábban nem ezt a viselkedési formát látta otthon.
Látni kell azt, hogy a gyerekvállalás nem probléma, hanem hatalmas öröm forrása minden nehézség ellenére. Például gyerek mellett felértékelődnek a férjjel kettesben töltött órák is, illetve azok az alkalmak, amikor az anyuka el tud menni a barátnőivel kávézni.
Ma már egyre több családbarát hely van, ahol a kicsik biztonságban játszhatnak, amíg a szülők esznek, isznak, beszélgetnek. Egyre több családbarát munkahely van, ahol támogatják a gyerekvállalást.
Az elmúlt 10 évben végzett munkátoknak látjátok a számszerű eredményét?
2010 körül a megkérdezett fiatalok átlagosan 2,3 gyereket szerettek volna vállalni. A 2017-es kutatásunkban ez a szám 2,5-re nőtt. A gyermekvállalási kedv ilyen mértékű növekedése lehet a saját sikerünk mérőszáma.
Minden programunkat, amit szervezünk, aszerint nézünk, hogy van-e közösségteremtő ereje. Ami nem működik, azt elengedjük, ami eredményt hoz, azt tovább visszük.
Ilyen a májusi világrekord kísérlet is?
Május 11-én a Margitszigeti Atlétikai Centrumban rendezünk családi napot, ezzel párhuzamosan pedig több vidéki helyszínen lesz hasonló rendezvény. Az esemény fő védnöke Böjte Csaba szerzetes és Kiss Gergely háromszoros olimpiai vízilabdázó, a műsorvezető Vecsey H. Miklós lesz. Fellép Szalóki Ági, a Pannonia Allstars Ska Orchestra zenekar gyermekkoncertjével, valamint az Iszkiri Zenekar. A programokkal és a magasba emelt gyerekek világrekord kísérletével is azt szeretnénk jelezni, hogy a gyerekekkel együtt töltött idő fantasztikus. Sok örömet jelentenek a szülőknek a huncutkodásaikkal, a fejlődésükkel, a beszélgetéseikkel. Átvitt értelemben pedig azt jelenti ez a mozdulat, hogy adjunk lehetőséget a gyerekeknek, hogy szárnyaljanak.
Először tavaly rendeztük meg az eseményt, akkor tízezer gyerek volt egyszerre a magasban. A résztvevők szinte követelték, hogy legyen ilyen idén is. Azt remélem, idén akár százezer gyereket is felemelünk együtt. A világrekord kísérlet mellett lesznek koncertek, beszélgetések országszerte. Akár kisebb, helyi közösségek is ki tudnak alakulni ez alkalomból. Lehet ismerkedni, beszélgetni. A helyi összetartás nagyon fontos, mert például ahol nincs bébiszitter, de összeáll több kismama, egymást segítve, a gyerekeket felügyelve mindenkinek lehet pár szabad órája. Mi év közben ezt különböző, ismétlődő rendezvényekkel próbáljuk támogatni.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>