A család megoldás a válságra! Szavazz a családra!

„Mi nem védjük a családokat, hanem támogatjuk őket. És próbáljuk megértetni a vezető politikusokkal, hogy a család egy rejtett kincs, amit fel kell mutatni“ – így foglalta össze céljaikat Antoine Renard, az Európai Katolikus Családegyesületek Szövetségének (FAFCE) elnöke, aki a napokban Budapesten megrendezett Családbarát Fordulat Európáért című konferencia egyik vendége volt, és ismertette az európai parlamenti válaszásokra készült Szavazz a családra! kampányt.

Antoine Renard - Kép: Profimédia - Red Dot
Antoine Renard - Kép: Profimédia - Red Dot

Antoine Renard - Kép: Profimédia - Red Dot

– Miért van szükség katolikus családszervezetekre?
– A különböző családszervezetek különböző típusú családok érdekeinek képviseletére jöttek létre, mint például a vasúti dolgozók vagy a nagycsaládosok szervezetei. Mi úgy gondoltuk, a katolikus egyház idevágó tanítása a legjobb kiindulási pont, mert lefed mindent, mindig lehet rá hivatkozni és nem kell megváltoztatni. Mi gyakorlatias emberek vagyunk, és ezekből a tanításokból nagyon egyszerű, világos és praktikus következtetéseket tudunk levonni. Így nem kell vitatkoznunk azon, hogy ki, mit, miért mondott, mert mindannyian egyetértünk abban, hogy mi a kiindulópontunk. Szoros kapcsolatban állunk az egyházzal, de mi a családokat képviseljük. Ennek sok előnye van: mindenki komolyan vesz minket, még a más vallásúak és az ateisták is. A katolikus egyház tanítását közülük is sokan tartják koherensnek és értékesnek.

– Mi a hozzáállásuk a nem katolikus családok képviseletéhez?
– Ami katolikus, az egyetemes, így mindenkire vonatkozik; arra is, aki nem hisz benne vagy egyenesen elutasítja. Ez utóbbiaknak azt szoktuk mondani: lehet, hogy te nem osztod a mi nézeteinket, lehet, hogy te nem akarsz velünk együttműködni, de mondd meg: konkrétan mi nem tetszik abban, amit csinálunk, mi nem vonatkozik rád a javaslatainkból?

Ugyanis amit a FAFCE tesz, az nemcsak a katolikus családokra vonatkozik, nemcsak őket támogatjuk, hanem minden családot, egy nagyon világos szempont, a katolikus egyház tanításai mentén.

16 európai uniós ország 26 családszervezete tartozik hozzánk, és folyamatosan várjuk soraink közé azokat a jóindulatú nőket és férfiakat, akik számára fontosak a katolikus tanok a mindennapi életben, például a gyermeknevelésben.

– Milyen értékeket védenek és miért?
– Nagyon fontos: mi nem védjük a családokat, hanem támogatjuk őket. Mi nem védjük az értékeket, hanem megmutatjuk az erényeket. És próbáljuk megértetni a vezető politikusokkal, hogy a család egy rejtett kincs, amit fel kell mutatni, mert látjuk a hatalmas különbséget a demográfiai tél valósága és az emberek vágyai között.

Mi úgy gondoljuk, hogy a család nincs válságban a világban, ellenkezőleg: modern megoldást jelent egy válságban lévő világ számára.

– Ezért hozták létre a kiáltványt. Hogy állnak az aláírásokkal?
– Több célunk is van vele: tematizálni az európai parlamenti és az általános közbeszédet, vitákat, beszélgetéseket ösztönözni, helyzetbe hozni a képviselőjelölteket, hogy kiderüljön: kik támogatják valóban a családokat; tájékoztatni az embereket arról, kikre számíthatnak igazán. Végül a választások után szeretnénk azokkal a megválasztott képviselőkkel, akik alárták a kiáltványt, mielőbb összeülni és létrehozni egy családi frakcióközi csoportot. Előző két európai kezdeményezésünkkel – Egy közülünk (One of us) és az AnyaApaGyerekek (MumDadandKids) – a Európai Bizottságot céloztuk meg, most azt szeretnénk elérni, hogy a parlamenti képviselők köteleződjenek el a családok támogatása ügyében. Az első aláírók a lengyelek voltak. De volt olyan francia képviselőjelölt is, aki már azelőtt aláírta, hogy megkerestük volna. Természetesen jó lett volna minden képviselőt egyenként megkeresni, de ez kivitelezhetetlen, hiszen egyes országokban akár tizenöt lista is van, ezért a listákat összeállítókat kerestük meg.

– Előadásában röviden érintette a nyilatkozat tíz pontját. Melyiket tartja a legfontosabbnak?

– A manifesztum úgy van felépítve, hogy az elején vannak a „könnyen aláírható“ pontok, a végén az egyre nehezebbek.

Az első hatot valószínűleg bármelyik képviselőjelölt aláírná, az utolsó négy pont vállalása már kérdéses. Mindegyik pont fontos, de külön felhívnám a figyelmet a hatodikra és a hetedikre. A munkaerő-piacot nem kizárólag gazdasági és pénzügyi szempontok szerint kell megítélni. Az Európai Unió elkötelezett a gazdaság és a kereskedelem iránt, mégis tömeges munkanélküliséget eredményező gazdaságot hoztak létre, és a következményekkel nem foglalkoznak érdemben. A tartós magas munkanélküliség azt jelenti: rengeteg család hosszú időn át függ az állami segélyektől. Fontos lenne az is, hogy a munkarend kialakításakor elsősorban a család szempontjai legyenek a meghatározók, hogy a családtagok több időt tölthessenek el együtt. Ez hozzájárul a népesség dinamikájának fenntartásához, másrészt szolgálja a társadalmi kohéziót.

A FAFCE a Szavazz a családra!-nyilatkozat politikus-aláíróit május 15-én, a Családok Nemzetközi Napján teszi közzé, segítve ezzel is az európai parlamenti választás családbarát szavazóit.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti