Tényleg fertőzhet az élelmiszer, a telefon és a pénz?

Egyértelmű, mire kell figyelni annak érdekében, hogy koronavírussal a lehető legkisebb eséllyel fertőződjünk meg, sokan mégsem a bezárkózásra és a higiéniára koncentrálnak, hanem például az élelmiszerektől rettegnek. Mire kell vigyázni, és mi az, amitől fölösleges félni?

Kép: Unsplash

Nem lehet elégszer ismételni, mit szükséges tenni annak érdekében, hogy segítsük megfékezni a koronavírus-járvány terjedését: otthon kell maradni. Erre a tanácsra mégis sokan legyintenek, nem ritkán egyetlen liter tejért ugranak át a boltba. Pedig éppen az ilyen kiruccanások számát kellene minimalizálni.

Még egy nagyobb család esetén is elégnek kellene lennie heti egy, maximum két bevásárlásnak.

Arról, hogy járvány idején mit kell beszerezni, táplálkozástudományi szakemberek is adtak már ki ajánlást, érdemes azokat követni (a slide-ok itt külön is elérhetők). Ha követjük az ajánlásokat, fölösleg élelem nem lesz otthon, és olyan termék sem fog hiányozni, ami viszont szükséges.

De vajon kell-e félni az ételektől, amiket a boltokban veszünk? És mit kell velük tenni, miután hazavittük őket, vagy kiszállította a futár?

Leginkább meg kell enni. Félni nem ezektől kell, a koronavírus nem ilyen módon terjed, hanem alapvetően cseppfertőzéssel. Emiatt kell kerülni a tömeget, a boltokban kellő távolságot tartani a többi vásárlótól, a házhozszállítással rendelt ételt pedig bankkártyával fizetni, nem készpénzzel a futárnak. A vírus a gyümölcsökre, zöldségekre rákerülhet, ha valaki a boltban rájuk köhög, de terjedése alapvetően nem a gyomron, hanem a légutakon keresztül történik. Ételrendelésnél is csak arra kell figyelni, hogy az ételhordót letöröljük, amire megfelelnek az alkoholos fertőtlenítők vagy a zsíroldó vegyszerek. De a legegyszerűbb az ételeket egyből saját tálakba áttenni, a csomagolóanyagot kidobni, majd kezet mosni. A boltokban a csomagolatlan élelmiszereket, zöldséget ideális esetben letakarva kell, illetve kellene kínálni.

Mi a helyzet a telefonnal? Tényleg veszélyes?

A telefon klasszikusan olyan eszköz, amit mindig magunknál tartunk, sokszor a bevásárlólistát is azon vezetjük. Mivel rengetegszer megfogjuk a kézmosások, kézfertőtlenítések között is, róla a vírus akkor is visszakerülhet a kezünkre és az arcunkra, ha amúgy figyelünk a higiéniára. A telefont a járványtól függetlenül is érdemes törölgetni, és erre az orvosoknak is fokozottan figyelniük kell, hiszen magukkal viszik a kórházakba is. A készüléket alkoholos fertőtlenítővel lehet áttörölni, vagy olyan vegyszerrel, ami zsíroldó hatású. Azok a vírust tönkreteszik.

Kép

Kép: Unsplash

Fontos figyelni a számítógép billentyűzetére és a szemüveg keretére is: azokat is fontos rendszeresen fertőtlenítővel áttörölni.

A kocsi biztonságos? Vagy csak azt hisszük?

A járvány kitörése óta sokan kizárólag autóval közlekednek, a tömegközlekedést egyáltalán nem használják. Viszont a személyes higiéniára ez esetben is törekedni kell, hiszen a kocsival sem vagyunk beljebb, ha a boltból kijövet egyből megfogjuk a sebváltót és a kormányt, állítgatni kezdjük a tükröt, tekergetni a rádiót. Ilyenkor hiába mosunk kezet otthon, mert a kocsiban a következő beszálláskor is ott lesz a vírus. Emiatt van szükség arra, hogy a kormányt és a kocsi gyakran megfogott felületeit fertőtlenítsük, és vásárlás után is csak a kézfertőtlenítő használata után érintsük meg őket. Ha így teszünk, minimalizálhatjuk annak esélyét, hogy a vírust esetleg széthurcoljuk. Amúgy pedig lehetőleg egyszer használatos kesztyűben menjünk el otthonról.

Mikor kell a kezeket fertőtleníteni? És mikor fölösleges?

A kézfertőtlenítést fontos kötni bizonyos cselekményekhez, például tömegközlekedéshez, készpénzhasználathoz, vásárláshoz, levélátvételhez. Arra is figyelni kell, milyen kézfertőtlenítőt használunk: az alkoholtartalmának meg kell haladnia a 60-70 százalékot (emiatt nem egyszerű ilyen készítményt szeszes italból házilag kotyvasztani).

A koronavírus elleni védekezést könnyíti, hogy a vírus lipidburokkal rendelkezik, emiatt az egyszerű szappanos kézmosás is tönkreteszi. Emiatt teszi működésképtelenné az általános mosópor és a mosogatószer is, hiszen azok is zsíroldószerek.

Kell félni az utcai ruhától?

Minimális az esélye annak, hogy valaki utcai ruha miatt fertőződjön meg, így arra semmi szükség, hogy egy kabátot, pulcsit vagy nadrágot egyetlen használat után a mosógépbe tegyünk. Erre egyedül akkor lehet szükség, ha valakit közelről leköhögnek, véletlenül leköpnek.

Szabad utcai sétára indulni?

Ha valaki figyel arra, hogy ne menjen másokhoz két méternél közelebb, akkor semmi akadálya egy sétának. Viszont ehhez érdemes kevésbé forgalmas területeket, szélesebb, egyenes utcákat választani. Ha így teszünk, a kanyarokban sem kell másokhoz közel mennünk, és nem gond az sem, ha többen jönnek szembe. Aki még ez esetben is fél, az védekezésként viselhet kesztyűt és szemüveget, illetve az arcába húzhatja a sálját. Ha így teszünk, a kockázat kisebb, de most az a legfontosabb, hogy ha nem nagyon fontos, akkor lehetőleg ne lépjünk ki a lakásunkból.

Kép

Kép: Unsplash

Mi a baj a játszótérrel?

Egyre több helyen zárják be a játszótereket, de mint a volt tiszti főorvos is kiemeli, erre elsősorban nem a gyerekek védelme miatt van szükség, hanem azért, hogy minimalizálják a mászkálást, a szülők találkozását egymással. Ezzel lehet elkerülni, hogy egy tünetmentes vagy enyhe tüneteket mutató fertőzött észrevétlenül terjeszthesse a vírust.

Mivel fizessünk?

Ahol csak lehet, törekedni kell az érintésmentes fizetésre, készpénz helyett bankkártyát kell használni, vagy ha van rá mód, mobilfizetést. Nem véletlen, hogy a koronavírus terjedése miatt egyebek mellett a kínai, a dél-koreai, a brit és a magyar jegybank is készpénz-fertőtlenítésbe kezdett. Itthon ez azt jelenti, hogy az MNB logisztikai központjában a készpénz-forgalomból naponta milliárdos nagyságrendben – zárt konténerekben – beérkező bankjegyeket a vírus becsült túlélési idejéig pihentetik. Két hét után zsugorfóliázzák őket, amelynek során egy 160-170 fokos alagúton haladnak át. Viszont amint kikerülnek forgalomba, újra befertőződhetnek.

Az ilyen veszélyek miatt a WHO is a készpénzhasználat kerülésére kéri az embereket.

Persze még a kártyás fizetés sem teljesen biztonságos, hiszen az 5 ezer forint feletti fizetéseknél a mindenki által nyomkodott terminálokba kell bepötyögni a PIN-kódot, de azt meg lehet tenni egy ujjal is – amit utána azonnal fertőtleníthetünk –, vagy akár gumikesztyűvel is. A mobilfizetés azért jobb, mert ott az azonosításra a telefon feloldása ad lehetőséget, így nem szükséges idegen eszközt nyomkodni. A telefon biztonságosabb is, mint a bankkártya, hiszen ujjlenyomattal vagy az arcunkkal azonosítjuk magunkat, nem egy egyszerű kóddal.

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti