Elfojtotta nőiességét, de szembe kellett néznie önmagával – Dobos Kata hetente belemerül a jéghideg Balatonba

„Nő létemre hosszú ideig fiúként éltem. Fiús sportokat űztem, az öltözködésem sem volt nőies. Gyerekként azt éreztem, hogy a bátyámat nagyon szeretik és elfogadják a szüleim, ezért nekem is fiúvá kell válnom ahhoz, hogy megkapjam ugyanazt a szeretetet és elfogadást. A munkahelyeimen mindig a férfiak voltak többségben, ezért igyekeztem beleolvadni az ő világukba. Aztán az élet úgy hozta, hogy nem tudtam tovább elnyomni a nőiességemet. Rengeteg nőgyógyászati problémám adódott, végül a lányom születése után jöttem rá, hogy ki kell lépnem a fiúszerepből.”

Dobos Kata
Dobos Kata – Fotó: Prancz Ádám

Dobos Kata hosszú utat járt meg addig, amíg felismerte nőiessége létfontosságát és annak erejét. Első látásra senki nem gondolná, milyen mély élettapasztalat rejlik a hosszú, szőke haj, csinos megjelenés és irigylésre méltó alak mögött, Katának ugyanis sok mindenen keresztül kellett mennie ahhoz, hogy végül kapcsolódni tudjon női mivoltához. Párkapcsolati és nőgyógyászati problémák hada vezetett oda, hogy megtanuljon befelé figyelni, és egészségtudatosabb, kiegyensúlyozottabb életet éljen.

„Több nőgyógyászati műtétem is volt, végül a méhemet is kivették, amit nehéz volt feldolgozni. Ez két és fél éve történt, pont a szüleim 50. házassági évfordulóján. Szimbolikusnak érzem, mert édesanyámnak és nagymamámnak is voltak ilyen jellegű művi beavatkozásai, én pedig meg akartam szakítani a transzgenerációs mintát, hogy a lányomnak már ne kelljen ezzel küzdenie.”

Lánya inspirálta a nővé válásban

Kata tudatosan lépett ki abból a fiúszerepből, amelyben évtizedekig benne volt.

Ehhez lánya adta a legnagyobb motivációt, aki rámutatott arra, hogy minden nőben ott lakozik mélyen a nőiesség, csak ezt sokszor elfojtjuk.

Kata mindig fiúgyermekre vágyott, ezért úgy érzi, lánya volt neki a legnagyobb tanítás és segítség a nővé válás útján. Annak ellenére, hogy az anyaságot nem tervezte, most szerencsésnek érzi magát, hogy így alakult az élete.

„Amikor az egyéves lányom egyszer csak beállt elém harisnyában és magassarkúban, rácsodálkoztam, hogy ezt honnan hozta. Nekem sokáig nem voltak szoknyáim, csak melegítőim és nadrágjaim. Nem sminkeltem. Amikor a lányom kétévesen az anyósom sminkjével próbálta kifesteni magát, akkor jöttem rá, hogy ez belénk van kódolva. Valahol legbelül én is éreztem, hogy ott van bennem a nő, de nagyon elnyomtam.”

Kata mindezek után elkezdett jobban figyelni az öltözködésére, beszerzett nőies ruhadarabokat, illetve kozmetikumokat. Attól a ponttól kezdve, hogy mert élni a nőiességével, kinyílt számára egy másik, teljesen új világ. Viszont úgy gondolja, nőnek lenni nemcsak az elegáns és megfogó kinézetről szól; bölcsesség, erő, nyitottság és tartás is kell mindehhez. A női energia egyszerre lágy, finom, puha, gyengéd, ugyanakkor határozott (de nem kemény), alázatos (de nem szolga), elszánt (de nem akaratos), kitartó (de nem csökönyös).

Fiús lányból egészséges nő

Mivel fiúkkal nőtt fel, rengeteg fiús sportból kivette a részét – volt, amit hobbiszinten, és volt, amit versenyszerűen űzött. Nemrég összeszámolta, több mint ötvenféle sportot próbált ki a triatlontól a vitorlázáson át az autóversenyzésig. Évekig tartott zumbaórákat, és most is tart edzéseket nőknek, mi több, önismereti alkalmakat is szervez nekik, mert szeretne segíteni abban, hogy mások is megtalálják és merjék megélni a nőiességüket.

„Szeretném megmutatni nekik, hogy a nőiesség privilégium, óriási erő, amelyet nem csak arra használhatunk, hogy dívaként megjelenjünk valahol.”

Kép
Dobos Kata
Fotók: Balra: Mary-Anna photography; jobbra: Császár Dániel

Kata úgy érzi, nőgyógyászati betegségei segítőeszközök voltak abban, hogy elkezdjen igazán magára figyelni. Az évek alatt több alternatív gyógymódban is elmélyedt, végül a hidegterápia lett az egyik, ami neki bevált.

„Az első alkalom kegyetlenül fájt. Le kellett győznöm magam, és el kellett hinnem, hogy meg tudom csinálni. A hidegterápia hihetetlenül fejleszti az akaraterőt, legszívesebben sikítva jönnék ki a vízből, de ha kibírom 3–5 percig, utána azt érzem, enyém a világ. Én hetente belemerülök a hideg vízbe, de be kell vallanom, minden egyes alkalommal bennem van a kérdés, hogy minek is jöttem ide. Nem tudom, meg lehet-e szokni ezt egyáltalán. Egyedül nem tudnám végigcsinálni, Csopakon szoktam merülni egy társasággal, ebben az a jó, hogy együtt lépjük át a korlátainkat. A vízben mindenkinek le kell győznie az egóját, legalább arra a pár percre. Ilyenkor egy csapásra megszűnnek a gondolataim, problémáim, kénytelen vagyok befelé összpontosítani és a légzésemre figyelni.”

A hideg vízbe merülés Katának bevált, de vannak, akiknek még a kipróbálása is ellenjavalt, mert nagy sokkhatás. (A hidegterápiában – krioterápiában – járatos szakorvos véleményét érdemes kikérni megkezdése előtt – a szerk.) Az erre alkalmasaknak is szakmai vezető mutatja meg a helyes légzőgyakorlatokat, segít átmozgatni a testet, csak ezek után következhet a vetkőzés és a merülés.

„Szeretek olyan dolgokkal foglalkozni, amik arra kényszerítenek, hogy szembenézzek önmagammal. Rendszeresen alkalmazom a légzésterápiát is, emellett évente háromszor-négyszer böjtölök. A böjt is tanít, tisztítja az elmét, a lelket, a szervezetet, sok megtapasztalást, felismerést, letisztulást tud hozni, a személyiséget pedig az együttérzés felé viheti.”

Kata imád mindent, ami alkotáshoz, kreativitáshoz, női energia kreálásához kapcsolódik, ez számára szerelem. Ezért indította el Női Út Facebook-oldalát is, hogy minél több nő csatlakozhasson az általa szervezett önbizalomfejlesztő fotózásokhoz, kirándulásokhoz, sportoláshoz. A nőknek tartott edzéseknél kiemelten fontosnak tartja, hogy a funkcionális gyakorlatok mellett a tánc is megjelenjen, teret adva a nőies mozgásoknak.

Nőnek lenni a férfias világban

„Sokan félnek megélni a nőiességüket ebben a maszkulin világban. Pedig, ha merünk nőnek lenni, sok minden megváltozik körülöttünk, a férfiak is a tenyerükön hordoznak. Nekem is megadatott, hogy kaptam egy nagyszerű Férfit az életembe, aki a legnagyobb rajongóm lett.”

Kata úgy érzi, hogy a nőiség, nőiesség nem egyszerű (és nem egyértelmű – a szerk.) feladat. Mert azokkal a tapasztalásokkal, felvett szokásokkal, amiket hoztunk, tanultunk, amikkel élünk, ez ma már tényleg feladat.

Pedig nőnek lenni erő, mágia, teremtés, minden, ami a világot mozgatja.

Szerinte a nőiességet egy felsővezetői pozícióban is érdemes megélni, használni – mondja ezt úgy, hogy több mint 20 éve marketingvezetőként dolgozik, és ahogy a volt munkahelyén, a jelenlegin is a férfiak vannak többségben. Az évek során megtanulta, hogy nem szabad a férfiak világába beolvadni, az ő eszközeikkel operálni, mert így könnyen legyőzik őt. A női energiákkal ellenben sikereket lehet elérni, szerinte egy mosoly is nagyon sokat tud adni

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti