Földön, vízen, biztonságban: így készülj fel a kirándulásra!

Lapzártánk időpontjában a koronavírus-járvány harmadik hullámában vagyunk. Most, március közepén a közeli jövő még bizonytalannak látszik, csak remélhetjük, hogy a korlátozások és mindannyiunk felelős hozzáállása április elejére már derűsebb napokat eredményez. Turisztikai sorozatunk témaválasztásánál is nehéz dolga van a szerkesztőségnek és szakmai partnerünknek. Úgy látjuk, egy helyszín maradt, ahol kicsit fellélegezhetünk, sőt, fizikai állóképességünk és mentális állapotunk megőrzése érdekében „receptre írhatnánk fel”: a természet. A vírushelyzet miatt azonban nagyon fontos, hogyan készülünk fel egy kirándulásra.

Tisza-tó
Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

Az elmúlt hónapokban ökölszabályként jelezzük utazási ajánlóinkban, hogy a legfontosabb szempont saját magunk és embertársaink biztonsága legyen, ezért elindulás előtt legyünk naprakészek a társas érintkezés, a szabadtéri sportolás, a gyülekezés, az utazás szabályaiból, indokolt esetben inkább halasszuk el a tervezett egész napos túrát, ne kockáztassunk! A legfrissebb információk begyűjtésében segít a koronavirus.gov.hu hazánk hivatalos turisztikai portálját, a csodasmagyarorszag.hu-t is érdemes felkeresni indulás előtt, mert ott remek virtuális túrákat, tippeket és útleírásokat is találunk legszebb tájainkról. Áprilisban már virágzik az alma és a barack, a feketerigók első fészekaljukat nevelgetik, hazatértek a gólyák, kizöldülnek az orgonák, a természet az újrakezdés varázslatos időszakát éli. A hosszabbodó nappalok, a melegebb idő, az ezernyi hang és illat kirándulásra csábít. Mielőtt azonban túrabotot ragadunk, bringára pattanunk vagy kenuba ülünk, olvassuk el az alábbi tippeket, hogy az egész napos kirándulásunk zökkenőmentes, élményekben gazdag legyen!

Gyalogtúra

A nordic walkingot szokás az idősebb korosztály sportjának tekinteni, pedig a túrabotos sétálás remek hatással van ízületeink állapotára, hiszen megmozgatja minden végtagunkat, amelyeknek ez megváltás lehet, mert elgémberedtek a számítógép előtt ülős távmunka miatt.

A sportáruházláncok és túraboltok a megnövekedett érdeklődés miatt hónapok óta átmeneti készlethiánnyal küzdenek, ezért érdemes időben, 1-2 héttel kirándulás előtt beszerezni a hiányzó eszközöket. Bakancs, nordic walking cipő vásárlása után hagyjunk néhány napot a lábbelik betörésére, ne a túra első kilométerén legyen hólyagos a talpunk.

Kép
Tisza-tó
Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

Online vásárlásnál arra is figyeljünk, hogy hány napos és mennyire megbízható szállítást ígér az üzlet. A méretválasztás – főleg cipőknél – problémás lehet, erre a legtöbb üzlet honlapján találunk hasznos ötleteket.

Azt, hogy milyen méretű nordic walking botra van szükségünk, úgy számolhatjuk ki, hogy a testmagasságunkat megszorozzuk 0,68-cal. Az eredmény például egy 183 cm-es embernél 124,44 lesz, neki tehát a 125 cm-es bot lesz a jó választás. A botok hosszai 5 centiméterenként emelkednek, így ha köztes adat jön ki számításkor, akkor az alacsonyabb bot lassabb, a magasabb pedig gyors tempónál lesz ideális.

Bringatúra

Tavaly április óta az aktív kerékpárosok száma országszerte – de különösen a fővárosban – megsokszorozódott, ezért a tavasszal egyébként is leterhelt szervizeknél most 1–1,5 hónapos várólistára kell számítani. Az áruházakra is igaz, hogy az érkező kerékpárokat gyorsan megvásárolják. Apróbb javításokat, karbantartásokat otthon is elvégezhetünk, ehhez remek összefoglalókat találunk túra- és kerékpáros oldalakon. Száraz lánccal és fogaskerekekkel, lazán fogó fékrendszerrel, a téli állás után félig leeresztett gumikkal ne induljunk el, balesetveszélyes lehet!

Kép
Tisza-tó
Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

Vigyünk szerszámtáskát az útra! Legyen benne (a kerékpáros üzletekben beszerezhető) kulcskészlet, zsebpumpa kétféle szelepvégződéssel, univerzális köpenyleszedő, foltkészlet, mérethelyes tartalék belső, sebtapasz, fertőtlenítő!

Állítsuk be helyesen kerékpárunk ülésmagasságát, sokkal hatékonyabban tekerhetünk és az ízületeinket is kímélhetjük így!

A Magyar Kerékpárosklub oldalán remek tanácsokat találunk a kerékpárok szállításához, összefoglalót KRESZ-ből, valamint térképeket: kerekparosklub.hu/kerekparos-tanacsok.

Kenu és SUP

Jelenleg csak egyéni szabadidős tevékenység engedélyezett, ez érinti a vízi túrákat is. Szervezett túrák nincsenek, viszont bérelni szabad, de három- vagy több személyes csónakot csak akkor, ha egy háztartásban élők utaznak benne. Nagyon fontos, hogy tisztában legyünk a képességeinkkel, és azzal, hogy a tavaszi áradások idején veszélyesek is lehetnek vadvizeink!

Kép
Tisza-tó
Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

A már tavaly is nagy népszerűségnek örvendő SUP szintén engedélyezett.

Okostúra

Használjuk okoseszközeinket kirándulás közben is! A pulzusszámmérés például segíthet beosztani erőtartalékainkat, a megtett kilométerek számából és a szintkülönbségadatokból pedig jó következtetéseket vonhatunk le a következő túrák tervezéséhez.

A Természetjáró, az Országos Kéktúra, a Locus Map, a Strava csak néhány remek alkalmazás, ami pontos útvonaltervezéssel, fényképekkel, leírásokkal segíti a tájékozódást.

Amennyiben munkánk, családi helyzetünk és szabad­időnk engedi, próbáljunk hétköznapokon kirándulni, a népszerű helyszíneken a következő hetekben nagy érdeklődésre kell számítani, ezt a terhelést enyhíthetjük így.

Kalandra fel!

Aktív kikapcsolódásra hazánk kiválóan alkalmas, bármelyik vidéki nagyvárosunkhoz vagy a fővárostól elérhető közelségben találunk csodálatos vízi és kerékpáros kirándulóhelyeket, folyóinknak hála mindezeket egymás közvetlen közelében. Kiemelhetnénk a Felső-Tisza vidékét, az Ipoly mentét, a Dráva gátjait, a Szigetköz holtágait, a Körösök vidékét, a Balatont vagy a Velencei-tavat megkerülő kerékpárutakat, a Fertő-táj kincseit, mi most a közép-európai szinten is egyedülálló ökoturisztikai helyszínt, a mesterséges víztározóból kialakult paradicsomot, a Tisza-tavat ajánljuk. Tavaly nyár elején átadták a Tiszafüredet Poroszlóval összekötő, zárt kerékpároshidat, ezzel kisgyermekes családok is biztonságosan, zárt úton teljesíthetik a 65 km-es „kis kört”, ami a tó déli medencéjén visz körbe. Ez könnyen teljesíthető egy nap alatt bárkinek, a teljes tórendszert körbejáró, 120 kilométeres „nagy kört” inkább gyakorlott, edzett bringásoknak ajánljuk.

Kerékpárral célszerű Tiszafüredről indulni, a híd mellett található Tisza-tavi kerékpároscentrumban megtölthetjük a kulacsokat, térképet, információkat gyűjthetünk, de kerékpárt is bérelhetünk egész napra.

Kép
Tisza-tó
Kép: Magyar Turisztikai Ügynökség

Poroszlón a Tisza-tavi Ökocentrum, benne Európa legnagyobb édesvízi akváriumával bizonytalan ideig zárva van, de kárpótolni fog minket útközben a zsibongó madárvilág, a gáton átrepülő lepkék és szitakötők, a sekély part menti vízben napozó mocsári teknősök látványa. A tó déli végében a kiskörei gát mellett találjuk a hallépcsőt. Mindenképpen sétáljunk le az aknába, mert ott a megfigyelőablakokon át nézhetjük a vonuló halakat. Továbbtekerve az abádszalóki strand pázsitja tökéletes lehet piknikhez, de az innen Tiszafüredig tartó szakaszon is számos apró tisztást találunk pihenéshez.

A tiszaörvényi szakasznál találjuk a Szabics kikötőt, ahonnan csónakkal érjük el a Tiszavirág ártéri tanösvényt. Ebből ágazik le a vadregényes, 1 km-es pákász tanösvény, ahol mindent megtudhatunk egy régi mesterségről, átvontathatjuk magunkat ladikkal egy kötélpályán a Göbe túlpartjára, kipróbálhatjuk a lápjárást, készíthetünk nádsípot és célba is dobhatunk sárgolyóval a 12 állomásos útvonalon. Fontos tudni, hogy a tanösvényekre csak online, de vásárolhatunk jegyet, részletekért a Hortobágyi Nemzeti Park honlapját keressük fel ­(hnp.hu)!

A Szabics kikötőben is bérelhetünk csónakot, kenut, kajakot, de Tiszafüred vagy Poroszló többi kikötője is felkészülten várja a vízitúrázókat. Nemcsak evezős élményekkel, hanem ideális esetben kulináris élvezetekkel, szabadtéri játszóterekkel és kalandparkokkal is. 

Aktuális információkat és részletes ötleteket túrázáshoz a welovetiszato.hu és a hnp.hu oldalakon találunk.

A cikk a Magyar Turisztikai Ügynökség szakmai támogatásával készült. 

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti