Elemtől a mágnesig: a gyerekek mindent lenyelnek

Apró játékalkatrészek, csitt-csattok vagy éppen az anyuka elcsent medálja. Tárgyak, amelyeket a gyerekek szemrebbenés nélkül lenyelhetnek. Igazán nagy gondot viszont nem ezek, hanem a hegyes tárgyak, az elemek és a mágnesek okozhatnak. De mikor kell valóban megijedni?

Kép: Pxhere
Kép: Pxhere

Kép: Pxhere

Nemrég söpört végig az interneten egy anyuka felhívása, aki arról számolt be, hogy gyereke majdnem meghalt amiatt, mert gombelemet nyelt le. Kislányát azonnal orvoshoz vitte, de a balesetet főképp azért vette komolyan, mert pár hónappal korábban egy olyan esetről olvasott, amely tragédiába torkollott. Ott egy kétéves kisfiú lett rosszul minden előzmény nélkül, a kórházban pedig már nem tudták megmenteni. Csak a boncolás során derült ki, hogy halálát egy játékból kiszedett gombelem lenyelése okozta, amit viszont a szülők nem vettek észre.

A történettől sokan megrettentek, hiszen az ilyen baleseteket biztosan megelőzni nem lehet: a miniatűr elemek a játékok mellett sok eszközben használatosak, könnyen elkallódhatnak, a gyerekek akár a földön is találhatnak ilyesmit. Kezükbe akadhat egy játszótéren elpottyantott elem is. Mielőtt azonban mindenki halálra rémül: ilyesmi komolyabb problémát csak akkor okoz, ha a kicsik félrenyelik, vagy emésztőrendszerükből természetes úton nem távozik.

Röntgennel követhető

„Ha a gombelem bekerül a gyomor savas közegébe, olyan vegyi agyagok oldódhatnak ki belőle, amelyek mérgezőek lehetnek. A tényleges veszélyt ez adja. Emiatt kiszedésével nem szerencsés több órát várni. Ha ezt teszik, akkor beindulhatnak nem kiszámítható folyamatok. A gombelemnek ugyanakkor megvan az a nagy előnye, hogy röntgenkontrasztot ad, emiatt meg lehet nézni, hogy a bélrendszerben hol tart a vándorlásban” – mondja dr. Hidvégi Edit, gyermek gasztroenterológus, csecsemő- és gyermekgyógyász. A főorvos hozzáteszi, hogy ha már a végbél felé halad, akkor bent lehet hagyni, hiszen nagy eséllyel ki fog jönni magától. Annak érdekében, hogy ez kiderüljön, a kicsi székletét egy ideig nagyon alaposan át kell nézni, és megbizonyosodni arról, hogy az elem távozott.

Ha az elem hosszabb ideig a gyomorban marad, még nem ment tovább, akkor ki kell szedni. Ezt jellemzően endoszkóppal végzik, de csak akkor, ha tényleg a gyomorban van. Ha lejjebb akad el, például a vakbél környékén, vagy valamilyen bélkiboltosulásnál, már hagyományos műtétre van szükség.

Nyelőcsőben veszélyesebb

Ha az elem a torokban akad el, akkor viszonylag egyszerűen kiszedhető, a gyerek gyakran ki is köhögi. A félrenyelés – tehát amikor az elem a légutakba kerül – jóval veszélyesebb, az már nem csak a káros hatás, hanem a légúti elzáródás miatt is gyors beavatkozást igényel.

Nagyon ritkán, de előfordulhat az is, hogy a gombelem a gyerek nyelőcsövében akad el.

Ilyen esetről dr. Novák Hunor számolt be, az általa bemutatott helyzet azért volt veszélyes, mert ilyenkor tartósan egy helyen ázik az elem, és marja a nyelőcsövet. Ha a kórházban endoszkóposan eltávolítják, jól látszódik a szétfolyt, szétrohadt szerkezet. Mindez elég hamar, akár órák alatt is okozhat bajt. Volt például olyan gyerek, akit heteken át gyomorszondán keresztül kellett táplálni, mert az elem maró hatása miatt nyelőcsőszűkület alakult ki nála. Ha tehát az elem a nyelőcsőben akad el, extrém sürgősen el kell távolítani.

Kép: Pexels

 

Segíthet a kenyérbél

Bajt nemcsak az elemek, hanem a szúrós, hegyes tárgyak, például a kinyílt jelvények vagy egyszerű szálkák lenyelése is okozhat. Hidvégi Edittől megtudtuk, hogy ezek távozását nagyobb mennyiségű puha kenyérbél elfogyasztásával lehet segíteni. „Ezek úgymond becsomagolják a hegyes tárgyakat, segítve, hogy keresztül tudjanak haladni a bélrendszeren. Ugyanez a helyzet az üvegszilánkokkal is, amelyeknek kiürülését kenyérbél fogyasztásával szintén lehet segíteni” – emeli ki a főorvos. Hozzáteszi, hogy ilyen esetekben hashajtással nem szabad próbálkozni, mert az csak tetézheti a bajt, hiszen a bél a hashajtás miatt elkezd görcsölni.

Ahhoz, hogy egy lenyelt tárgy bajt okozzon, még csak hegyesnek vagy mérgezőnek sem kell lennie, elég, ha rosszul akad el. A gasztroenterológus erre egy érdekes példát is fölhoz. „Elképesztő, hogy a gyerekek miket tudnak lenyelni. Előfordult például, hogy a kicsi pénzérmét vett a szájába, lecsúszott a torkán, majd elakadt a nyelőcső és a gyomor határán. Miatta a gyerek állandóan hányt. Amikor megröntgenezték, a pénzérme nem nagyon látszott, mivel éppen az élén állt, azt hitték, hogy csak egy úgynevezett röntgen műtermék. Mivel a helyzet nem változott, a kicsi állapota pedig nem javult, gyomortükrözést kellett végezni, annak során derült ki, hogy a bajt az érme okozza” – mondja a főorvos. A fémpénzt endoszkóppal el is tudták távolítani, így a helyzetet sikerült megoldani.

Az endoszkópos beavatkozásokat a gyerekeknél mindig altatásban végzik. Annak során a nagyon vékony eszközzel – léteznek gyerekendoszkópok is – alaposan körbe tudnak nézni a nyelőcsőben és a gyomorban, ki tudják emelni a benne lévő tárgyakat. Ha nem tudják kiszedni, tovább is tudják tolni, hogy a bérrendszeren keresztül a széklettel ürülhessen.

Veszélyes mágneses vonzerő

A gombelem és a hegyes tárgyak mellett jelenthet veszélyt az is, ha a gyerek mágnest nyel le. „Persze ha csak egy darabról van szó, akkor nem kell megijedni, viszont abból már lehet baj, ha többet nyelnek le a kicsik” – mondja Hidvégi Edit. A gondot ilyenkor az okozza, hogy a mágnesek maguk közé csíphetnek egy béldarabot, ami emiatt elhalhat és kilyukadhat. Ha ez történik, akkor a béltartalom a hasüregbe kerülhet, ahol súlyos gyulladást, szepszist is okozhat. Ez nagyon veszélyes állapot, emiatt kell figyelni arra, hogy a kicsik közelében ne legyenek kisebb mágnesdarabok, az ilyesmit tartalmazó játékokban pedig garantáltan jól legyenek rögzítve. Ha megtörtént a baj, először képalkotó vizsgálatokat végeznek, majd eltávolítják a lenyelt idegentesteket.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti