Rossz anya leszek? – Pánik a várandósság idején

Egykori évfolyamtársam, Zsófi pár hónapja tudta meg, hogy várandós. A várakozásra felkészült szegény, csak arra nem, hogy a szülésig még sok próbát kell kiállnia.

Kép: Unsplash
Kép: Unsplash

Kép: Unsplash

Barangolás a könyvek sötét erdejében

Miután részleteiben megismerte a vonatkozó szakirodalmat, olyan érzése támadt, mintha a hidegrázós filmekből ismert erdőben lenne: nem elég, hogy koromsötét van, de tízpercenként választani kell két útelágazás közül, míg végül egyre kisebb lesz a remény, hogy valaha kijut innen.

Először is: ha a baba császárral jön a világra, visszafordíthatatlan károkat szenved immunitás tekintetében, hiszen nem érhetik bőrét az anya baktériumai közvetlenül a szülés után. Ha természetes úton születik, szükség lehet az epidurális érzéstelenítésre, amely több tanulmány szerint a babát is bekábítja, lassítva, nehezítve ezzel a folyamatot.

Következő elágazás: kórház kontra otthonszülés. A kórház steril közegében esély sincs arra, hogy normálisan induljon az anya-gyerek kapcsolat, az otthonszülést viszont sokan életveszélyesnek tartják – bizonyára jogosan, gondoljunk csak a komplikációkra.

Aki szoptatásra vállalkozik, készüljön föl az elviselhetetlen fájdalmakra és a mellgyulladásra, aki nem szoptat, annak el kell fogadnia, hogy gyermekének nem tudja megadni a lehető legegészségesebb táplálékot: az anyatejet.

Nemcsak az fontos, hol születik a csöppség, hanem az is, hogy hol alszik: ha kiságyba fekteti a picit, nem adja meg neki a biztonságot adó testi közelséget, ha viszont mellette alszik az ágyban, végérvényesen elkényezteti.

Zsófi szerencsére nem hitte el fenntartások nélkül a fenti állításokat, így tudta meg, hogy vannak szoptatást segítő kenőcsök, természetes szüléspárti kórházak, és hogy a világ nem is annyira fekete-fehér, mint ahogy az egyes nézetek képviselői lefestik.

Bölcs tanácsok útvesztője

Mint mindenkinek, Zsófinak is van két-három olyan ismerőse, aki a fenti témák „okleveles szakértője”, és természetesen meghagyja neki a döntés jogát, merthogy „te tudod, mit csinálsz, de ha nem szoptatod szegényt, akkor biztos, hogy allergiás lesz”.

Le a kalappal az előtt a hölgy előtt, aki megfelelően tudja kezelni az ilyen önjelölt tanácsadókat.

Átkelés az axióma-hegyen

A lelki felkészülésre fókuszáló könyvek hangsúlyozzák, hogy mindennél fontosabb a kismama nyugalma. Miután Zsófi azzal szembesült, hogy döntenie kell a szülés helyéről, módjáról, az alvásról, a szoptatásról, közölték vele: „Nyugodj meg, attól megnyugszol!”

De nem nyugodott meg, úgyhogy magára vessen, ha idegeskedésével árt a pocaklakónak. S ha emiatt bűntudata támad, ne merészeljen idegeskedni!

Amikor drága barátnőm úgy érezte, ez a sok könyv már nem a szülést, hanem az idegeskedést és a koraszülést „segíti”, akkor felismerte a veszélyt, és többé nem engedte meg magának, hogy pánikba essen. Végül mégis megfogadta az egyik könyv tanácsát: megvizsgálta az érveket és ellenérveket, majd a személyiségéhez legközelebb álló megoldásokat választotta. És megnézte „A tehetség” című filmet (Gifted), mert állítólag sok egyéb mellett arról is szól, hogy mire van a leginkább szüksége egy gyereknek. Az anyja tanácsolta, hogy nézze meg.

 

Kérjük, támogasson, hogy otthonába vihessük az értéket!

A Képmás magyar magazin és vállalkozás, nincs mögötte nagy, külföldi médiabirodalom. Csupa családos, értékes és jó ember, akiknek nem csak munkahelye, szívügye is a Képmás. Fontosnak tartjuk, hogy a kepmas.hu által közvetített értékek továbbra is ingyenesen juthassanak el minden olvasóhoz. Kérjük, ha örömmel olvassa cikkeinket, hallgatja és nézi felvételeinket, támogassa Ön is a kepmas.hu-t!

Támogatom a kepmas.hu-t>>

Ez is érdekelheti