Egy új államtitkár, aki hisz az anyaság és a karrier összeegyeztethetőségében – beszélgetés Hornung Ágnessel

Akik ismerik az életútját, joggal tarthatják bátor, vagány nőnek. Ő az, aki otthagyta államtitkári pozícióját a gyermekvállalásért, majd újabb kockázatos küldetést vállalt: két kisgyermek mellett mondott igent egy másik államtitkári posztra. Ma ő a magyar családbarát politika „arca", aki meggyőződéssel, hitelesen tudja képviselni azt a családpolitikát, amelynek egyik legfontosabb pillére éppen a munka és a családi élet közötti egyensúly megteremtése. Ismerjék meg Hornung Ágnest, a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkárát.

Hornung Ágnes családokért felelős államtitkár
Fotó: Katona László

Ön volt az első államtitkár, aki otthagyta pozícióját a gyermeke születése miatt. Most viszont a második kicsi gyermeke mellett vállalt el egy új államtitkári kinevezést. Nagy bátorság kellett ehhez a két döntéshez?

Valóban nem volt előttem még olyan államtitkár, aki elment volna szülni, mert az a jellemzőbb, hogy a nők idősebb korban, tehát már nagyobb gyermek mellett építenek karriert. Ez nálam fordítva alakult. 2015 és 2018 között a Pénzügyminisztérium pénzügyekért felelős államtitkára voltam, és nagyon szerettem a munkámat. De eljött egy pont, amikor úgy éreztem, most van itt az ideje, hogy családot alapítsak, és ez vált a legfontosabbá. A visszatérésem a munka világába „népmesei módon" alakult: két kisgyermek édesanyjaként kicsit későbbre terveztem, de többször kértek, hogy jöjjek, és végül már nem tudtam nemet mondani, mert ez nagyon megtisztelő feladat és küldetés. Boldog vagyok, hogy a gyermekeim születése után lehetek a családokért felelős államtitkár, mert ez empatikusabbá tesz a családok igényei, problémái és örömei iránt. Valóban kell némi bátorság azoknak a kisgyermekes anyáknak, akik korábban szeretnének visszatérni a munkaerőpiacra, de az a fontos, hogy erről szabadon, a családon belül születhessen meg a döntés.

Mi a tapasztalata, miért fontos, hogy egyre több nő legyen döntéshozó pozícióban, politikai vezetői szerepben?

Már a pénzügyminisztériumi munkám során megfigyeltem, hogy a pénzügy ugyan technokrata terület, a férfiak mégis máshogy hoznak döntéseket, mert más a dinamikájuk, más a gondolkodásmódjuk, mint a nőknek.

Úgy gondolom, ahhoz, hogy az élet minden területén jó döntések szülessenek, férfiakra és nőkre is szükség van.

Nem sztereotípia, hanem tapasztalati tény, hogy a döntéshozó férfiak nagy léptekben, ambiciózus célokat maguk elé tűzve gondolkoznak, mi, nők pedig sokkal jobban figyelünk a részletekre, ami szintén fontos, mert nem tudnánk nagy lépéseket tenni, ha ezekre a kis részletekre nem figyelnénk. Ráadásul bennünk, nőkben – tisztelet a férfiaknál a kivételnek – nagyobb az empátia, mi az érzelmi intelligenciát jobban bele tudjuk vinni a munkánkba. Ez azért fontos, mert amikor jogszabályt hozunk, fontos, hogy mögötte lássuk a problémát, amit meg szeretnénk oldani, vagy az egyén élethelyzetét, amit meg szeretnénk könnyíteni. Emellett rengeteg szereplővel is egyeztetni kell, ami empátia nélkül nem megy. Éppen ezért bízom abban, hogy egyre több nő lesz majd a kormányban és vezetői pozícióban, ahol az életünket meghatározó döntések születnek, mert szerintem az igazán jó döntések női-férfi együttműködésből valósulhatnak meg.

Kép
Hornung Ágnes államtitkár
Fotó: Bodó Gábor / Kulturális és Innovációs Minisztérium

Kiknek a segítségére támaszkodhat, hogyan próbálja megteremteni a munka és család közötti hétköznapi egyensúlyt?

A férjem rengeteg feladatot vesz le a vállamról, nélküle nem tudnám végezni ezt a munkát, emellett mindent át tudok beszélni vele, és végül együtt hozzuk meg a döntéseket. Mindehhez hatalmas segítség a családom támogatása. A nagyobbik gyermekem már óvodás, szerencsére könnyen beilleszkedett szeptemberben az egyik közeli óvoda kiscsoportjába, kisebbik gyermekem pedig még bölcsőde előtt áll. Családügyi államtitkárként szerencsés, hogy sok olyan rendezvényre hívnak, ahol a családom is velem lehet, így hiába hétvégi vagy munkaidőn túli a program, ha együtt vagyunk, akkor ez is sokkal könnyebb.

Említette, milyen jó, hogy már kétgyermekes anyaként töltheti be ezt a pozíciót. Milyen új képességekkel, látásmóddal gazdagította a család, a gyereknevelés?

Sokkal nagyobb türelmem van, amióta vannak gyermekeim. A négyévesemnek megtanultam egyszerűen vagy teljesen más szemszögből és példákkal bemutatva elmagyarázni dolgokat. Szerintem ez a mindennapi életben is nagyon hasznos.

Gyermekkorából, pályakezdése időszakából milyen emberi példaképeket, mintákat hoz magával, amelyek segítenek helytállni a nehezebb helyzetekben is?

Hálás vagyok azért, hogy összetartó, szerető családban nőhettünk fel öcsémmel együtt. Egyik nagy példaképem az édesapám, aki a szorgalom és a kitartás mintaképe.

Mindegyik munkahelyemen – az üzleti szektorban is, a kormányzati oldalon is, mind Brüsszelben, mind Magyarországon – fantasztikus emberekkel dolgozhattam együtt, sokat tanultam tőlük.

Úgy tudom, korábban nagy szerepe volt az életében a sportolásnak. Jut ideje még edzésre, mozgásra? Szeretné, hogy majd a gyerekei is sportoljanak?

Sajnos mostanában nagyon kevés időm jut a mozgásra, de korábban, amikor tanultam, dolgoztam, mindig szakítottam időt a sportolásra. Sok sportágat kipróbáltam, és végül is a triatlon lett a kedvencem. Ez egy monoton, kemény és összetett sport. Engem megnyugtat, amikor rovom a kilométereket az uszodában, mert ott el tudok jutni ahhoz a nyugalomhoz, ahonnan aztán újra lehet építkezni, ráadásul jót is tesz az egészségemnek. Az úszás volt mindig a kedvencem, de hasonlóan jó élmény a futás meg a biciklizés is. Nagyon szeretném, hogy a gyermekeim sportoljanak, a fiammal már el is kezdtük megismertetni a sportágakat, de szeretnénk, hogy a végén majd ő választhassa ki, amit szeretne. Mondta, hogy szívesen vívna, valószínűleg azért, mert szeret vívni a játékkardjával. Én sose próbáltam, de nagyon jó ötletnek tartom.

Kép

Úgy vélem, nem könnyű ma, ebben a nehéz gazdasági helyzetben családokért felelős államtitkárnak lenni. Mit jelent ma a családpolitika?

Fontos, hogy tisztázzuk: a családpolitikának csak az egyik szelete, hogy az állam tud anyagilag segíteni a családoknak. A kormány részéről a 12 évvel ezelőtti családbarát fordulat azt jelentette, hogy egy szemléletváltást indítottunk el az országban: számunkra a családok az elsők, ők a nemzet alapja, ezért minden élethelyzetben szeretnénk segíteni a boldogulásukat. Ehhez három fő célt fogalmazott meg a kormány: az egyik, hogy segítsük a gyermekvállalást. Természetesen anyagilag is támogatjuk a gyermeket vállalókat, de segítséget jelenthet számukra az is, hogy például ösztönözzük a szülészetek családbaráttá válását vagy hogy bővítjük a védőnői hálózatot. A másik az anyagi segítség: a házasságkötéstől a gyermekváráson keresztül, az otthonteremtésen túl az adókedvezményeken át egészen a segítő nagyszülőkig nyújtunk anyagi támogatást. A harmadik pedig, hogy legyen minőségi kapcsolat a munka és a családi élet között.

Hiszen mi is azzal kezdtük a beszélgetést, mennyire fontos, hogy az édesanyák – de az édesapákra is vonatkozik –, ha szeretnének, vissza tudjanak menni dolgozni, viszont ha otthon akarnak maradni, akkor hadd tölthessék a kisgyermekkort a gyerekükkel.

A visszatérést könnyítettük meg azzal, hogy 2010 óta megháromszorozódott azoknak a településeknek a száma, ahol helyben érhető el bölcsőde. A munkáltatókat pedig arra igyekszünk sarkallni, hogy belássák: a dolgozóik magánéletének és munkájának harmonizálása a cég hatékonyságához járul hozzá. A Családbarát Munkahely-díj elnyeréséért ma már szinte versenyeznek a vállalatok.

A családpolitika azért is különleges helyzetű, mert a családi élet magánügy, amibe nem avatkozhatunk bele – de támaszt tudunk adni! A család egészének a teljes életútján biztonságot, kiszámíthatóságot nyújtunk – ebben látjuk a politikánknak a lényegét.

Nagyra becsülöm azt a munkát, amit a kormány az elmúlt években a kapcsolati erőszak áldozatait segítő intézményhálózat kialakításába fektetett. Van mód ennek a további fenntartására, működtetésére?

Igen. Az a célunk, hogy mindenki segítséget kaphasson, függetlenül attól, hogy milyen családban él, és azoknak sem szabad elengedni a kezét, akiknek nem úgy alakul az életük, ahogy tervezték.

Kép
Hornung Ágnes

Milyen feladatok állnak Ön előtt a közeljövőben?

Fontosnak tartom, hogy felhívjam a figyelmet a kisbabák anyatejes táplálására, és hogy az ezzel kapcsolatos segítséget megkapják az édesanyák. Egy nemzeti anyatejbank létrehozását tervezzük. Szeretnénk segíteni az időseknek is, akiket érint a demencia. Összességében az a legfontosabb cél, hogy megőrizzük a Családbarát Magyarország eredményeit, a szellemiségét tovább vigyük, és a későbbiekben is biztosítsuk a családoknak az eddig megteremtett lehetőségeket.

Azért dolgozom, hogy minél többen megtapasztalhassák a gyermekvállalás csodáját.

Mit tervez karácsonyra és szilveszterre, hogyan szeretné tölteni az ünnepeket?

Nagyon várom a karácsonyt, hogy felhőtlenül együtt legyünk a szűkebb és tágabb családdal és a barátokkal. Szeretnék egy picit lelassulni az ünnepek alatt... Szépen feldíszítjük majd az otthonunkat, de nem tervezünk programokat, mert az a legfontosabb, hogy együtt legyünk.

Szabad majd sütit is enni a gyerekeknek?

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti