A szupergazdag elit saját utódaival mentené meg az emberiséget?

Több gyermekre van szükség, hogy megakadályozzuk az emberiség kihalását – hangoztatják a Szilícium-völgy milliárdosai, akiknek pontos elképzelésük is van arról, kiknek kellene benépesíteni a világot. Ám épp emiatt sokan álságosnak tartják a népességfogyás felett érzett aggodalmaikat, mondván, arra a fajnemesítés sötét árnya vetül. 

Elon Musk két gyereke és második felesége, Talulah Riley

Elon Musk és második felesége, Talulah Riley a férfi korábbi kapcsolatából született gyermekeivel 
– Forrás: Profimedia – Red Dot

„Az alacsony születésszám miatti népesség-összeomlás sokkal nagyobb veszélyt jelent az emberiségre, mint a globális felmelegedés. Ha az embereknek nem lesz több gyerekük, a civilizáció összeomlik. Jegyezzék meg a szavaimat” – intette hallgatóságát Elon Musk 2021 decemberében egy rendezvényen. A milliárdos techvezér szerint túl sok „jó, okos ember” gondolja azt, hogy túl sok ember él a világon, és hogy a népesség száma kezelhetetlenül nő. Holott ez tévedés – tette hozzá.

Elon Muskot gyakran foglalkoztatják hasonló gondolatok, közösségi felületein is előszeretettel és gyakorta értekezik a népességfogyás veszélyéről. 

Egy tavalyi bejegyzésében például azt írta, ha a születési ráta riasztó összeomlása folytatódik, a civilizáció felnőtt pelenkában nyöszörögve fog meghalni. 

Ahogyan azt sem rejti véka alá, hogy megszállottan rajong Dzsingisz kánért, akinek olyan sok utódja volt, hogy a 13. századi mongol uralkodó genetikai öröksége állítólag a mai napig kimutatható az emberi populáció egy jelentős részénél.

S hogy jó példát mutasson a gyakorlatban, Musknak eddig 11 gyermeke született három különböző nőtől (és béranyától). Első feleségétől, Justine Wilsontól – akitől 2008-ban vált el – hat gyermeke született, a legidősebb meghalt. A kanadai zenész- és énekesnővel, Grimes-szel folytatott se veled, se nélküled kapcsolatából három közös gyerek született (ám itt már a béranyaság is besegített a gyermekáldásba). Mellettük Musk még egy ikerpár édesapja, nekik a Neurolink nevű cége projektigazgatója, Shivon Zilis adott életet. 

Elitista aggodalmak a fajnemesítés árnyékában  

Ugyanakkor Elon Musk közel sem magányos harcos, már ami az emberiség jövőjének megmentésével kapcsolatos elképzeléseit illeti. Ez a típusú, úgynevezett pronatalista megközelítés reneszánszát éli, sőt egyre népszerűbb trenddé erősödik manapság, különösen a Szilícium-völgy szupergazdagjai körében. Általános meghatározása szerint minden olyan hozzáállás vagy politika pronatalizmusnak tekinthető, amely a születés, a társadalmi reprodukció és a szülőség pártján áll, e születéspártiak ugyanakkor nem egyéni szempontjaik, hanem társadalmi szükségszerűség okán vállalnak több gyermeket. 

Abban a meggyőződésben, hogy a magasabb születésszám a népességszám fenntartásának, a gazdasági növekedés támogatásának, a kulturális és nemzeti identitás megőrzésének feltétele. 

A félelem leginkább gazdasági jellegű: kevesebb munkaképes korú emberrel nem lesz, aki eltartsa az időseket, és fenntartsa a gazdasági termelékenységet, ami megterheli az állami forrásokat és a szociális jóléti rendszereket. 

A mozgalom „reklámarcaként” vált ismertté a közelmúltban Malcolm és Simone Collins is, akikről az utóbbi időben sokat cikkezett a brit sajtó. Elsősorban annak kapcsán, hogy a pennsylvaniai pár azt hangoztatja, minél több gyermeket kell vállalni a termékenységi összeomlás leküzdése és a születési ráta növelése érdekében. Malcolm azzal magyarázta a Szilícium-völgyben élők fokozott vonzalmát ehhez az elmélethez, hogy egyfelől ők az adatok, a statisztikák megszállottjai, másrészt nekik van elég nagy vagyonuk és hatalmuk ahhoz, hogy utána is járjanak a dolgoknak. 

Kép
Malcolm és Simone Collins
Malcolm és Simone Collins gyerekeikkel – Forrás: Wikipedia

Collinséknak eddig három gyermeke született: a féléves lányuk Titan Invictus, fiaik a négyéves Octavian George és a kétéves Torsten Savage. Simone termékenységi problémái miatt a gyerekek mesterséges megtermékenyítéssel fogantak, ennek ellenére távlati terveikben összesen hét gyermek szerepel. Az asszony jelenleg negyedik gyermekükkel, egy kislánnyal várandós, akit Industry Americus Collinsnak fognak elnevezni.

Első lányuk indoklásuk szerint azért kapta a Titan Invictus nevet, mert attól tartottak, egy nőies nevet kevésbé vennének komolyan az emberek. 

Második kislányuk fogantatását gondosan, előre megtervezték: genetikai vizsgálatokat végeztettek, amik alapján szelektáltak az embriók között, hogy kizárjanak bizonyos betegségekkel kapcsolatos géneket. 

És itt a bökkenő: sokakban emiatt kelt erős ellenérzéseket a pronatalizmus eme sajátos értelmezése, amit egyesek az eugenika egy formájának tekintenek. (Az eugenika követői úgy gondolták, hogy mesterséges szelekció révén – akárcsak a haszonállatok, kutyák vagy növények esetében – az emberek javítani tudják gyermekeik fizikai és mentális adottságait egy tökéletesebb generáció megalkotása érdekében.)

Collinsék társalapítókként létrehozták az elméletet elsőként népszerűsítő Pronatalist.org nonprofit kezdeményezést; történetüket az utóbbi néhány évben a brit sajtó is alaposan felkapta, „hipszter eugenikusoknak” titulálta őket a közvélemény, noha ezt a jelzőt ők maguk elutasítják. „Nem hiszünk abban, hogy az emberiséget tökéletesíteni lehet, mi csak a lehető legjobbat szeretnénk adni a gyerekeinknek” – próbálta magyarázni a sajtónak a természet rendjébe történő művi beavatkozást az anya.  

Mindenki egyenlő, de vannak egyenlőbbek

A beültetés előtti genetikai szűrés nem szabályozott az Egyesült Államokban, ám több olyan cég is létezik, amelyek bizonyos betegségek kockázatának szempontjából hajtanak végre vizsgálatokat embriókon. A kiskapukat kihasználva Collinsék odáig mentek, hogy kislányuk fogantatása előtt felkeresték a Genomic Prediction nevű céget, amely arról nevezetes, hogy különféle genetikai rendellenességek kockázata alapján szűri meg a beültetés előtt álló embriókat. 

A tőlük kinyert adatokkal aztán a páros egy olyan tudósokból álló csapatot bérelt fel, akik azt állítják, hogy meg tudják jósolni annak valószínűségét, hogy egy embrió a jövőben boldog lesz-e.

A Guardian egyik szerzője véleménycikkben fakadt ki a jelenség kapcsán. Arwa Mahdawi tavaly áprilisi írásában az etikai, morális kérdések mellett azt feszegeti, vajon miért barátkozik a média azokkal, akik egy szuper emberfajtát akarnak létrehozni. Mahdawi arra a megállapításra jut, hogy bár a Collinsék-féle „önjelölt pronatalisták” nem hangoztatják, hogy kizárólag fehér utódok születésével képzelik megállítani a népességfogyást, elgondolásukat valójában csak egy nagyon vékony határ választja el bizonyos rasszista elméletektől.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti