A gyümölcscukor a ludas

Kép: Profimedia - Red dot

Itt a nyár a friss gyümölcsökkel, és eszünkbe sem jut, hogy az illatos színes, kívánatos csemegékkel bajt is okozhatnak gyerekünknek. Ahogy a hétéves Áronnak.

Áron, az addig nagyevő és nagy tejivó kisfiú, reggelente egyszer csak rá sem tudott nézni a tejre. Szülei először – többek között az iskolakezdéssel járó  – lelki okokra gyanakodtak, de rá kellett jönniük, hogy a panaszokat más okozza. A gyermekorvos laborvizsgálatokra, majd gasztroenterológiai szakrendelésére utalta, ahol kiderült, hogy a mája és mirigyei megnagyobbodtak, és gyomorpanaszai is gyulladásra utalnak. Ételintolerancia vizsgálatokat végeztek és megállapították a malabszorpciót, azaz a gyümölcscukor okozta emésztési problémát.

A fruktóz malabszorpció, nem keverendő össze az örökletes fruktóz intoleranciával, amely egy ritka veleszületett betegség. Előbbinél az okoz problémát, hogy a szervezetbe bevitt fruktóz nem szívódik fel teljesen a vékonybelekből, hanem a vastagbélbe jut, ahol erjedésnek indul, gázok keletkeznek, melyek panaszokat okoznak hasi görcsök, illetve puffadás formájában, amit hasmenés kísér. Görcsös hasi fájdalmat érezhet a beteg, kísérő tünetek lehetnek még: fáradtság, levertség, koncentrálási zavar, vérszegénység, körömtöredezettség, száraz bőr. A fruktóz főleg gyümölcsökben, zöldségekben és a mézben található meg, de széles körben alkalmazza az élelmiszeripar és a gyógyszeripar, mint ízfokozót, adalékanyagot, vivőanyagot. Így óvatosnak kell lenni az iparilag feldolgozott élelmiszerek, illetve a gyógyszerek adásánál! Mivel a gyümölcsökben gyakori az előfordulása, ezért hétköznapi nevén gyümölcscukornak is hívják.

 Áronnak meg kellett szoknia, hogy sem az iskolában, sem osztálytársaknál, sem barátoknál vagy családi programokon nem eheti ugyanazt, amit a többiek, és meg kellett tanulnia, hogy nemet mondjon, ha mások megkínálják valamivel. „Nagyon nehéz időszak volt, Áronon teljes levertség lett úrrá.”- emlékszik vissza az édesanya. „Nemzetközi tájékoztatókban olvastam arról, hogy ennek az enzimnek a pótlására van lehetőség. Mi végül Ausztriából tudtunk enzimpótlót hozatni. A vizsgálatot követő két-három hétben semmilyen fruktóz-tartalmú ételt nem adtam Áronnak. Utána alacsony fruktóz-tartalmú ételek segítségével tapasztaltuk ki, hogy a szervezete mit, mikor fogad el. Mivel a kevés tünetet okozó élelmiszerek a legkevésbé ártalmasak a szervezetének, ezek mennyiségét lassan növelni kezdtem, úgy, hogy közben az enzimből is adtam Áronnak. A következő egy hónap alatt odáig jutottunk, hogy az enzim mellett Áron újra mindent ehetett. Ekkor volt a két hónapos kontrollvizsgálat is, és legnagyobb örömünkre az ultrahang során a doktornő azt állapította meg, hogy Áronnak már nincsenek szervi elváltozásai.”

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti