Babahordozásra fel?

A kisbabák elemi igénye a testközelség, melyet legtökéletesebben a megfelelő hordozási technikával elégíthetünk ki. A helyes hordozást érdemes hordozási tanácsadóktól megtanulni: nem mindegy milyen hordozóeszközt választunk, és ezt hogyan használjuk.

Babahordozásra fel?
Babahordozásra fel?

Kép: Profimedia - Red dot

Mikortól lehet hordozni egy kisbabát?

Újszülött, sőt koraszülött babákat is lehet hordozni. Érdemes azonban szem előtt tartani, hogy a szülés után a kismamának sok pihenésre van szüksége.

Milyen eszközöket érdemes használni?

Újszülötteknek és csecsemőknek a szövött kendők a legoptimálisabbak, hiszen ezzel az eszközzel biztosíthatjuk az ortopédiailag helyes testtartást. Ez azt jelenti, hogy csigolyáról csigolyára meg kell támasztani a kisbaba gerincét C alakban, függőleges testhelyzetben. Ezen kívül ügyelni kell a kendő megfelelő szorosságára, a lábak és a csípő helyzetére (enyhe terpeszben, térdei a köldöke magasságáig felhúzva legyenek) és arra, hogy a gyermeket körülölelje a hordozóeszköz, egymáshoz simulhasson a testük az édesanyával.

Amikor a gyermek már tud önállóan ülni, használhatunk ún. mei-tai-t, hiszen ekkorra a gerinc körüli izmai elég erősek ahhoz, hogy meg tudja tartani a testét. Totyogó babákkal pedig csatos hordozóeszközt is választhatunk. Mindkét eszköznél ügyelni kell arra, hogy a babát térdhajlattól térdhajlatig támassza a babahordozó. Érdemes kendőből varrt eszközöket használni, melyeknek állítható a magasságuk és a terpeszük. 

Eleinte elől szokták hordozni az újszülötteket, de 6 kg-ot meghaladva már hátra kell tenni, mert megterhelheti az édesanya gerincét a súly. Kifelé nézve nem ajánlatos hordozni, mert a baba gerince így nincs a megfelelő tartásban.

 A babahordozás előnyeiről

  • kényelem: sokan emiatt kezdik el hordozni babájukat, hiszen felszabadul a két kéz, kényelmesebb a bevásárlás, a nagyobb testvérrel való foglalatoskodás, a házimunka.
  • mozgásfejlődés: az idegsejtek közötti kapcsolatok kialakulásához a születés után ingerlés szükséges. Egy hordozott baba idegrendszere több és folyamatos ingerlést kap, így a velőhüvelyesedés is nagyobb ütemben zajlik, mint a babakocsiban, járókában fektetett babák esetében. Jobban fejlődik a mozgáskoordinációjuk és az egyensúlyészlelésük, erősödnek az izmaik, mely által a mozgásfejlődési stádiumok időben és megfelelő ütemben fejlődhetnek. (fejemelés, gurulás, kúszás, mászás, állás, ülés, járás…)
  • egészség: a baba egy magasságban van hordozójával, így kevesebb füstöt lélegez be. Csípő kötöttség enyhítésére is javasolják terápiás céllal.
  • nyugalom: kiegyensúlyozottabb lesz a babánk, ha érzi az édesanya szívverését, lélegzetvételét. Bagdy Emőke szerint egy életre szóló stressz-védettséget idézhetünk elő, ha babánkat hordozzuk.
  • a pocakfájós időszakot jobban át lehet vészelni
  • a tejtermelődést serkenti
  • kötődés: az anya-gyermek, szülő-gyermek kapcsolat szorosabbá, meghittebbé válik.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti