Rajongsz az ismeretlen helyekért, de utálod a tömeget? – 5 európai város felfedezőknek
Ha te is azok közé tartozol, akik rajonganak az új és ismeretlen helyekért, de frusztrál a tömeg, és az utazások során nem szereted a fél napot sorban állással tölteni, akkor ez a válogatás neked szól! Európa rejtett kis ékszerdoboz-városkáit és mesés tájait hoztuk most el, amelyek nem csak pénztárcabarát helyek, de garantáltan ki is szakítanak a hétköznapi pezsgésből. Kocsis Anett ajánlója.
Párizs fényűzése, Milánó grandiózus épületei vagy az Atlanti-óceán mosta partok Lisszabon határában kétségkívül felejthetetlen élményt nyújtanak az arra járó turistáknak. Ezek a helyek azonban az utóbbi években rendkívül túltelítődtek, jóval több ember látogatja őket nap mint nap, mint amennyit kényelmesen elbírnának e városok. Arról nem is beszélve, hogy a legtöbb európai metropoliszt egy egész hónapon át lehetne nézegetni, így az esetek döntő többségében nincs is elég idő a kalandozáshoz. Észre sem vesszük, és az önfeledt vakációzás végére sokkal lestrapáltabbá válhatunk, mint a szabadság előtt.
Öt mesés európai várost gyűjtöttem most össze, amiket az utóbbi években én is bebarangoltam.
1. Ausztria rejtett tájai: Sankt Anton am Arlberg
Sankt Anton am Arlberg Ausztria egyik legcsodásabb síparadicsoma, amely a tiroli Alpok szívében helyezkedik el. A település nemcsak síelésre és snowboardozásra alkalmas, hanem a téli sportok széles skáláját kínálja: hótalpas túrák, sífutás és hegyi ösvények egyaránt elérhetők, ráadásul a régió híres a világ egyik legjobb sípályarendszeréről, amely a tapasztaltak számára is kihívást jelentő terepeket kínál.
A hegyekkel körülölelt dimbes-dombos falu remek döntés akkor is, ha a meleg elől szeretnénk kissé elmenekülni. Sankt Anton nyáron is tökéletes hely a túrázóknak, hegymászóknak és kerékpárosoknak. A régió az aktív kikapcsolódás mellett kulturális és közösségi élményekkel is szolgál.
Csak azáltal, hogy szállást foglaltál valamely helyi panzióban, már jogosulttá is válsz a Sankt Anton-kártyára, amellyel számos ingyenes (ám regisztrációhoz kötött) eseményre juthatsz el.
Így meglátogathatod a helyi múzeumokat, részt vehetsz szabadtéri jógaoktatáson, elmehetsz íjászkodni, vagy az ingyenes tömegközlekedésnek hála bebarangolhatod a vidéket! A túraösvények és az Alpok nyújtotta látkép felülmúlhatatlan, a könnyed túrára vágyók számára a Verwallsee nevű hegyi tavacska kihagyhatatlan, míg a tapasztaltabb hegymászóknak a Seeköpfe is remek úti cél lehet.
A kis falucska idilli alpesi környezetben, festői tájakkal várja a látogatókat, amelyekhez elengedhetetlen módon társulnak az utcákat szegélyező osztrák kis faházak, a fényekben úszó sétálóutca és a remek kiszolgálással váró hangos éttermek. Nem véletlen, hogy ez az apró kis település Kate Moss, Hugh Grant és Tom Cruise szívét is rabul ejtette már…
2. Berlin kicsiben
Német nyelvterületen maradva következzék az egyik kedvenc városom: Lipcse. Bár a futballrajongók előszeretettel látogatnak el ide, én mégis azt gondolom, a hely jóval többet rejteget magában holmi stadionnál és egy izgalmas focimérkőzésnél!
Lipcse az egyik legnagyobb város volt az NDK-n belül, azonban a szocialista évtizedek még a legfáradságosabb törekvések ellenére sem voltak elegendők ahhoz, hogy kiirtsák a sok száz éves kultúrát a városból.
Cserébe Lipcse látképében örök nyomot hagyott az NDK, ugyanis a klasszicista és barokk jegyeiben épült óvárost körbevevő épületek már többnyire a világháborús bombázások után felhúzott szocialista betontömbökre emlékeztethetik az arra járókat.
Épp ebből a kettősségből kifolyólag hasonlít Lipcse olyannyira Berlinhez: bár az óváros sétálóin többszázéves macskaköveken lépkedhetünk, a régi épületekkel nem záródik a horizont, ugyanis a háztetők felett már felsejlenek a tömbházak és a szocialista realizmus jegyeiben felhúzott modern épületek. Jóllehet ez a kettősség nem feltétlenül szemet gyönyörködtető, de történelmi értéke annál nagyobb, nem is beszélve arról a nosztalgiáról, amely a keleti blokk turistáit érintheti leginkább… Egy szó mint száz: Lipcse romantikája éppen a tökéletlenségében rejlik.
Az Elster folyó partján fekvő város híres továbbá zenei örökségéről, dinamikus művészeti életéről és pezsgő kulturális rendezvénysorozatairól. A város legismertebb nevezetességei közé tartozik az Operaház, valamint a Bach emlékét őrző épületek.
3. Une petite Tour de Vin
A hármas határ (Svájc–Németország–Franciaország) mentén fekvő elzászi régió már magában megér egy misét, azonban van egy bájos kisváros, Colmar, amely magában foglal mindent, amit Franciaországban szeretünk: a gyönyörű tájakat, a kastélyokat, a múzeumokat, a baguette-et és a jobbnál jobb sajtokat, no meg a helyi borokat.
Colmar varázsa részben az óvárosában rejlik, amely a színes, fagerendás házakkal, a szűk utcákkal és csatornákkal a középkori Európa hangulatát idézi. A La Petite Venise, vagyis a Kis Velence negyed különösen elbűvölő: a házak a víz tükrében úgy tűnnek, mintha egy meséből léptek volna elő. Colmar azonban nem csak építészetileg gazdag város, hanem kulturálisan is pezsgő helyszín, rengeteg múzeum és galéria várja az érkezőket.
Ezek közül talán a leginkább elragadó az Unterlinden Múzeum, amely híres műalkotásoknak, köztük Matthias Grünewald Isenheimi oltárának és Claude Monet festményeinek ad otthont.
A kalandozni, sétálni vagy éppen biciklizni vágyók számára kiváló lehetőségeket rejteget a környék. A Colmar határában található falvak ugyanis könnyű szerrel megközelíthetők, akár gyalogosan is. Ha útba ejtjük Ingersheim, Katzenthal és Ammerschwihr falvakat, ez a túra akkor sem lesz hosszabb egy napnál, cserébe francia szőlősökön sétálhatunk végig, ahol folyamatos munka zajlik, ugyanis a környéken élők többnyire mind borászatból szerzik a napi betevőt. Erről tanúskodik az is, hogy a kis falusi házakba bekopogtatva bátran megkóstolhatjuk az adott ház francia borkülönlegességét. A francia vendégszeretet sehol sem olyan szívélyes, mint ezen a vidéken!
4. Coimbra, avagy hova járnak egyetemre a portugálok?
Portugáliában – valahol Lisszabon és Porto között félúton – található egy hegyen épült kis város, Coimbra, amely nem kifejezetten turistacélpont, sokkal inkább a fiatalos latin életstílus esszenciáját élhetjük itt át. Coimbrában található Európa egyik legrégebbi egyeteme, amely még az UNESCO Világörökségének is része, a város tehát szüntelen nyüzsög, ám nem a turistáktól, mint azt a portugál nagyvárosokban megszokhattuk, hanem a helyi hallgatóktól.
Az egyetem története több mint 700 évre nyúlik vissza, és az épületek, mint a gyönyörű João de Alboim könyvtár vagy az impozáns Universitás Katedrális, mind a város büszkeségei.
Coimbra óvárosa olyan hely, ahol minden utca, tér és épület egy-egy történelmi pillanatot mesél el, a középkori utcák szűk, kanyargós sikátoraitól kezdve a reneszánsz és barokk stílusú templomokig és palotákig.
A város különleges atmoszféráját mégis az egyetemista közösség adja, hiszen Portugália egyik legősibb városa egy csapásra az egyik legfiatalabb portugál várossá válik, a fiatalok kisugárzásából áradó energiával és kreativitással. A diákélet szerves része a városnak, így mindig történik valami izgalmas program vagy rendezvény, mint például a híres Queima das Fitas (a végzős diákok ünnepe), amely felejthetetlen élményt kínál az arra járó turistáknak is.
A természeti szépségek sem maradhatnak el: a Parque Verde do Mondego és a déliesen egzotikus botanikus kert ideális helyszínek a pihenésre, míg a környező hegyekből és a Mondego folyó partjáról páratlan panoráma nyílik a városra.
Emellett Coimbra kulturális és zenei öröksége is figyelemre méltó, hiszen a város híres a coimbrai fadóról, egy olyan zenei stílusról, amely bár merőben különbözik a többi változattól, a helyi kávézókban és éttermekben szüntelenül tovább él. Egyes forró estéken az sem ritka, hogy a placcon egy-egy pár táncra is perdül…
5. Magyar kincsek Belgiumban
Coimbra után következzen egy másik európai egyetemváros, a belgiumi Leuven, amely a magyarok számára igazán különleges úticélként szolgálhat, mivel a híres Leuveni Egyetemi Könyvtár több szempontból is kapcsolódik a magyar történelemhez. A 20. században ugyanis csodával határos módon találtak rá a ma már Leuveni Kódex néven ismert középkori könyvre, amely tartalmazza az egyik legrégebbi szövegemlékünket, az Ómagyar Mária Siralmat is. A könyvtárat a világháborúk alatt bombatalálat érte, és többször tűzvész martalékává is vált, miután azonban a kódex mégis megmenekült, hosszú évekre német kezekbe került. Így a leuveni könyvtár nem csak az épület izgalmas történetét őrzi, hanem a Leuveni Kódex hazatérésének históriáját is, amely ma már az OSZK-ban található.
A város felfedezése azonban korántsem merül ki ennyiben. Sétáink során érdemes ellátogatni a Groot Begijnhof (Nagy Beginaudvar) nevű csendes történelmi helyszínre, tele bájos, patinás házakkal és pihenőhelyekkel.
A beginaudvarok a középkorban a begina női szerzetesrendek számára épültek, a vallási és a közösségi élet fontos központjai voltak, jelentőségük mégis sokkal messzemenőbb.
Amellett, hogy fontos kulturális és építészeti műemlékek, amelyek tükrözik a középkori városi életet, kiemelik a nők vallási társadalomban betöltött szerepét is. Itt az autonóm közösségként tevékenykedő nővérek betegeket ápolták, oktattak, és kis túlzással egy mikrotelepülésként működve elláttak minden olyan feladatot és szerepkört, amik biztosították számukra a folyamatos fejlődés lehetőségét és az életszínvonal minőségének fenntartását.
Végül, ha autentikus flamand élményre vágyunk, akkor a főtér sörözőit és a Kruidtuint, Leuven gyönyörű botanikus kertjét sem hagyhatjuk ki! Míg előbbi a pezsgés, a közösségi lét és a harsány pillanatok színtere, addig a botanikus kert a csendes elvonulást és a vasárnap reggeli piknikeket jelenti a helyi lakosok számára.
A februári hónap témája: Egyszerűen különleges! További cikkeink a témában elérhetőek itt.
Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!
Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!
Támogatom a kepmas.hu-t>>