Minden a vásárlásnál dől el

Mit tegyünk, ha pont a hűtőnk nem bírta a kánikulát?
Mit tegyünk, ha pont a hűtőnk nem bírta a kánikulát?
Mit tegyünk, ha pont a hűtőnk nem bírta a kánikulát?

Kép: Profimedia - Red dot

Éjt nappallá téve dolgozik csendesen a konyhában, és ha minden rendben vele, a legnagyobb kánikulában is megállja helyét. Háztartásunk nélkülözhetetlen éléskamrája a hűtőszekrény, melyre hajlamosak vagyunk csak akkor figyelni, amikor már késő: a gép leolvad, mi odafagyunk a tócsába.

Sásdi András 44 éve dolgozik hűtőgépszerelőként, weboldalán (www.hutogepjavitas.hu) tanácsokat is ad vásárláshoz. Lakásába lépve nem a hűtőjén akad meg a szem, hanem a falakat ellepő hatalmas festményeken, melyeket ő maga jegyez. Vajon a kevés megrendelés miatt van ideje a művészetre? Fél órás beszélgetésünk alatt négyen keresik telefonon „öngyilkos” hűtőszekrényük miatt...

Kategóriák

András a hűtőszekrények különböző – energiafogyasztás szerint megállapított – kategorizálását reklámfogásnak tartja. „A gyártók 20 fokos környezeti hőmérsékleten, csukott ajtóval állapítják meg a fogyasztási adatokat úgy, hogy nincs benne semmi, de így senki nem használja a hűtőt. Teljesen más fogyasztási adatokat mérek a helyszínen, mint amit a termékleírásban a gyártók feltüntetnek”.

Márka

Alapszabály, hogy „névtelen” gépet ne vegyünk, mert bizonytalan az alkatrészutánpótlás, valamint megbízhatatlan a működésük. A legjobbak a német márkák (Bosch, Siemens, Teka, Liebhe), de vastagabb pénztárcát igényelnek. A középkategória képviselői (Philips, Zanussi-Lehel) általában megbízhatóak és az alkatrészek beszerzése sem jelent problémát, ellentétben a távol-keleti típusokkal (Daewoo, Sharp), amelyeknél egy kisebb meghibásodás kijavítása is annyiba kerülhet, hogy érdemesebb inkább újat vásárolni.

Típusok

Egyrészes: a mélyhűtő nélküli hűtők, leengedést soha nem igényelnek.

Kétrészes: a legelterjedtebb típus külön nyitható fagyasztóval, melyet csillagokkal jelölnek. Ezek nem a hűtő minőségére utalnak, hanem a fagyasztó hőmérsékletére. Egy csillag -6 celsius fokos mélyhűtést jelent, így az általánosan elterjedt 3 csillagos hűtőgépek fagyasztója -18 fokon üzemel. Ezeket háromhavonta vagy fél évente kell leolvasztani. A 2 csillagos hűtők leolvasztása: van rajtuk egy leolvasztó gomb, ami csak a fagyasztót kapcsolja ki, a hűtőrész üzemben marad. Cserébe azonban kéthetente le kell olvasztani a fagykamrát.

No frost: ezek is kétrészesek, elnevezésük azt sejteti, hogy nincs jegesedés. Valójában van, csak nem látjuk, mert a ventilátorok elvezetik a párát, ami egy tálcán csapódik ki víz formájában. Ezeket a hűtőket 4-5 évente tanácsos leállítani egy hétre (!), mert az időközben felgyűlt apró jégcseppek kevesebb hideg levegőt engednek a hűtőtérbe, romlik a hatékonyságuk. Ez nagy csapás, de ha nem tesszük mi magunk – a téli időszakban a romlandó élelmiszert megmenthetjük –, akkor a hűtőszekrényünk előbb-utóbb leolvad magától, mondjuk nyáron...

Sok modern hűtőszekrényen található beépített TV vagy érintőképernyős kijelző. Ezek a látványos extrák sok bosszúságot okozhatnak, ugyanis Magyarországon előfordulnak ingadozások az áramrendszerben, ami tönkreteheti a kiegészítőt is kezelő vezérlőrendszert. Ha ki kell cserélni, ez 40-50 ezer forintba is kerülhet.

Másodkézből

Használt gépet nem ajánlott vásárolni. Nagyon sok gépet csak annyira csinálnak meg, hogy a vásárlás pillanatában működjön, majd pár nap elteltével hívnak engem és anyagköltséggel, munkadíjjal ott tart a kedves vevő, mintha újat vásárolt volna. A 3-4 hónapos garanciával árult használt hűtőkben sem szabad megbízni. Külön iparág épült a nyugati leselejtezett hűtőkre. Ezeket idehozzák, úgy-ahogy összetákolják, majd szállítási sérült gépként eladják az eredetinél jóval kedvezőbb áron, de Sásdi András tapasztalatai szerint kevés éri meg az egy éves kort.

Hogy sokáig hűtsön...

a lehető legrövidebb ideig legyen nyitva az ajtó, így kíméljük a motort.

csínján bánjunk a gyorsfagyasztó kapcsolóval. Bekapcsolása után a motor folyamatosan dolgozik, nincs hűtése, nem kap vizet. Leolvasztás után lehet hasznos, de fontos, hogy ne felejtsük úgy, mert 1-2 nap alatt tönkreteszi a motort.

ne kapirgáljuk hegyes, éles eszközzel a mélyhűtőben maradt vastag jeget leolvasztáskor. A fagyasztó alján található barázdák ugyanis csövek, amikben hűtőfolyadék található. Ha ez megsérül, akkor – főleg az újabb típusoknál – az egész szekrényt ki kell cserélni.

Nem utal súlyos betegségre, ha megváltozik, zajosabb lesz a hűtő hangja. Nem a motor gyengélkedik, hanem egy vagy több csavar kilazult. Ha nagyon zavaró, a szerelő segíthet.

A hűtőgépek hőmérője a lakás hőmérsékletét méri, 15 fokig. Ha ennél hűvösebb van, akkor automatikusan kikapcsol. Amennyiben ezt tapasztaljuk, nézzünk rá előbb a hőmérőre és csak utána hívjuk a szerelőt.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti