A golfozó ápolónő – Beszélgetés Németh Franciskával

2019. 04. 02.

Egy ex-Barátok közt szereplő, akit tíz éve az egész ország ismerhetett a képernyőről, és aki eredetileg orvos szeretett volna lenni. Tíz éve indította el saját vállalkozását, dolgozott a Korányi Pulmonológiai Intézetben, sőt, egy darabig modellkedett is. Miután otthagyta a sorozatot, segédápolóként kezdett dolgozni egy kórházban, hogy elmélyedhessen abban a tudományterületben, amelyhez már gyerekként vonzódott. Jelenleg másodéves hallgató a Semmelweis Egyetem ápolás és betegellátás alapszakán. Egy boldog édesanya, Németh Franciska nagyportréja.

Németh Franciska
Németh Franciska

Németh Franciska – Kép: Borzi Vivien

Franciska rendkívül fiatalon, mindössze tizennyolc évesen került be az egyik legnépszerűbb televíziós sorozatba, a Barátok köztbe, ahol Varga Petra karakterét alakította. „Nem terveztem hosszútávra, ugyanakkor nagy hiba lett volna, ha nem vállalom el a felkérést, mert rengeteg tapasztalatot gyűjtöttem ezalatt” – kezdi a beszélgetést Franciska, akinek ez a munkája összesen egy évig tartott, hiszen gondolt egy nagyot és úgy döntött, megvalósítja gyermekkori álmát.  

„Ellátogattam a Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézetbe, hogy megtudjam, pontosan miről is van szó a gyakorlatban, és hogy esélyt adjak annak is, hátha elmegy az egésztől a kedvem. Ehhez képest nagyon megtetszett, leginkább a munka lelkizős része.” A gyermekkórházban megesett, hogy a szülők Franciskát látva először nem is voltak tisztában azzal, éppen hol vannak – többen közülük azt hitték, hogy egy Barátok közt-forgatásba, vagy valamilyen jótékonysági akcióba csöppentek. Nem sokkal később bezárták a kórházat, ő pedig pár év múlva a saját kommunikációs ügynökségén belül kezdett el dolgozni. „Számtalan rendezvényt szerveztünk, majd az Iskolagyümölcs Programnak lettem a szóvivője, egyre sikeresebb lettem, ugyanakkor mégis valahogy azt éreztem, nem vagyok a helyemen.” Ekkor döntötte el, hogy jelentkezik egy ápoló OKJ képzésre.

Franciska ápolástan iránti szenvedélye már kiskorában nyilvánvaló volt. Siófokon élt szüleivel, sokat utaztak Budapestre.

Az autópályán komoly balesetekkel is találkozott, és már ekkor megmutatkozott a szenvedő emberek iránti érzékenysége.

„Emlékszem, szinte könyörögtem a szüleimnek, hogy lassítsunk le, és menjünk a balesetekhez annyira közel, amennyire csak tudunk.” Amikor pedig a testvérét kisebb baleset miatt a sürgősségi osztályra kellett szállítani, önként jelentkezett szüleinél a feladatra. „Még ott is segítettem egy idős nénin. Pontosan tisztában vagyok vele, hogy számomra ajándék, hogy ennyire tisztán tudom szeretni az ápolást.”

Beteljesült álom

A gyermekkori álom aztán a Szent János Kórház Gyermeksebészet és Traumatológia Osztályán teljesedhetett be igazán.

„Amikor első nap munka után hazamentem a kórházból, éreztem, hogy ez akkora szerelem, mint amikor találkozol valakivel, és az érzés fejbe vág. Időközben eltelt négy év, és még mindig úgy állok hozzá, ahogy az elején.”

A kórházi osztályon egyébként egyáltalán nem csodálkoztak Franciskán, nem az egykori tévésztárt látták benne a kollégái. „A kórházban nem számít, hogy honnan jöttél, csak az, hogyan végzed a munkádat. Példaértékű az összefogás, amit ott tapasztalok, természetes, sőt evidens, hogy segítjük egymást."

Kórházi munkája során számos kreatív ötlet született a fejében, hamar rájött, hogy vállalkozói énjét nem tudja csak úgy elüldözni. „Kicsit olyan ez, mint az ápolás, azt sem tudod kigyomlálni magadból.” Az új ötleteknek köszönhetően átalakította korábbi vállalkozását, így született meg az országos gyermekügyelet-kereső, a GyermekSOS. 

A közösségi média mint közösségteremtő erő

Magyarország első gyermekorvos-keresőjének létrejöttét nagyban segítette Franciskának az a tapasztalata, miszerint a GyerekDokik előtt a szülők szakorvoskeresés esetén elsőként nem az internetes keresőoldalakat kezdték böngészni, hanem különböző – nem orvosi témájú – Facebook-csoportokban kértek egymástól tanácsot. „Meglepődve fogadtam, hogy a szülők tematikus platformokon beszélgettek egymással orvosi jellegű problémákról, például a judós anyukák csoportjában próbáltak rájönni, hogy vajon hol találják a legjobb bőrgyógyászt Budapesten.” Amikor kiderült, hogy kisfia lesz, hasonló helyzetben találta magát. „Én is belecsöppentem egy-két hasonló jellegű netes csoportba. Akkor szembesültem azzal, hogy ilyen helyzetekben bizony így történik a szakorvoskeresés. Rádöbbentem, hogy valamit lépnem kell.” Franciska elkészítette a kifejezetten gyermekszakorvos-keresésre specializálódott Facebook-csoportját, majd kiposztolta a közösségi oldalára és az Instagram felületére. Nem sokkal ezután számtalan visszajelzés érkezett. „Eltelt három nap, és több mint ezer szülő volt a csoportban, mindez úgy, hogy semmilyen kampány nem volt körülötte.”

Másfél éve pedig következett az újabb projekt, a Healers, azaz az ápolóknak szóló online magazin. „Ezt a munkát már veszélyeztetett terhesként, otthon fekve, két hónap alatt alakítottam ki, immár tudatos stratégiát alkalmazva.”

Jelenleg Franciska a GyerekDokik elnevezésű, gyermekgyógyász szakorvosokra fókuszáló Facebook-csoporttal foglalkozik leginkább, amelyből hamarosan mobilalkalmazás is lesz.

Érdekesség, hogy az egyik kereskedelmi csatorna jelenleg futó üzleti showműsorának egyik tagja tízmillió forintot ajánlott fel, azaz ennyi pénzzel segíti Franciska előkészületben lévő, GyerekDokik mobiltelefonos alkalmazását, amelyre ő egyértelműen üzleti vállalkozásként tekint. „Eddig egyedül küzdöttem, ma már ketten vagyunk az üzlettársammal. Vágytam arra, hogy női energia legyen mellettem, amit Apró Anna személyében immár magam mellett tudhatok.”

„A budapesti gyermekellátó helyeken elterjedt honlapnak számít az ügyeletkeresésre specializálódott GyermekSOS – ezt már Kacsó Krisztina, a Vörösvári úti gyermekrendelő asszisztense mondja. – A mai napon is igénybe vettem. Annak idején az interneten futottam bele, azóta folyamatosan alkalmazzuk mi is. Nagy segítség mind a szülőknek, mind pedig nekünk, egészségügyben dolgozóknak, hiszen célirányosan abba a szakrendelőbe tudom küldeni a beteget, ahova szükséges, nem kell körbe taxiznia a fél várost” – teszi hozzá.

Golfütő a kézben

Amikor Franciskát arról kérdezem, hogy min változtatna a jelenlegi magyar egészségügyben, meglepő választ kapok tőle. „Nagyon hárítjuk a felelősséget, ezzel nem tudok azonosulni. Vannak ismert problémák, de azt gondolom, én egy kicsit másképp állok ehhez, mint a nagy többség. Hiszek abban, hogy számtalan olyan dolog van, amiken akár betegként, akár ápolóként vagy akár orvosként változtathatnánk, és már ettől jobb lenne a helyzet.

Van azonban egy terület, ami számomra rendkívül fontos, ez pedig az ápolók megítélése – ezen mindenképpen javítani kellene. Aggasztóan kevés az ápoló – nemcsak itthon, hanem világszerte.

Amennyiben nem választja nagyon gyorsan sok fiatal ezt a pályát, akkor komoly bajok lesznek, nem ilyenek, mint amiket mostanában látunk. Nem lehet felmérni ennek a következményét. Ha a közfelfogásban közelebb kerülne az ápolókról kialakított kép a valósághoz, akkor a fiatalok is elgondolkodhatnának ezen a pályán. Mert nagy az igény a pozitív kommunikációra az egészségügyben dolgozók körében.”

És hogy ennyi minden mellett mivel kapcsolódik ki a mindig magas hőfokon izzó Franciska? Golfozással. „Az összes profi sportoló golfozik, hiszen annyira kikapcsolja az agyat a koncentráció: engem is teljesen le tud lazítani.” És hogy hogyan tudja összeegyeztetni ezt a sok mindent? „Jelenleg egyértelműen a gyerek az első. Hazudnék, ha azt mondanám, nincsenek egyéni ambícióim.

Nagyon vágyom arra, hogy húsz év múlva is elmondhassam magamról, hogy az ápolói pályán és ezen az osztályon dolgozom.

De nem mehetek el szó nélkül amellett, hogy nagyon sokat változtatott rajtam a kisfiam megszületése. Ha három éve valaki azt mondta volna nekem, hogy a hétvégém negyedét babaétel főzésével fogom tölteni, nem igazán hittem volna el, legfeljebb nagyokat nevettem volna” – mondja komoly arccal a titkon már a mesterképzésre és az éjjeli ügyeletekre vágyódó ápolónő.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Legkedveltebbek