„A fiatalokra is veszélyes lehet a vírus!” – figyelmeztet a WHO magyarországi irodájának volt vezetője
Két hét telt el azóta, hogy a kormány veszélyhelyzetet hirdetett a koronavírus járvány miatt Magyarországon, ennek ellenére még mindig láthatunk a piacon nézelődő nyugdíjasokat, a Normafánál sörözgető középkorúakat, és olyan fiatalokat is, akik bandákba verődve nevetgélnek az utcán, fittyet hányva arra, hogy nemcsak a hatóságok, de még a kedvenc influenszerük is arra kérte őket, hogy „maradjanak otthon!” Dr. Pusztai Zsófia, a WHO magyarországi irodájának volt vezetője szerint a nemtörődömség katasztrófához vezethet, mert egy óriási vonat közeledik felénk, de nem mindegy, milyen gyorsan és mekkora teherrel gázol át rajtunk.
Bár a köztudatban az terjed, hogy a koronavírus csak az idősekre veszélyes, a statisztikákból kiolvasható, hogy egyre több a fiatalabb fertőzött, és a halálesetek 20 százalékában 60 év alattiak voltak a betegek.
Még mindig nagyon sokan legyintenek a koronavírusra, mert „influenzaszerű tünetei vannak”, de az igazság az, hogy akik nem csupán megfertőződnek, hanem meg is betegednek, azok esetében a betegség súlyos lefolyását akár egy hosszabb rehabilitáció is követheti.
„Úgy érzem, hogy sokan még mindig nem mérik fel a helyzet súlyát, hiszen még mindig túl sok embert látok az utcán és a boltokban. Nem lehet legyinteni, és azt mondani, hogy »ez a járvány engem nem érint«, mert mindenkit érint, a fiatalokra nézve is veszélyt jelenthet a vírus! A fertőzöttek 80 százaléka valóban enyhe tünetekkel vagy tünet nélkül átvészeli a fertőzést, de a maradék 20 százaléknak nagyon komoly tünetei vannak. Látjuk New York példáját, ahol a betegek majdnem fele 45 év alatti, de Olaszországban, Spanyolországban és Angliában is kerültek látszólag egészséges, életerős fiatalok kórházba. Ezekben az esetekben nem beszélhetünk enyhe lefolyású betegségről, hiszen akár 3-6 hétig is ápolásra szorulhatnak a fertőzöttek, ráadásul az eddigi tapasztalatok alapján, a felgyógyulást követően még hetekig jelentkezhet nehézlégzés, amely a napi rutin tevékenységek elvégzését is megnehezíti” – nyilatkozta megkeresésünkre dr. Pusztai Zsófia, a WHO Magyarországi irodájának volt vezetője.
A szakértő arról is beszélt, hogy a nyájimmunitásban nem bízhatunk, hiszen a járványügyi szakemberek modelljei alapján elmondható, hogy hatalmas áldozattal járna, ha hagynánk, hogy szabadon terjedjen a vírus.
„Minden kormány, köztük a magyar is, tett lépéseket, amelyeknek az a céljuk, hogy lelassuljon a járvány terjedése, és ehhez minden lehetséges járványügyi lépést figyelembe kell venni és követni.
Kiemelten fontos, hogy minden gyanús esetet tesztelni kell! Emellett az is lényeges, hogy megfelelően izolálják a fertőzötteket, kezeljék és nyomon kövessék, a karantént pedig szigorúan be kell tartatni!
Egy globális járvány kellős közepén vagyunk, és egyáltalán nem mindegy gazdasági és társadalmi szempontból sem, hogy ezt milyen hatékonysággal sikerül kezelni” – fejtette ki a szakértő.
A WHO magyarországi irodájának volt vezetője arra kéri a fiatalokat, hogy ne ringassák magukat abba a tévhitbe, hogy velük minden rendben lesz.
„Meg kell érteniük, hogy a betegség rájuk nézve is lehet veszélyes. Emellett azt is látniuk kell, hogy ők egy közösség részei, és ha nem kapják el a betegséget, akkor is óriási felelősségük van abban, hogy a szüleik és nagyszüleik generációját megvédjék.” – tette hozzá a szakember.
Dr. Pusztai Zsófia úgy látja, hogy az emberek nagy része megértette, hogy milyen fontos most otthon maradni, és arra is fel kell készülni, hogy még hosszú hetekig velünk marad a vírus, és vele együtt bizonyos korlátozások is, de minél többen veszik komolyan a helyzetet, és az intézkedéseket, annál hamarabb lesz vége a járványnak. A WHO hazai irodájának korábbi vezetője ezért többek között azt javasolja, hogy próbáljuk a lehető legjobban lecsökkenteni a személyes találkozásokat, és a rokonokkal, barátokkal, kollégákkal inkább a virtuális térben tartsuk a kapcsolatot.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>