Ahol a mesék életre kelnek – Hazai meseösvények és mesés játszóterek

Tudták, hogy Kukutyin és Piripócs nem csak a mesében létezik? Mi lehetne kalandosabb program gyermekeink számára, mint mesehősökkel játszani, kirándulni, vagy ami még izgalmasabb, mesehőssé válni? Ebben az élményben lehet részünk hazánk meseösvényein és mesés játszóterein, amelyek nemcsak önfeledt játékra csábítják gyermekeinket, hanem számtalan fontos ismeretet is megtanítanak nekik. 

házikó a noszvaji meseúton
A noszvaji meseút egyik állomása – Forrás: meseut.hu

A mesék ösvényein 

A magyar népmesék világa fantasztikusan gazdag, és egyszerre nyújt szórakozást, repít el a fantázia világába, és tanít az élet igazságaira. A mesék segítségével a gyerekek is könnyebben látják át az emberi kapcsolatokat, különböztetik meg a jót a rossztól, a főhős bőrébe bújva pedig szabadon élhetnek át különböző érzelmeket. Ezek a történetek mindig is szerves részét képezték az emberi kultúrának, s mivel az emberi agy fogékony a történetbe ágyazott ismeretekre, a történetmesélés sikeres tanítási és tanulási módszer is.
Miért ne hívhatnánk hát ezeket a csodás meséket segítségül ahhoz is, hogy gyermekeinkkel megkedveltessük a felfedezést és a természetjárást? Következzen öt meseösvény nemcsak kicsiknek, hanem minden meserajongónak!

Mimó és Csipek | Budapest
A következő budapesti ösvényeket két mesehős, Mimó és Csipek alakja köti össze, akik a gyerekekhez hasonlóan mindenre kíváncsiak, és folyton kalandokba keverednek. A Ferenc-hegyi Érzékek ösvényét bejárva játékosan, minden érzékszervünket – szaglásunkat, tapintásunkat, látásunkat és hallásunkat – bevetve ismerkedhetünk az erdővel és a természeti értékekkel, míg a Ferenc-hegyi Tükörben az élővilág meseösvényen a Ferenc-hegyi-barlangot és annak flóráját-faunáját csodálhatjuk meg. A Határtalan sokszínűség elnevezésű Kiscelli meseösvényen a múzeumot körülölelő parkot, a Kiscelli Parkerdőt lehet bebarangolni Mimóval és barátaival. A kalandos ösvény érdekes feladványokkal mutatja be az állat- és növényvilág sokszínűségét, valamint felhívja a gyerekek figyelmét a természet- és környezetvédelem fontosságára. Az Almássy téri Körkörös utakon meseösvényen izgalmas feladványokkal teli útvonalat járhatunk be, amelynek témája a klímavédelem: Mimó és Csipek, valamint Mityó macska és Ficak kutyus megmutatják, hogyan képzelnek el egy fenntartható várost. A Mimó és Csipek Sas-hegyi kalandjai Cincér Kázmérral nevű meseösvény állomásain interaktív játékok, például növénypár-kereső vagy állati fo(r)gócska segítik a Sas-hegyen élő őshonos állatokkal, valamint a színpompás növényvilággal való megismerkedést.

Tipp: A Mimó és Csipek meseösvények pár száz méter hosszúak, tizenöt-harminc perces sétával kényelmesen végigjárhatók. Az Érzékek ösvényt és a Kis-Sváb-hegyi élményösvényt már a legkisebbek, a bölcsődések is élvezni fogják, az Almássy téri meseösvényt kisiskoláskortól, a többi útvonalat pedig óvodáskortól ajánlják.

Családi meseút | Noszvaj
A Családi meseút nagyjából kétórás sétával bejárható, de akár egész napos barangolássá is bővíthetjük. Az állomások egy hét kilométeres sétaúton helyezkednek el, a meseút házikóit a településen elszórva találjuk, így kedvünk szerint alakíthatjuk az útvonalat, miközben rácsodálkozhatunk Noszvaj apró csodáira is. 

A gyönyörű, kézzel festett házikókban egy-egy népmesét és a meséhez kapcsolódó játékos próbát vagy feladatot kell megoldani. 

Tipp: Noszvajon felnőttek számára is készültek útvonalak, a Szerelmesek Meseútja szerelmes történetekkel, a Vadon Kulcsa erdei út pedig sok játékos programmal várja a természetben kikapcsolódni vágyó felnőtteket.

Aggteleki játékösvény
Az Aggteleki Nemzeti Park egy kilométeres játékösvényén a nemzeti park kincseiből egy hat állomásból álló élményösvényt bejárva, játékos ügyességi feladatokkal tehetjük próbára magunkat, miközben megismerhetjük a környék élővilágát és természeti értékeit. 

Tipp: A barlangbejárat közelében található Információs Irodában beszerezhető menetlevél, kincskereső térkép, matricagyűjtő és matricák, illetve egy fatojás is, aminek szerepe lesz a játék során.

Kép
Aggteleki meseösvény
Fotók forrása: Aggteleki Nemzeti Park honlapja

Boszorkány meseösvény | Sopron
Ügyességi és logikai feladatok során ismerhetik meg a gyerekek a Soproni Parkerdő Kecske-patak legendáját. Az érdeklődőket egy mesebeli faházikó várja, ahol térképet és pecsétgyűjtő füzetet szerezhetnek (a pecsételő pontot a Károly-kilátó melletti Kőhalmy Vadászati Múzeum büféjében keressük). Innen indul a kilencszáz méter hosszú, nyolcállomásos elvarázsolt meseösvény, ahol boszorkányok és tündérek kísérnek minket végig.

Tipp: A Soproni Parkerdő további élményeket is tartogat: a mezítlábas ösvény, a Kőhalmy Vadászati Múzeum, a Károly-kilátó és a kalandpark is tökéletes program a családok számára.

Ha végére értünk a meseösvényeknek, és új kihívást keresünk gyermekünknek, ugyanakkor maradnánk a mesék és a játék birodalmában, szemezgessünk hazánk mesés játszóterei között!

Mesés Játszóterek 

Ma már nem csak Budapesten találunk mesés játszótereket, hiszen országszerte egyre több van belőlük, és érdemes őket kipróbálni, hiszen mindegyik kicsit más.

Sziget-kék játszótér | Debrecen
A Nagyerdő árnyas fái alatt, az Ötholdas Pagony játszótér helyén 2022 júliusában nyitott meg Debrecen legújabb tematikus parkja, a Sziget-kék. A Szabó Magda meseregénye alapján épült négyévszakos játszótéren többek között kilátó, játszótorony és egy miniváros várja a kicsiket. A gyermekek hatalmas homokozókban építhetnek új meséket, kisautókba pattanhatnak, vagy akár a lebegő mászókákon és kalandos pályákon, kanyargós csúszdákon tehetik próbára ügyességüket. Elbújhatnak a fák lombjai között futó mászófákon, és felmászhatnak az élménytorony kilátójába, vagy a miniváros házai közti KRESZ-pályán gyakorolhatják az autóval való közlekedést. Az ingyenesen látogatható Sziget-kék tematikus parkot a szülők a régió egyik legizgalmasabb „játszóvárosaként” tartják számon, amely igazi kikapcsolódást nyújt minden generáció számára.

Mátyás Király Történelmi Játszópark | Visegrád
A visegrádi Mátyás király játszópark nemcsak azért különleges, mert csodaszép, festett, fából készült játékok biztosítják az önfeledt játékot, hanem mert igazi idő­utazásban lehet részünk. 

A visegrádi Királyi Palotával szemben található történelmi játszóparkban egy veretes díszkapun átlépve egyenesen Mátyás király meséinek világába csöppenünk, és középkori köntösbe bújtatott játékokkal, vitézekkel, szobrokkal találkozhatunk. 

Van itt labirintus, farkas, sárkányhintó…

Tipp: A Királyi Palota és a játszótér felkeresését érdemes egymással összekapcsolni, mert míg a Királyi Palotában a királyi udvar életét régészeti és történeti emlékeken keresztül lehet megismerni, addig a Mátyás király Történelmi Játszópark a mesék és regék világába kalauzol bennünket.

Bányász játszótér | Brennbergbánya
A Sopron melletti Brennbergbánya több mint kétszáz éven át a magyarországi kőszénbányászat egyik legjelentősebb helyszíne volt. Ám 2019 óta már nemcsak erről ismert, hanem bányász tematikájú játszóteréről is, ahol a gyerekek bányalifttel, csillékkel játszhatnak, bánya­járatokban szaladgálhatnak és mászófalat mászhatnak. Találunk itt körforgót, kéttornyú várat, kötélpályát, rugós játékokat, gombaegyensúlyozót. A teret a Soproni Egyetem hallgatói álmodták és építették meg.

Kép
Brennbergbánya játszótér
Fotók forrása: Ilona Malom Műhely közösségi oldala

Mesekert Skanzen | Szentendre
Hamar a gyerekek kedvence lehet a szentendrei Skanzenben található játszótér, ahol a kicsik és a nagyok A kisgömböc, Az iregi kakasok, A kismalac és a farkasok népmese figurái között tölthetnek el örömteli órákat. Például a mese szereplői mozognak a hinta tetején, de a játszó legnépszerűbb eszközei a körhinta és a tyúklétra. Utóbbi segít fejleszteni a mozgáskoordinációt, az egyensúlyozási képességet. Minden elemben megelevenedik egy-egy mese, amelyek történetét el is olvashatjuk játék közben.

Mesebeli helynevek 

Ha valaki gondolt már arra, milyen jó is volna egy mesébe csöppenni, akkor most itt a lehetőség! Mert bizony Kukutyin vagy Piripócs igenis létező helyek, ahová akár mi magunk is ellátogathatunk. Bár sok településnévre fikcióként gondolunk, azok még a térképen is szerepelnek, némelyiknek pedig még saját története is van.

Kukutyin
A településnév leginkább egy népi szólásban szokott felbukkanni: „Elmehetsz Kukutyinba zabot hegyezni!” (A kifejezéssel leggyakrabban hiábavaló tevékenységre vagy hasznos munkára alkalmatlan személyre szoktak utalni.) A szólásban szereplő helynév valójában létező helyre, sőt megtörtént eseményre utal. A Ferencszálláshoz és Deszkhez tartozó Kukutyin puszta határa ugyanis az 1880-as évek idejében zabbal volt bevetve, de egy alkalommal, az éppen akkor áradó Maros miatt lehetetlennek látszott az aratásra érett zab betakarítása. 

A leleményes helyiek azonban nem akarták, hogy veszendőbe menjen a termés, ezért csónakokba ültek, és úgy vágták le a zab hegyét, az értékes kalászokat – ez volt a kukutyini zabhegyezés.

 Az eseményt Ferencszállás címere és a népnyelv máig is őrzi.

Karakószörcsök
Bizonyos szófordulatokban Karakószörcsök neve egyet jelent a nem létező, távoli településekkel, azonban Karakószörcsök igencsak valós: néhány százan lakják, és Veszprém vármegyében, a Devecseri járásban található.

Piripócs
A Pallas nagy lexikona szerint képzelt helység, az elmaradottság, kisszerűség megtestesítése. A Tolna vármegyei Dunaföldvárhoz azonban a valóságban is tartozik egy Piripócs nevű lakott hely.

Csajágröcsöge
A név vasúti eredetű: Csajág település egyik régi, már megszűnt vasúti megállóhelye a Csajágröcsöge 14. számú őrház nevet viselte az 1914-es menetrend szerint.


Forrás: Wikipedia.org; csodahelyek.hu 

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti