Le a magas sarkú cipőkkel! – Hogyan kezeljük a visszérbetegséget?

A visszértágulat nem tréfadolog, hiszen a sokszor csak kozmetikai hibának tűnő elváltozások komoly bajt is okozhatnak.

Egy nő magas sarkú cipőben
Kép: Freepik

A visszérbetegség kialakulásában nagy szerepet játszik a hajlam: fiatalkori visszeresség szinte mindig olyasvalakit érint, akinek szüleit vagy nagyszüleit is gyötörte a betegség. A genetika persze nem minden, hiszen a fogamzásgátló tabletták szedése, a mozgásszegény életmód, az álló és ülő munka, a túlsúly egyaránt hajlamosít a betegségre.

A visszerességnek legjobb elejét venni. Ehhez a táplálkozásra, és a mozgásra egyaránt oda kell figyelni. Az étrendnek fehérje- és vitamindúsnak kell lennie.

Ha a családban előfordult már visszeresség, állómunkához tanácsos elasztikus harisnyát viselni.

Ez a „ruhadarab” elősegíti a vénás vér visszaáramlást. A lábakat is tanácsos fölpolcolni, amilyen gyakran csak lehet. A legjobb, ha kissé megemelt lábakkal alszunk: tegyünk egy összehajtogatott plédet a matrac alsó vége alá.

A patikában és gyógynövényboltokban kapható készítmények is hatásosak lehetnek. Ezek a készítmények természetes hatóanyagokat, legtöbbször vadgesztenye-kivonatot tartalmaznak, így hosszútávon is használhatóak. A kenőcsök csökkentik az ödémát, erősítik a vénák falát, javítják az erek rugalmasságát. Feketelistán vannak a kényelmetlen, magas sarkú cipők, és a túl szoros ruhák.

Ha már kialakult a visszérbetegség, mindenképpen meg kell akadályozni annak súlyosbodását. Az értágulatok egyik kezelési lehetősége az ér mesterséges, kémiai úton történő elzárása. Egy másik, radikálisabb eljárás során sebészetileg távolítják el a tágult vénákat. A véna hiány nem okoz panaszt, hiszen a felszínes erek hálózatosak, és egy-egy ág kiiktatása nem gátolja a keringést. Annak viszont megvan az esélye, hogy a tágulat másik helyen kiújul. A kitágult hajszálereket villanófénnyel, rádiófrekvenciás készülékkel is el lehet tüntetni.

A villanófény a kisebb, 1 milliméternél kisebb átmérőjű hajszálerek esetén, rosaceás bőrnél lehet hatásos. Az elváltozások kezelésére lézert is alkalmazhatnak.

A vérkeringést javítja az úszás, a biciklizés, a séta, a lépcsőzés, valamint a hideg-meleg váltózuhany. Ez utóbbinál figyelni kell arra, hogy a vízsugár a lábszártól a lágyék irányába haladjon. A vénákat a víztaposás, a nedves füvön járás, valamint a lábfejkörzés, a lábujjhelyen lépkedés, a lábemelgetés és a lábujjak hajlítgatása is edzi. Jót tesz a keringésnek az is, ha naponta egyszer, szigorúan alulról felfelé haladva finoman masszírozzuk a lábat.

Ez a cikk a Képmás magazinban jelent meg. A lapra előfizethet itt>>

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti