FOMO érzésem van, mit tegyek?

Egy hétköznapi élethelyzet: éppen munkába készülsz, megeszed a reggeli zabkásádat, fogat mosol, kiválasztod az aznapi viseleted, felöltözöl, majd kilépsz a lakásod ajtaján. Közben már rezeg a telefonod, mert új értesítéseid jöttek a Facebookon, kaptál pár e-mailt, követési kéréseid érkeztek az Instagramon, kedvenc vloggered feltöltötte az új videóját, és a Pinterest is elküldte neked az idei nyár legmenőbb frizuratrendjeit. Munkába menet igyekszel mindennel képbe kerülni: megnézed, elolvasod, meghallgatod az újdonságokat, majd munka közben újból lecsekkolod a hírfolyamot, és csak görgetsz és görgetsz, nehogy lemaradj valami fontos dologról. Délutáni kikapcsolódásként ugyanezt csinálod, majd este telefonnal a kezedben alszol el. Másnap reggel pedig kezdődik minden elölről.

FOMO érzés
FOMO érzés

Robin Worrall / Unsplash

A telefonok, okoseszközök és az online közösségi oldalak világában nehezen tudjuk elképzelni, hogy másképp is alakulhat egy átlagos nap. Pedig volt idő, amikor ezek közül egyik sem létezett. Most viszont annyira szerves részévé vált a mindennapjainknak, hogy észre sem vesszük, mennyire meghatározza az életünket, a gondolkodásmódunkat és a hangulatunkat.

Szinte folyamatosan használjuk az okoseszközeinket, mert nem akarunk lemaradni a világ híreiről, tudni szeretnénk, hogy mi történik a barátokkal és ismerősökkel, és mert úgy érezzük, soha nem lehetünk elég tájékozottak. Ezt az érzést nevezzük FOMO jelenségnek.

A FOMO egy angol mozaikszó, a „Fear of Missing Out” rövidítése, amely annyit jelent: félelem attól, hogy le- vagy kimaradunk valamiből. A jelenség főként a közösségi média térhódításával vált elterjedtté, ahol a folyamatosan megjelenő új információk miatt néha úgy érezzük, nem tudunk lépést tartani a világgal. Egyfajta hiányérzet alakul ki bennünk, ha nem nézhetünk rá a telefonunkra, nem ellenőrizhetjük az üzeneteinket és értesítéseinket – mert félünk, hogy lekésünk valamiről.

Az online létnek megvannak a maga előnyei, viszont a hátrányokkal is szembe kell néznünk. Be kell látnunk, hogy a folyamatos böngészéssel sokszor értékes időt veszünk el magunktól, amelyet akár másra is fordíthatnánk. Ráadásul az a torzított világkép, amely a közösségi oldalakról visszaköszön, szorongást is kelthet bennünk. A bejegyzések és a szép képek láttán az az érzésünk, hogy másoknak minden jobban megy: ők élvezik az életet, nyaralnak, kirándulnak és mindig mosolyognak, mi pedig minden jóból kimaradunk. Persze, senkitől nem várható el, hogy kütyümentesen éljen, ne használjon közösségi oldalakat és ne olvasson híreket, de ha szeretnénk elkerülni az ezzel kapcsolatos negatív érzéseket vagy gondolatokat, akkor meg kell tanulnunk tudatosan élni az online életet.

Kép: Joao Silas / Unsplash

 

A FOMO érzéstől nem könnyű megszabadulni, de nem is lehetetlen.

A következő tippek segíthetnek abban, hogy kikerülj a telefonod és a közösségi oldalak fogságából, és jobban koncentrálj az offline történésekre és a jelen pillanatra.

Fontos, hogy ne próbálj meg minden tanácsot egyszerre megfogadni. Válassz ki közülük néhány olyat, ami szerinted megvalósítható, és fokozatosan szoktasd hozzá magad a kiegyensúlyozottabb, tudatosabb és egészségesebb életstílushoz.

  • Indítsd és zárd a napot telefon nélkül! A reggeli impulzusok erőteljesen befolyásolják a napodat, ezért fontos, hogy minél kevesebb negatív inger vagy hír érjen a nap első felében. Ha reggel felébredsz, ne az legyen az első dolgod, hogy a telefonodhoz nyúlsz. Este pedig ugyanúgy figyelj arra, hogy lefekvés előtt ne használd, mert csak így lesz kellemes és pihentető alvásban részed.
  • Kapcsold ki a wifit és a mobilnetet! Az interneten töltött idődet úgy tudod szabályozni, ha nem hagyod állandóan bekapcsolva a telefonodon a wifit vagy a mobilnetet. Ellenkező esetben folyamatosan kapod majd az értesítéseket, és csak hosszú percek után veszed észre, hogy újból Facebookozol és jobbnál jobb Insta-képek után kutatsz.
  • Töltsd tartalmasan az időd: olvass, sportolj és mozdulj ki a barátaiddal! Vegyél a kezedbe egy új (vagy régi) könyvet, lapozgasd, élvezd az illatát és a papír fogását, zárd ki a környezeted és mélyedj bele az olvasásba. Ha sportolsz, akkor add át magad a mozgás örömének, koncentrálj az adott feladatokra és a helyes kivitelezésre, a pihenőket pedig valódi pihenéssel töltsd. Baráti társaságban, ha lehet, ne használd a telefonod, inkább figyelj arra, hogy mit mondanak a többiek.
  • Kirándulások és nyaralások alkalmával használd csökkentett üzemmódban a telefonodat! Élvezd a családdal és a barátokkal együtt töltött időt, mert ezek azok a pillanatok, amelyek igazán számítanak az életben. Hidd el, semmi sem fog történni, ha pár órát vagy egy-két napot nem leszel online. A közös képeket később is fel tudod tölteni, a hírfüggőséged pedig nyaralás után is tudod csillapítani.
  • Ne telefonozz evés közben! Ha reggelizel, ebédelsz vagy vacsorázol, ne legyen előtted a telefonod, mert akaratlanul is elkezded majd nézegetni az újdonságokat, ez pedig elvonja a figyelmed az evéstől. Bármi is az, amire kíváncsi vagy, ráér 10–15 perccel később is megnézni. Inkább élvezd a finom ízeket és illatokat.
  • Készíts hála-listát! Ha úgy érzed, hogy kevés jó történt veled az elmúlt időszakban, ülj le és gondolkozz el azon, melyek azok a dolgok, amelyekért igazán hálás lehetsz. Készíts róluk egy listát, amelyet bármikor elővehetsz és elolvashatsz. Meglátod, jóleső érzéssel fog eltölteni, ha a problémás helyzetekben a pozitív eseményekre koncentrálsz.
  • És végül: FOMO helyett járjon át a JOMO érzése!

A JOMO, vagyis a Joy of Missing Out a FOMO ellentéte, és a lemaradás örömének megélését jelenti. Ez elsőre furcsának és nehéznek tűnhet, de megéri megtapasztalni az érzést.

Ilyenkor próbáld meg kizárni a külvilágot, fókuszálj a belső valódra, és hagyd, hogy közben kiürüljön az elméd. Hidd el, felszabadító érzés lesz olyan dolgokra összpontosítani, amelyekre eddig kevés időt vagy energiát szántál. És közben ne feledd, hogy csakis rajtad múlik, milyen tartalommal töltöd meg a szabad perceket.

 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti